Ender 3 - pytania laika do ekspertów

jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

Witam Panowie,

jestem świeżo upieczonym właścicielem Endera 3, zgłębiam możliwości tej drukarki - ale do tej pory nie znalazłem odpowiedzi na kilka pytań które mnie bardzo nurtują. Wiedzę czerpie głównie z forum i youtuba, i im głębiej w temat tym wiem że mało wiem;) Może ktoś pomoże i odpowie choć na kilka pytań z tej listy którą sobie wynotowałem.

Montaż urzadzenia

1. Czy listwa z karetką powinna luźno chodzić w płaszczyźnie Z? Podczas montażu natrafiłem na moment gdzie ta listwa wchodzi w długą śrube, tam były dwie śrubki które wg instrukcji należało bardzo delikatnie dokręcić - im mocniej tym ta listwa ciężko chodzi. mam poluzowane ale aby ręcznie podnieść lub obniżyć listwę trzeba sporo siły. silnik sobie z tym radzi ale nie wiem czy nie jest zbyt mocno obciążony. Czy u was ta listwa chodzi luźno?

2. Stół w środkowej części jest jakby nieco niższy, jest tam taki dołek? Gdy ustawiam stół to w narożnikach jest idealnie z odstępami natomiast środek jest o jakieś 0,5mm niżej - czytałem o tym, że wyjściem jest montaż szkła - ale czy to jedyne wyjście? Psuje mi to niestety wydruki

3. Naciąg paska osi X - tu naciągnąłem go dość mocno, tak , że mocowanie śruby jest prawie na samym rancie - nie za mocno?

Przygotowanie pliku

1. Jakie ustawienia dać w programie? Używam Ultimaker Cura 3.6.0 - po pierwszym uruchomieniu wczytał mi ustawienia dla Endera 3. Używam tego PLA:

https://allegro.pl/wklady-3d-filament-3 ... ZDliMWM%3D

kolor czarny.

Nie jestem pewien jakie parametry przy wydruku ustawić.

Może dla przykładu, stl który chciałbym drukować:

https://www.thingiverse.com/thing:1819242

w print setup ustawiałem na recommended, Jaki dać layer Height? czy to zależy od dyszy jaką mam? Ustawiałem np 0.2 Infill ustawiłem na 50% - wyszło słabo, potem 100% już lepiej.

Chyba, że na ustawiniach custom, ale wtedy dla mnie już kosmos jak ustawić? Może ktoś by rzucił screenem - wtedy ustawie i puszcze wydruk na takich ustawieniach.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: virgin71 »

1. Daj zdjęcie
2. Połóż szybę
3. Zobaczymy po wymiarach wydruków
4. Wyjeb to i kup coś normalnego. Filament musi kosztować, żeby dało się drukować. Kupiłeś tanią drukarkę, to kapkę dołóż do filamentu, bo inaczej zmarnujesz czas.
5. Zacznij od wydruku kalibracyjnej kostki lub kota: https://www.thingiverse.com/thing:1545913

Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia!
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: aaannnd »

Montaż urządzenia
Ad1. Musisz tak ustawić silnik krokowy osi Z, żeby śruba trapezowa swobodnie wchodziła w sprzęgło i była równoległa do ramy. Śruba nie może w sprzęgle leżeć na wałku silnika. Te dwie śrubki trzeba poluzować, na tyle żeby swobodnie się kręciło. U mnie da się ręcznie za poprzeczkę przesuwać oś Z.
Różne patenty na Thingiverse są na mocowanie silnika osi Z.

Ad2. TTTM (ten typ tak ma)
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

dzieki, dziś wieczorem wstawie fotki. z filementami nie miałem pojęcia jaki kupić - co proponujesz?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: FlameRunner »

Tanio a dobrze to będzie: EKOFILAMENT PLA

Kupienie filamentu, który jest sprzedawany bez marki to był... odważny pomysł. ;) Odłóż go na razie na bok, do czasu aż będziesz w stanie określić czy problemy z drukiem powoduje filament, czy coś innego - wtedy podejmiesz decyzję, czy drukować z niego, czy wywalić.
jerry56
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

FlameRunner pisze:Tanio a dobrze to będzie: EKOFILAMENT PLA

Kupienie filamentu, który jest sprzedawany bez marki to był... odważny pomysł. ;) Odłóż go na razie na bok, do czasu aż będziesz w stanie określić czy problemy z drukiem powoduje filament, czy coś innego - wtedy podejmiesz decyzję, czy drukować z niego, czy wywalić.
ten filament to 3dactive, brałem to co jest w sumie najpopularniejsze - nie mając rozeznania. na pewno wezme teraz to co polecasz i porównam.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: virgin71 »

Najpopularniejszy i jednocześnie produkowany przez jednego ze sponsorów forum, jest Devil Design i w sumie ciężko go nie polecić, bo jest fantastyczny. Filamenty noname są popularne, bo są tanie. Inna sprawa, że większość trafia do kosza.
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

ok, zamówiłem Devila PLA i na próbę ABS - zobaczymy jak z jakością wydruku. Narazie nie mam szyby więcc ratuje się w ten sposób że modele małe umieszczam bliżej krawędzi - wtedy drukują się bardzo dobrze, jak domyslnie cura mi ustawia w środku to lubi na pierwszej warstwie spłatać figla a wtedy kłebek filamentu i pozamiatane. dziwne że tego nie porpawili (wklęsłego stołu) - skoro na wielu materiałach o tym mowa i użytkownicy narzekają.

mam też kolejne pytanie - mógłby mi ktoś podrzucić ustawienia w ultimate cura pod konkretny wydruk z np. https://www.thingiverse.com - coś małego tak abym na customowych ustawieniach wydrukował i porównał ze wzorcem?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1176
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: @GUTEK@ »

virgin71 pisze:Najpopularniejszy i jednocześnie produkowany przez jednego ze sponsorów forum, jest Devil Design i w sumie ciężko go nie polecić, bo jest fantastyczny. Filamenty noname są popularne, bo są tanie. Inna sprawa, że większość trafia do kosza.
Owszem filamenty DD są bardzo dobre. Ja jednak kupiłem jakiś czas temu na spróbowanie PLA od Colorfill (szukaj takiego sprzedawcy na Allegro) i drukuje mi się nimi równie dobrze. Tu mój przykładowy wydruk: viewtopic.php?f=9&t=3151&p=57030
Tu temat o tym filamencie: viewtopic.php?f=47&t=2755

Także jerry56 na początek kup DD, aż ogarniesz drukarkę. A potem możesz spróbować innych, z Colorfilla zwłaszcza polecam kolor bordowy. Jest świetny.
jerry56
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 22 lis 2018, 11:08
x 1

Re: Ender 3 - pytania laika do ekspertów

Post autor: jerry56 »

ja bym bardzo chętnie kupił taki miks filamentów - coś w stylu 10 sztuk po np. 200g, tak aby potestować różne materiały, kolory itp - to by była dobra opcja na początek bo kupowanie każdej szpuli osobno trochę w ciemno to dla mnie niemały wydatek. A niestety nie ma takich ofert za wiele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”