Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

Postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi składania Endera 3. Tak w zasadzie to jest to moje trzecie podejście do tematu i mam nadzieję, że ostatnie ;)


Po tym jak zerwał mi się pasek osi X i natchniony nieco zmaganiami Flame Runner'a z tą samą drukarką, postanowiłem dokładniej przyjrzeć się swojemu egzemplarzowi. Niestety - okazało się, że profile pionowe "bramy" nie trzymają kąta 90* względem podstawy drukarki, co oczywiście nie powinno mieć miejsca. Po dokładniejszych oględzinach okazało się też, że wózek osi X nie pracuje dokładnie w poziomie, a i stół drukarki wyraźnie odbiega od tego, jak pracować powinien.
Po krótkim namyśle, zdecydowałem że rozbiorę drukarkę i dokładnie przyjrzę się miejscom łączeń elementów, co do których miałem pewność że nie są odpowiednio spasowane. W ten sposób udało mi się ustalić, że oba profile bramy oraz profil poprzeczny podstawy drukarki oddam do firmy, która na frezarce wyrówna powierzchnię tych elementów tak, aby były one idealnie pod kątem 90*. W profilu poprzecznym podstawy jest też wpust, w który wkładamy profil prowadzący oś Y - ten wpust również nie był równo wycięty, przez co prowadzenie stołu było krzywe.
Ponadto skontrolowałem oba wózki osi Z pod kątem ewentualnych krzywizn - tutaj okazało się, że część wózka (blacha) do której przykręcana jest nakrętka trapezowa i ekstruder również nie jest odpowiednio wyprofilowana, co powoduje złe jej ułożenie oraz trudniejsze poruszanie tej osi, a to będzie widoczne na wyższych wydrukach. Ja do jej naprostowania użyłem manipulatora grawitacyjnego i imadła.


Przejdźmy zatem do materiału dowodowego :D


Profil poprzeczny podstawy drukarki. Ten wpust widoczny na środku został wyrównany na frezarce. Obie płaszczyzny boczne profila również zostały potraktowane frezarką, tak dla sztuki ;)
Obrazek

Powierzchnia po frezowaniu jest gładka i przede wszystkim - zachowuje wymagany kąt.
Obrazek

Profil niefrezowany. Skąd w ogóle te nierówności? (choć na pierwszy rzut oka niewidoczne) W fabryce są one docinane prawdopodobnie ukośnicą, przez co ich powierzchnia nie jest idealnie równa i nie trzyma kąta ;)
Obrazek

Przechodząc do składania drukarki w całość, przyda nam się najzwyklejsza miarka, kątownik, suwmiarka i wiaderko cierpliwości :D
Polecam zmierzyć podstawę na obu jej końcach i sprawdzić czy wynik jest taki sam.
Obrazek

Po zamontowaniu profila prowadzącego osi Y polecam zmierzyć jego wysokość na obu końcach (u mnie przed frezowaniem różnica wysokości wynosiła około 3mm, zdecydowanie za dużo)
Obrazek
Obrazek

Profil prowadzący trzyma też kąt 90* względem poprzeczki podstawy
Obrazek

Montując bramę drukarki proponuję użycie dwóch ścisków i profila górnego bramy tak jak pokazane na zdjęciu - powoduje to równe ustawienie obu profili tak, aby wózki osi Z mogły pracować swobodnie.
Obrazek
Obrazek

Po dokręceniu obu części, polecam sprawdzić czy ich rozstaw jest taki sam na obu końcach - na dole i na górze.
Obrazek

Na tym etapie, po weryfikacji wózków osi Z, można ją założyć i sprawdzić czy profil poprzeczny jest równolegle do podstawy.
Jeżeli okazałoby się, że jest odchylenie, to polecam poluzować wszystkie rolki prowadzące tych wózków (czyli 6 sztuk). Następnie należy dokręcić rolki stałe, oraz dokręcić i wyregulować rolki na mimośrodach (wewnętrzne).
Obrazek
Obrazek

Profil prowadzący oś X, powinien być pod kątem 90* względem profila prowadzącego oś Y.
Obrazek

Zdecydowanie polecam też wymianę sprężyn stołu. Oryginalne są miękkie, zdecydowanie zbyt miękkie, co jest oczywiście niewskazane - powodować będzie zbyt szybkie rozregulowywanie się stołu. Na nowych sprężynach stół jest znacznie bardziej stabilny.
Po lewej sprężyna oryginalna (0.8mm), po prawej nowa (1.2mm).
Obrazek

W przypadku wózka osi Y polecam odkręcić wszystkie 4 rolki i sprawdzić czy wózek jest równy. U mnie nie był i musiałem go trochę naprostować - metoda dowolna. Później można zamontować rolki z powrotem. Należy też upewnić się, że w trakcie regulacji mimośrodów, żadna ze śrub się nie luzuje. (słabej jakości nakrętki samokontrujące niestety). U mnie w wózku występują też jakieś nadprogramowe otwory :D Postanowiłem też wymienić pasek osi Y, nowy mocując na zwykłe opaski zaciskowe. Polecam sprawdzić czy w oryginalnych paskach, te mosiężne tulejki zaciskowe nie naderwały paska.
Obrazek

W moim przypadku grzany stół jest dość równy - początkowo nie był, ale po paru grzaniach i kilku dłuższych wydrukach się naprostował. Dodatkowo używam szkła, więc tutaj nie musiałem niczego korygować.


Po tak złożonej drukarce, zamontowałem silnik osi Z na standardowe mocowanie od Creality. Dokręciłem maksymalnie nakrętkę trapezową i wkręciłem w nią śrubę trapezową, opuszczając ją na silnik osi Z. Śruba opada w zasadzie idealnie w oś silnika. Niestety nakrętka jest wykonana z gównolitu i przez wcześniejsze - krzywe osadzenie, złapała już spory luz. Wymienię ją zatem najprawdopodobniej na jakąś bezluzową. Śruba trapezowa w moim przypadku dość swobodnie toczy się na płaskiej powierzchni, więc nie będę jej dotykał (choć miałem początkowo plan wymiany silnika na taki ze zintegrowaną trapezówką). Dodatkowo jutro dotrze do mnie nowe mocowanie silnika, także postaram się wtedy zrobić mały update :)
To co mogę powiedzieć na teraz, to na pewno łatwiej poziomowało mi się stół. Na szybko skalibrowałem drukarkę, ale mając na uwadze zmianę mocowania silnika, dopiero jutro będę sprawdzał jak to odbija się na wydrukach. Jeśli uda mi się poprawić stan poprzedni, to może uchroni to drukarkę przed zesłaniem do Gułagu i będzie miłym wstępem do dalszych modów :D

"Pomiary" wykonywane do zdjęć są tylko w celu dokładniejszego ukazania, co miałem na myśli tak, aby nikt nie miał wątpliwości :D
Ciężko tu mówić o konkretnym koszcie takich frezowań, bo po pierwsze nie każda firma będzie chciała taką pierdółkę robić, poza tym ceny będą różne w różnych miastach.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania i sugestie, to chętnie pomogę/posłucham :)



Pozdrawiam,
Przemek.
FlameRunner, kamilxxg, poharatek, nevix, Abys
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

Jako że nie mogę wyedytować posta, to dorzucam ponumerowane najważniejsze elementy dla pewności ;)

1. Profil bramy
2. Profil górny bramy
3. Profil prowadzący osi X
4. Profil poprzeczny podstawy
5. Profil prowadzący osi Y
6. Wózki osi Z
Obrazek
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
ndn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:12
x 4

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: ndn »

Tak z ciekawości ile płaciłeś za frezowanie idealnie pod kąt 90? Ostatnio jak pytałem w paru miejscach za taką usługę dla Hyper Evo chcieli koło 600zł ale tam dużo więcej profili.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

^^ Ogólnie to udało mi się po kosztach, ale dla klienta z zewnątrz 100zł. Ogólnie tego typu usługi warte są swojej ceny, a i w przypadku HEVO jak sam powiedziałeś - jest tego dużo więcej.
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: dragonn »

Pytanie czy zamawiając profile w jakieś firmie typu anderzejewski która sama docina nie dostajemy już od razu wystarczający dobry kąt prosty?
Na swoich problemu nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

Zakładam, że u firm specjalizujących się w tego typu produktach, cięcia będą dużo dokładniejsze i nie będą wymagać poprawek.
dragonn
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
ndn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:12
x 4

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: ndn »

Z tego co pytałem u Andrzejewski też nie będzie to ideał bo nie posiadają jakiejś tam frezarki a zwykłą piłę. Ale może lepiej niż w Arma bo tam przyszły strasznie krzywe.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: dragonn »

No na 100% tną na pile, nie ta kategoria cenowa jak cięcie jest w cenie profili.
Pamiętam że sprawdzałem na płaskiej podłodze czy przynajmniej każdy profil jest tak samo docięty stawiając je obok siebie i nie zauważyłem jakiś krzywizn żeby któryś profil gdzieś uciekał.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: RaveOn »

dragonn pisze:No na 100% tną na pile, nie ta kategoria cenowa jak cięcie jest w cenie profili.
Pamiętam że sprawdzałem na płaskiej podłodze czy przynajmniej każdy profil jest tak samo docięty stawiając je obok siebie i nie zauważyłem jakiś krzywizn żeby któryś profil gdzieś uciekał.
No i może jestem w błędzie, ale w przypadku konstrukcji jak Hevo, duże znaczenie mają też łączniki kątowe których użyjemy. Natomiast faktem jest to, że nawet na pile da się uzyskać dobrej jakości cięcie - trzeba dobrze ustawionej piły i odpowiedniej, dostatecznie ostrej tarczy.
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
grego
Postów w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: Ender 3 - jak poskładałem go po raz trzeci

Post autor: grego »

No masakra wypuszczać takie coś w świat, u siebie miałem to samo, patrząc z boku brama układała się w V :D. Lenie jedne, przecież na taką skale to brzeszczotami ręcznymi tego nie tną chyba... Podstawy profili bram wyrównałem na... tokarce :D. Reszty nie mierzyłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”