Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Awatar użytkownika
Joolian
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2018, 10:48
Lokalizacja: Sieradz
Drukarka: Ender 3
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: Joolian »

Patrząc z przodu - po prawej stronie rolki stołu są mocowane na mimośrodach. Można ( i trzeba ) wyregulować żeby nie było luzów.
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

dzieki, mam jeszcze pytanie o pionową śrubę i sam silnik.
w materiałach o tej drukarce na youtube często userzy pokazują że dodrukowują cienkie podkałdki pod ten silnik (od dołu i boku na profil) - bo podobno bardzo krzywy. U mnie patrząc z każdej stron widzę że jest prosa (śruba), jedyne co to fakt, że ręką całej poziomej belki z karetką nie przesune swobodnie - musze zaprzeć o podstawe się;) silnik oczywiście sobie radzi i nic nie blokuje - ale zastanawiam się czy to nie powinno lżej chodzić? Mógłby ktoś sprawdzić jak to u Was wygląda?
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: poharatek »

To zależy od tego jakiej jakości Ci się elementy trafiły, z jakiej partii produkcyjnej i jak masz poskładaną tę drukarkę.
Jeśli masz dobrze zmontowane (brama prostopadle z obu stron i w obu płaszczyznach do podstawy), ten element wózka do którego się montuje ekstruder masz prawidłowo wygięty (pod kątem 90o), a sama drukarka pochodzi z nowszej rewizji (kółka przy stole są ułożone w kwadrat, a nie w równoległobok) - to całkiem możliwe, że nic tam nie trzeba robić.
Możesz to łatwo sprawdzić - np. drukując wysoki prostopadłościan w trybie wazy - jeśli na bokach pojawi się "falowanie", to coś jest nie tak.
Tak samo, jeśli z menu drukarki będziesz ruszał osią Z i pojawi się jakiś cyklicznie powtarzający się dźwięk, to też jest coś nie tak.
W końcu - możesz zdemontować sprzęgło, i patrzeć jak Ci się ustawi śruba trapezowa w stosunku do osi silnika, przy różnych ustawieniach poprzeczki osi X.
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

Panowie, posłuchałem Was i zakupiłem filamenty DD - powiem tak REWELACJA! To jest to! Rzeczywiście to co miałem nadaje się do kosza, druki wychodzą bardziej dokładne, sam materiał o wiele przyjemniejszy w dotyku. Wydrukowalem na razie kilka małych testowych rzeczy na takich samych ustawieniach co na poczatkowym PLA i róznica jest bardzo duża. Warto dopłacić te pare zł. Dzięki raz jeszcze za polecenie tego produktu.
virgin71
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: XisD »

Ja ci polecam DD i Spectrum drukuje nimi od 3 miesiecy na enderze i jest wszystko gitez ; ) PlA,ABS Smart, PLA PRO, PETG, zadnego problemu i nie mam jej osłoniętej
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

mam jeszcze pytanie o sam filament i jego przechowywanie- czy po skończeniu drukowania trzymacie go cały czas czy wyciągacie i chowacie szpule w suche pudełko? zapewne zależy to od tego ile się drukuje, ale przy zalożeniu że max przerwa to 1-2 dni chyba nic złego się nie stanie jak będzie założone na drukarce?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 781
Kontakt:

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: @GUTEK@ »

2 dni spokojnie, u mnie nieraz tydzień szpula jest w drukarce bo mi się nie chce jej schować.
Bardziej od wilgotności uważaj na kurz i jakieś paprochy które mogą się przyczepić do filamentu, bo potem to Ci wyjdzie w wydruku. Dlatego polecane jest zrobienie kawałka czyścika z gąbki, na thingiverse masz pełno różnych projektów do wydrukowania.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: dziobu »

jerry56 pisze:mam jeszcze pytanie o sam filament i jego przechowywanie- czy po skończeniu drukowania trzymacie go cały czas czy wyciągacie i chowacie szpule w suche pudełko? zapewne zależy to od tego ile się drukuje, ale przy zalożeniu że max przerwa to 1-2 dni chyba nic złego się nie stanie jak będzie założone na drukarce?
Też się kiedyś tym przejmowałem. Teraz szpule walają mi się pod nogami, gdzieś po półkach i tak sobie leżą. Większość pakuje w plastikowe pudła zbiorcze, ale tak to jak złapie lenia albo nie mam miejsca to zostają gdzie były. Miesiącami ;)
virgin71
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: virgin71 »

Potwierdzam, co napisał dziobu. U mnie PLA, ABS+ i HIPS walają się po pomieszczeniu z drukarkami. Inna sprawa, że są tam drukarki, więc jest dosyć ciepło/sucho. I śmierdzi żywicą;)

Patrząc na moją pierwszą poradę w tym temacie, to chyba ktoś mi wisi piwo;)
jerry56
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

Panowie,

mam pytanko o druk ABS na Enderze - Cura po wybraniu materiału ustawia mi odpowiednie temp, zgodne z wytycznymi na opakowaniu filamentu DD, ale eż daje 100% nadruk. Jak powinien być ustawiony? czy nie na 0%? na co zwrócić uwagę przy ustawieniach w ultimaker cura?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”