Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 3
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: kamilxxg »

Z czego drukowaliście to sprzęgło drukowane? Ja wydrukowałem z pla i zakręciłem mocno tak, że ręką nie można ruszyć, potem zgodnie z sugestią w tym wątku zakleiłem i narysowałem pionową kreskę żeby widzieć czy się czasem nie odkleiło. Wczoraj po 10h druku zauważyłem dziwny ruch karetki okazało się, że sprzęgło wyszło z wału silnika o jakieś pół centymetra i trzymało się na samym końcu, sprzęgło wydaje się mocno trzymać wał jeśli narzędziem pomiarowym ścisku jest ręka :) Tak się zastanawiam co mogłem skopać a może materiał ma takie właściwości, że wał się ślizga bo wnętrze sprzęgła jest trochę chropowate?
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: dziobu »

Imho najlepiej ABS. Od biedy - PET.
PLA (jak i ASA) są twarde i trudno je dokręcić tak żeby trzymały. Można się bawić w jakiejś owijanie śrub (gumą?) no ale bez przesady. Wystarczy użyć odpowiedniego materiału.
kamilxxg, Artu
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 2
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: fredator »

RaveOn pisze:W tzw. międzyczasie zamówiłem nowe wentylatory do drukarki. Jeden na chłodzenie głowicy (Sunon 4020), drugi jako chłodzenie drukowanego materiału (Sunon 5015). Ten drugi podłączony przez przetwornicę, ponieważ jest 12V, ale sterowanie PWM zachowane.
Mógłbyś rozwinąć temat tej przetwornicy do sterowania 12v wiatraka dc za pomocą pwm (najlepszy byłby link do produktu, albo jak to się konkretnie nazywa) )? Sam szukałem czegoś takiego, ale niestety nie udało mi się nic znaleźć w sensownych pieniądzach. Próbowałem podłączyć dwa takie Sunony 5015 szeregowo ale chyba przez przypadek poszło zwarcie i 5 dych poszło z dymem :sad:

Poza tym fajny temat. Przyda się trochę pomysłów na poprawę tego chińskiego cuda :-)
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

fredator pisze:
RaveOn pisze:W tzw. międzyczasie zamówiłem nowe wentylatory do drukarki. Jeden na chłodzenie głowicy (Sunon 4020), drugi jako chłodzenie drukowanego materiału (Sunon 5015). Ten drugi podłączony przez przetwornicę, ponieważ jest 12V, ale sterowanie PWM zachowane.
Mógłbyś rozwinąć temat tej przetwornicy do sterowania 12v wiatraka dc za pomocą pwm (najlepszy byłby link do produktu, albo jak to się konkretnie nazywa) )? Sam szukałem czegoś takiego, ale niestety nie udało mi się nic znaleźć w sensownych pieniądzach. Próbowałem podłączyć dwa takie Sunony 5015 szeregowo ale chyba przez przypadek poszło zwarcie i 5 dych poszło z dymem :sad:

Poza tym fajny temat. Przyda się trochę pomysłów na poprawę tego chińskiego cuda :-)
Zwykła przetwornica na LM2596 - https://botland.com.pl/pl/przetwornice- ... 5v-3a.html :D
IN+ i IN- na stałe do zasilania 24V, OUT regulujesz wedle potrzeb. OUT+ do plusa wiatraka, OUT- zapominasz że istnieje. Minus wiatraka do FAN- na płycie głównej i hula ;) Gdybyś miał wątpliwości to mogę na PW pomóc.

Dziękuję za uznanie, dobrze że wątek przydaje się innym osobom ;)
Abys
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 2
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: fredator »

Zwykła przetwornica na LM2596 - https://botland.com.pl/pl/przetwornice- ... 5v-3a.html :D
IN+ i IN- na stałe do zasilania 24V, OUT regulujesz wedle potrzeb. OUT+ do plusa wiatraka, OUT- zapominasz że istnieje. Minus wiatraka do FAN- na płycie głównej i hula ;) Gdybyś miał wątpliwości to mogę na PW pomóc.
I to ma sens :-)
Mam już nawet podobnego "step-downa", ale podłączałem go bezpośrednio do gniazdka przez dodatkowy zasilacz i wiatrak działał poza kontrolą płyty głównej. Dzisiaj spróbuję to przepiąć tak jak piszesz.

Dzięki za pomoc!
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Seble
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 18 sty 2019, 20:50

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: Seble »

Super robota. Jest jakaś szansa na dokładny opis montażu tego zamiennika BLtoucha?
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

Tak na prawdę to nie ma w tym niczego twórczego. Posiłkowałem się poradnikiem Teaching Tech z YT. Przy czym ja nie użyłem tego adaptera wpinanego pomiędzy taśmę a płytę główną - przeciąłem przewód buzzera i po prostu wlutowałem się do niego. Do wszystkiego użyłem konektorów dupont, poza wtyczką Z-MIN, tam użyłem dwupinowego JST. Gdybyś miał jakieś pytania to mogę na PW pomóc :P
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Seble
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 18 sty 2019, 20:50

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: Seble »

Dzięki za informację. Doszkolę sie na YT i zobaczę co z tego wyjdzie.
bartek_brad
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2019, 20:17

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: bartek_brad »

JAk wyprostowales Wozek Y - moj raczje napewno krzywy ...
Michaln098
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2020, 22:43

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: Michaln098 »

RaveOn pisze:Sprzęgło mam wydrukowane z szarego PLA DD. Drukowałem już kilka razy coś po 5-6 godzin i póki co luzów nie ma - sprawdziłem nawet teraz przed chwilą. Można też skręcić na max ile dasz radę i napuścić kroplę kleju CA i tyle. W razie co, uda Ci się zerwać połączenie. Z drugiej strony, jak często będziesz demontował coś z osi Z? ;)
Mógłbym prosić o udostępnienie modelu 3D takiego sprzęgła? Albo informacje gdzie mogę go znaleźć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”