Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: FlameRunner »

Jeśli mam mieć o tej drukarce coś rzetelnego do powiedzenia, muszę Was podpytać, czy pewne rzeczy są normalne, czy to tylko u mnie tak. ;)

1. Czy to normalne, że przy ekstruderze rurka teflonowa ma wyraźny luz, a przy głowicy nie ma wyczuwalnego luzu? - To sobie sam odpowiem na podstawie rozmowy na SB: tak.

2. Czy to normalne, że pionowe profile da się przykręcić trochę obrócone wokół własnej osi?

3. Czy to normalne, że niektóre rolki są ustawione za ciasno? (O tym, że za luźno, to już słyszałem i to raczej norma.)
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: poharatek »

3xtak
;)
FlameRunner
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: FlameRunner »

2a. Czyli to normalne, że po skręceniu drukarki zgodnie z instrukcją, muszę teraz to wszystko poluzować i ustawić tak, żeby rolki ładnie wpadały w rowek?
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: poharatek »

No wiesz - to zależy, czy skręcasz zgodnie z instrukcją, czy tak, żeby to było dobrze (tzn. trzymało geometrię? ;)
Jeśli to drugie - to i tak musisz poluzować śruby w podstawie.
Aha - często jest źle przykręcona pokrywa elektroniki - zachodzi na profile podstawy, przez co nie da sie dobrze przykręcić profili bramy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: FlameRunner »

Specjalnie składałem zgodnie z instrukcją, żeby potem wiedzieć, na ile sposobów ta drukarka może być krzywa. Jak obrazek mówił "weź ten profil, przyłóż tutaj i przykręć" i nie dawał żadnych dodatkowych instrukcji, to przykładałem i przykręcałem. A że krzywo? No sorry, Chińczyk nie powiedział, że ma być prosto ani jak zrobić, żeby było prosto.
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: aaannnd »

sprawdź jeszcze:
1 różnicę wysokości porzeczki X od lewej i prawej podstawy.
2 szerokość bramy na dole i u góry.
o tym tez ni słowa w instrukcji
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: FlameRunner »

Wiem - to też mam krzywo. :P
I sprawdzę może jeszcze, czy pionowe profile są równo ucięte, wtedy górna belka mogłaby być punktem odniesienia dla ustawiania belki X, tak chyba byłoby łatwiej.
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: nevix »

"2. Czy to normalne, że pionowe profile da się przykręcić trochę obrócone wokół własnej osi?"

U mnie otwory w jednym dolnym profilu były tak mocno przestawione, że uniemożliwiały właściwe skręcenie drukarki (nie mogłem przykręcić profila górnego - otwór na dolnym profilu przestawiony był o około 2 mm). Na dobrą sprawę drukarka nadawała się do reklamacji. Nie mniej jednak poradziłem sobie z nią w ten sposób, że przy użyciu pilnika do łańcucha piły spalinowej zrobiłem w profilu dolnym otwór fasolkowy.
Profile pionowe nie mogą być skręcone jeśli by oś Z działała płynnie. Dokładność wykonania tych otworów jest fatalna więc podejrzewam że zamiast na maszynie CNC wykonywane są z szablonu wiertarskiego.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: marek91 »

FlameRunner pisze:
3. Czy to normalne, że niektóre rolki są ustawione za ciasno? (O tym, że za luźno, to już słyszałem i to raczej norma.)
Filip, rolki powinny mieć śrubę centrującą (czy jak ją tam zwał), kręcąc nią zrobisz ciaśniej/luźniej.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Ender 3 - czy to normalne? Seria pytań o drobiazgi.

Post autor: kretu »

FR trochę bez sensu ta twoja recenzja bo zaczynam mieć wrażenie że z premedytacją ją składasz źle. Ja wiem instrukcja nie poprowadziła za rączkę i lepiej by było jakby to robiła ale chyba już przeginasz w drugą stronę. Lepiej by było jakbyś podszedł pod podstawówkę zagadał "Hej dzieciaki chcecie zarobić kilka cukierków?" i kazał takiemu jednemu/jednej składać drukarkę najlepiej jak potrafi ale bez pomocy internetu.
W końcu z założenia drukarka 3d jest dla osób kreatywnych z jakimś tam delikatnym zacięciem technicznym a nie głąbów co nie potrafią trzymać śrubokręta. Ta druga grupa osób popsuje ci metalową kulkę a nie złoży drukarkę choćby miała najlepszą możliwą instrukcję. A ta pierwsza będzie się starać i sama się domyśli pewnych rzeczy.
aaannnd, szpiglasowy, Armeht
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”