Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: poharatek »

Tu masz instrukcje jak odblokować bootloadera i jak wgrać firmware:
https://www.youtube.com/watch?v=gS9JVVhqmfA

Ale mała rada: jeśli się za to weźmiesz, to wgraj angielski firmware. 99,99% ludzi używa angielskich wersji firmware'ów slicerów itp. i jeśli będziesz miał jakieś kłopoty to łatwiej będzie Ci wytłumaczyć, z czym konkretnie masz problem.

@ Poprzednik
Ale czemu masz "przechodzić na Arduino" skoro w drukarce siedzi elektronika oparta o platformę Arduino? :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: dziobu »

HadaEven pisze:Bardziej sie zastanawiam czy i tak nie lepiej przejśc na arduino
Mógłbyś to rozwinąć? Przecież domyślnie chyba w Enderze jest już Marlin.
HadaEven
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 34
Rejestracja: 31 paź 2018, 06:38

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: HadaEven »

Nie znam sie na tym jeszcze za bardzo ale
poharatek pisze:
FlameRunner pisze:1. Nie wpisuj w g-code. Ustaw ją z poziomu panelu drukarki i zapisz w tzw. EEPROM-ie.
W "stockowym" Enderze EEPROM jest zablokowany i się tak niestety nie da, trzeba kombinować ze skryptami.
Pozatym arduino daje raczej wiecej mozliwości rozwoju urzadzenia i jest chyba bardziej stabilne niz to co jest aktualnie w Enderze.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: dragonn »

HadaEven pisze: Pozatym arduino daje raczej wiecej mozliwości rozwoju urzadzenia i jest chyba bardziej stabilne niz to co jest aktualnie w Enderze.
W Enderze jest Arduino! To że płytka wygląda inaczej nie ma znaczenia, wszystko działa tak samo.
A pakowanie do Endera RAMPS + Arudino Mega to cofanie się w rozwoju. Jedyną zaletą tej kombinacji jest to że RAMPS + Arudino to najtańsza możliwa opcja i na tym kończą się jakiekolwiek zalety tej kombinacji.
HadaEven
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 34
Rejestracja: 31 paź 2018, 06:38

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: HadaEven »

:shock: :shock: :shock:
Sorry jeśli wypowiadam się żle ale tak jak pisałem nie wszystko jeszcze ogarniam.
Tylko nie wiem czemu wczesniej nikt nie powiedział że to jest to samo jak arduino.
Było by prosciej. Czyli róznica jest taka że to ktore jest w enderze jest zablokowane i po odblokowaniu juz mozna zapisac w eppromie?
A z ciekawosci zapytam czy znasz jakies inne gotowe uklady (płyty głowne) wykorzystywane przy budowie drukarek 3D?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: dragonn »

HadaEven pisze::shock: :shock: :shock:
Sorry jeśli wypowiadam się żle ale tak jak pisałem nie wszystko jeszcze ogarniam.
Tylko nie wiem czemu wczesniej nikt nie powiedział że to jest to samo jak arduino.
Było by prosciej. Czyli róznica jest taka że to ktore jest w enderze jest zablokowane i po odblokowaniu juz mozna zapisac w eppromie?
A z ciekawosci zapytam czy znasz jakies inne gotowe uklady (płyty głowne) wykorzystywane przy budowie drukarek 3D?
Dokładnie, do takiego Endera możesz normalnie wgrać soft jak do tego co rozumiesz pod "Arduino". Jedynie możliwe że pierwsze flashowanie będziesz musiał osobny programatorem wgrać bootloader. Ale to się robi raz i programator kosztuje gorsze, a jak masz już jakieś Arduino to możesz go wykorzystać w tym celu.

Hmmmm inne? Duet Wifi, zdecydowanie najlepsza "płyta główna" do drukarek aktualnie na rynku.
HadaEven
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 34
Rejestracja: 31 paź 2018, 06:38

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: HadaEven »

Dzięki. Konkretną odpowiedź.
Programator już znalazłem w necie koszt 14zl.
Arduino mam w domu ale jakiegoś klona. Jeszcze go nie odpalałem więc nie wiem jaka jakość i czy to w ogóle działa.
Ogolnie chciałbym zbudować swoją drukarkę a przed budową zakupiłem endera żeby się trochę zaznajomić z obsługą i samym drukowaniem. Wiem że samo czytanie nie zawsze daje tyle co sama obsługa urządzenia.
Mógłbyś polecić jakieś strony gdzie można znaleźć więcej informacji np o ekstruderach, elektronice do sterowania? Coś co by bardziej pozwoliło uszeregować wiedzę na temat tego co jest dostępne na rynku.
Wiem temat rzeka pewnie ale może coś podrzucisz
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: dziobu »

HadaEven pisze::shock: :shock: :shock:
Sorry jeśli wypowiadam się żle ale tak jak pisałem nie wszystko jeszcze ogarniam.
Tylko nie wiem czemu wczesniej nikt nie powiedział że to jest to samo jak arduino.
Mylisz pojęcia.
Arduino to całe środowisko: edytor (nazywany przez niektórych IDE ;p), biblioteki (uC, peryferia, moduły rozszerzeń, dodatki), kompilator i narzędzia (jak obsługa ISP). Całość zebrana do kupy tak żeby użytkownik nie musiał wiedzieć co teraz wymieniłem.
Marlin, czyli firmware które masz w drukarce, jest napisane właśnie w tym "środowisku". Dzięki temu możesz sobie pogrzebać w kodzie, skomplilować i wgrać co tam tylko chcesz. I dać ten kod innym którzy doklepią coś swojego.
Zapoznaj się, warto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arduino
Także tu nie ma "Arduina". Tu jest płyta kompatybilna z tym środowiskiem, co umożliwia Ci wgranie programów napisanych w tym środowisku - jak Repetier czy Marlin. Ale jeśli chcesz to możesz sobie napisać program który na wyświetlaczu pozwoli zagrać w węża albo kółko i krzyżyk; bo to tylko program.
HadaEven
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 34
Rejestracja: 31 paź 2018, 06:38

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: HadaEven »

Rozumiem i wiem co to Arduino i podstawy jakies już poznałem. . Narazie podstawy ale pomału do przodu.
Może źle sformułowałem zdanie w poprzednim poście że mnie tak zrozumiałeś.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Creality Ender problemy z drukowaniem/odklejanie i inne

Post autor: dziobu »

Spoko, nie zabije Cie ;)

A co do "uszeregowania wiedzy" - daj sobie spokój teraz. Wraz z odpalaniem drukarki i pierwszymi wydrukami ta wiedza przyjdzie sama.
Zablokowany

Wróć do „Ender”