Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: FlameRunner »

@nevix
U mnie chyba nie jest aż tak źle, ale to się okaże, jak zacznę poprawiać.

@marek91
Wiem :P

@kretu
Masz rację, specjalnie złożyłem źle. :D Ale nie po to, żeby na siłę pokazać jaka ta drukarka jest zła, tylko w celach poznawczych. Chcę się dowiedzieć, jak bardzo źle można to złożyć, żeby potem poprawić i napisać poradnik na ten temat.
Większość się pewnie domyśli, że stół nie powinien się bujać na wszystkie strony na rolkach, ale już realne jest, że komuś umknie, że belkę X trzeba ustawić poziomo, a nie skompensować jej krzywe przykręcenie przekrzywieniem stołu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: FlameRunner »

Nie mam pomysłu, jak ustawić poziomo belkę X. Planowałem poluzować śrubki mocujące x-endy do belki, ustawić ją równolegle do górnego profilu i dokręcić, niestety po założeniu osi X na profile pionowe nie mam dostępu do tych śrubek. Ktoś coś?
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: poharatek »

Ja poradziłem sobie w ten sposób, że przy składaniu osi X (powtórnym ;)) sprawdziłem czy śruby wewnętrznych kółek są na jednej linii z śrubami mocującymi do profilu X.
A potem ustawiłem stół tak, żeby był równolegle do poprzeczki bramy (poziomicą). Położyłem na nim jakieś pudełka, żeby oś X miała podparcie. Poluzowałem wszystkie śruby wózków osi Z. Następnie je dokręciłem: najpierw te od strony ekstrudera i silnika osi X (najpierw "zwykłe", potem tą z mimośrodem), później te po prawej.
I od miesiąca jest wszystko ok. Po obu stronach na tej samej wysokości, prostopadle do bramy.
FlameRunner
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: RaveOn »

poharatek pisze:Ja poradziłem sobie w ten sposób, że przy składaniu osi X (powtórnym ;)) sprawdziłem czy śruby wewnętrznych kółek są na jednej linii z śrubami mocującymi do profilu X.
A potem ustawiłem stół tak, żeby był równolegle do poprzeczki bramy (poziomicą). Położyłem na nim jakieś pudełka, żeby oś X miała podparcie. Poluzowałem wszystkie śruby wózków osi Z. Następnie je dokręciłem: najpierw te od strony ekstrudera i silnika osi X (najpierw "zwykłe", potem tą z mimośrodem), później te po prawej.
I od miesiąca jest wszystko ok. Po obu stronach na tej samej wysokości, prostopadle do bramy.
Mówiąc o poluzowaniu śrub wózków chodzi Ci o te, do których przykręcane są kółka prowadzące? Bo tak jak powiedział FR, nie ma jak odkręcić tych które mocują profil do samych wózków. Rozwiązanie o którym mówisz widziałem gdzieś na YT i faktycznie powinno rozwiązać problem.
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Nanab
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 19 gru 2018, 19:52

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: Nanab »

A czy to normalne, że prowadnice osi Z są tak ciasne że prawie nie da się tego poskładać bez luzowania śrub trzymających pionowe kolumny, a dla odmiany prowadnice wózka mają takie luzy że cały wózek się telepie? Czy ma to znaczenie?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: FlameRunner »

Znaczy rolki? Tak, rolki są fabrycznie niewyregulowane, ustaliliśmy to już w pierwszej odpowiedzi w tym wątku. :P
Nanab
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 19 gru 2018, 19:52

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: Nanab »

Tylko że nie są fabrycznie niewyregulowane, bo nie ma tam żadnej regulacji. Ma to jakieś znaczeniem czy mogę olać to że wózek się telepie?
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: RaveOn »

Oczywiście że jest regulacja. Rolki zewnętrzne są stałe, ale rolki wewnętrzne obu wózków mają tulejkę mimośrodową którą można wyregulować docisk wózka do profila. Wózek nie może się telepać, ma być na tyle dociśnięty do profila żeby nie mieć luzu, ale jednocześnie nie stawiać zbyt dużego oporu. Polecam obejrzeć sąsiedni wątek o składaniu Endera, czy chociażby jeden z setek filmów dostępnych na YT który obrazuje proces składania drukarki.
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Nanab
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 19 gru 2018, 19:52

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: Nanab »

Wózek mam na myśli to pudło co jeździ po poziomym profilu, są tam 3 rolki, dwie górne którymi kręcenie nic nie daje, a dolna zasłonięta przez dyszę. Na filmikach ze składania jest tylko składanie, a nie drukowanie, kalibracje itd., na forum nie ma tematu ze składania.
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: poharatek »

Od tyłu też jest zasłonięta? ;)
Właśnie to dolne jest z mimośrodem. Podnieś profil osi x i wyreguluj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”