Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

No drukarka ogólnie po tych zmianach drukuje nieco lepiej. Cały czas coś tam znajduję i ewentualnie poprawiam. Może kiedyś zrobię jakąś aktualizację, bo mam jeszcze parę planów co do Endera :P
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

Tak jak mówiłem wcześniej, zdecydowałem się zmienić mocowanie silnika - nie pasowało mi żadne drukowane, a oryginalne powoduje przekoszenie osi silnika względem śruby trapezowej. Doszedłem do wniosku że musi to być coś, co będzie bardzo mocno trzymało silnik. No i jest :D

Element kupiony na znanym wszystkim portalu aukcyjnym. Do tego 4 śruby M3x30 z łbem stożkowym, fazownik żeby owe łby schować w tym aluminiowym uchwycie i gotowe. Otwory do zamocowania uchwytu przy pomocy nakrętek młoteczkowych musiałem nieco poszerzyć, ale to daje też jakieś możliwości regulacji.
Obrazek

Obrazek

Jak to się spisze? Nie mam pojęcia :D Póki co na szybko zauważyłem, że mniej hałasuje oś Z w trakcie ruchu. Jakieś małe druki nie wykazują żadnych negatywnych zmian. Teoretycznie mógłbym pomiędzy mocowanie i silnik zamontować damper, ale nie wiem czy nie będzie to rodziło problemów.
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: aaannnd »

a ja tylko podkładkę wydrukowałem, żeby siedział prosto na dolnym profilu a nie zwisał na oryginalnym uchwycie.
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 3
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: kamilxxg »

Ja po założeniu tego drukowanego zauważyłem poprawę jakości względem sprzęgła elastycznego. Ściany w osi z wyglądają ładniej.

Z jakiego materiału wydrukowałeś to sprzęgło? Ja drukowałem z pla i niestety po jakimś czasie zacząłem słyszeć trzaski i zauważyłem, że nakrętka od wału silnika się luzuje, po zaciśnięciu ponownie działa ale generalnie bałbym się drukować coś dłużej. Znajomemu też się to samo stało więc skleił to sprzęgło ale czy to nie zbyt inwazyjne rozwiązanie żeby to tak zostawiać?
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

Sprzęgło mam wydrukowane z szarego PLA DD. Drukowałem już kilka razy coś po 5-6 godzin i póki co luzów nie ma - sprawdziłem nawet teraz przed chwilą. Można też skręcić na max ile dasz radę i napuścić kroplę kleju CA i tyle. W razie co, uda Ci się zerwać połączenie. Z drugiej strony, jak często będziesz demontował coś z osi Z? ;)
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 3
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: kamilxxg »

To jest doby argument za ale przeciw jest to jak sprzęgło zacznie sprawiać inne problemy to wtedy naprawa tego będzie trudniejsza :)
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

A co tu naprawiać? :D Jak coś Ci zacznie wydawać się podejrzane, to za godzinę masz wydrukowany nowy komplet :P Możesz użyć innego materiału, innego procentu wypełnienia czy przeskalować np. nakrętki żeby móc je zakręcić bardziej, nie wiem czy to coś zmieni :P Ja problemu nie zauważam, a kropla CA nie zaszkodzi jeśli Ci się luzuje ;)
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
grego
Postów w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: grego »

A to nie lepiej kupić sprzęgło elastyczne?
Jak już jesteście przy modernizacjach to jak usprawniacie zacisk bowdena ten przy podajniku? JA co nie robiłem to oryginalne zawsze miały luz, te wkładki też nie pomagały bo cały ten plastik latał, a po paru wydrukach i tak zacisk puszczał. Wydrukowałem sobie nowy element trzymający silnik ze stożkowym zaciskiem i nakrętką. Dobrze przykręcić i trzyma mi już kilkanaścię godzin druku, przy okazji rurkę można dać pod same radełko.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: FlameRunner »

grego pisze:A to nie lepiej kupić sprzęgło elastyczne?
Nie.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: kapi »

FlameRunner pisze:
grego pisze:A to nie lepiej kupić sprzęgło elastyczne?
Nie.
Nie zgodzę się.
Każdy jest zafiksowany na sztywne połączenie - ok.
ALE TO ZALEŻY OD UKŁADU!
Jeśli masz oś Z łożyskowaną w 2 miejscach, to wtedy sprzęgło elastyczne jest ok.
Mechanika się kłania. Inaczej coś prędzej czy później pęknie.
Podwojne łożyskowanie wymusza wysoką dokładność ustawienia osi Z względem prowadnic.
WillingMagic
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”