Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Awatar użytkownika
WSlomo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2019, 15:01
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 Pro

Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: WSlomo »

Od dwóch tygodni jestem posiadaczem w/w drukarki. Drukarka przepracowała ok. 20h, jednak wydruki stopniowo się pogarszały. Chcąc sprawdzić czy aby nie popełniłem błędów montażowych(drukarka ma kilka newralgicznych miejsc) rozłożyłem ją i złożyłem ponownie starając się przestrzegać zasad z filmów instruktażowych zamieszczonych na YT np.:

https://www.youtube.com/watch?v=me8Qrwh907Q

Obecnie składam ją już trzeci raz od tego czasu i cały czas mam ten sam problem z jej funkcjonowaniem. Mianowicie po powrocie do punktu zerowego po poprawnym poziomowaniu stołu, lub po rozpoczęciu wydruku dysza znajduje się wyżej niż to było w czasie poziomowania. Czyli drukarka podaje np. pozycję X=30, Y=40, Z=0,02 a głowica faktycznie jest np. 0,6-0,8mm nad stołem. Po powtórnym powrocie do pozycji zerowej głowica nadal jest za wysoko nad stołem. Przez ostatni tydzień z przerwami walczę z tym problemem niestety bez skutku. Na początku myślałem, że to problem czujnika osi Z, podmieniłem go z osi Y nic to nie dało. Zauważyłem, że przy załączonych silnikach krokowych jak delikatnie ruszę szynę, po której porusza się głowica jest luz(niewielkie kliknięcie) pomiędzy gwintowanym prętem osi Z a mosiężną nakrętką tej osi. Czy możecie mi poradzić gdzie dalej szukać przyczyn tego problemu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: FlameRunner »

W jaki sposób przeprowadzasz poziomowanie stołu?
Awatar użytkownika
Wioletowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 225
Rejestracja: 21 kwie 2017, 11:19
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: A8, I3 Haribo
x 3

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: Wioletowy »

1.Zobacz czy masz równo ustawoną oś X czy jedna strona nie jest wyżej od drugiej
2.Zaczynamy kalibrację od ustawienia rogów i najlepiej jest to zrobić ręcznie, nie programowo.
Awatar użytkownika
WSlomo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2019, 15:01
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: WSlomo »

FlameRunner pisze:W jaki sposób przeprowadzasz poziomowanie stołu?
Zaczynam od powrotu do pozycji zerowej, następnie przechodzę do punktu X=30, Y=40 podkładając kartkę papieru pomiędzy głowicę a stół. Kręcę najbliższą śrubą tak, aby kartka stawiała opór, ale dało się ją wysunąć. Następnie przechodzę do kolejnego punktu usytuowanego nad śrubą regulującą, oczywiście wcześniej podnoszę głowicę, aby przez przypadek nie ryć stołu i tak dalej. Procedurę tę robiłem już w kierunku obrotu wskazówek zegara jak i w przeciwnym. Zależnie od rezultatów daje to osiem, szesnaście kolejnych takich czynności. W osiach X i Y poruszam się co 1mm a w osi Z co 0,1mm. I teraz najlepsze: z menu wybieram powrót do pozycji zerowej i głowica jest w znacznie większej odległości od stołu niż podczas poziomowania.
Wioletowy pisze:1.Zobacz czy masz równo ustawoną oś X czy jedna strona nie jest wyżej od drugiej
2.Zaczynamy kalibrację od ustawienia rogów i najlepiej jest to zrobić ręcznie, nie programowo.
1. Właśnie z tego względu rozłożyłem drukarkę po raz pierwszy. Problemy pojawiły się po złożeniu, kiedy to już miałem trochę większą wiedzę na co zwracać szczególną uwagę podczas montażu.
2. Chodzi Ci o wyłączenie silników i ruszanie osiami ręcznie?
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: poharatek »

Trochę to tak, no... dziwnie robisz :)
Najprościej:
-Home,
-Wyłączyć steppery,
-Przejechać (ręcznie) głowicą nad lewą przednią śrubę regulującą, ustawić wysokość.
-Potem kolejno; prawy tylni róg, lewy tylni, prawy przedni, znów lewy przedni - i tak kilka razy, aż wszędzie będzie ok.
- Sprawdzić czy na środku stołu jest ok.
I finito :)
Ostatnio zmieniony 26 sty 2019, 14:32 przez poharatek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: FlameRunner »

Czy gdy zrobisz kilka razy po kolei Home Z, to głowica za każdym razem jest w takiej samej odległości od stołu?
Awatar użytkownika
WSlomo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2019, 15:01
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: WSlomo »

FlameRunner pisze:Czy gdy zrobisz kilka razy po kolei Home Z, to głowica za każdym razem jest w takiej samej odległości od stołu?
W menu mam tylko opcję Home, robiąc ją raz za razem odległość jest taka sama od stołu. Mam podejrzenia, że problemy pojawiają się jeśli zaczynam ruszać głowicą w krokach co 0,1mm w osi Z. Sprawdziłem kilkukrotnie czy nie ma luzów pomiędzy silnikiem, tuleją a śrubą osi Z. Wszystko jest sztywne. Śruby trzymające nakrętkę trapezową są lekko dokręcone. Śruba jest prosta, po zamontowaniu różnica w odległości śruby od ramy jest w granicach 1-2mm, pomiar robiony przy tulei i na samym szczycie ramy.
Awatar użytkownika
WSlomo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2019, 15:01
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: WSlomo »

Dzisiaj po raz kolejny podjąłem próbę usunięcia problemu osi Z i tym razem chyba z sukcesem. Przelutowałem wszystkie pola na płytce krańcówki osi. Posprawdzałem i podoginałem styki w złączach przewodu łączącego płytkę z płytą gł. Poprawiłem montaż silnika osi Z. Teraz różnica pomiędzy odległością śruby od ramy wynosi maksymalnie 1mm, pomiar dokonany przy tulei łączącej silnik ze śrubą oraz na szczycie ramy. Przy montażu tulei odtłuściłem ją, wał silnika oraz śrubę na długości połączenia. Nawet sporo się zebrało zanieczyszczeń.

Poziomowanie stołu robione w trybie manualnym zgodnie z podpowiedzią Poharatka
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: comandos21 »

To ja zapytam o podobną sprawę...
Bltouch przechodzi "self test" osie X I Y zerują się normalnie ale w pozycji zerowej oś Z/ dysza schodzi w dół, bltouch się chowa i dalej idzie w dół oś Z wciskając dysze w stół (mimo np. ustawieniu z offset na +5), czy to problem z przewodami od bltoucha może być np. z przewodem sygnałowym a właściwie problem z wtyczką, że podczas ruchu się np. gdzieś na przewodach rusza i powoduje jakby częściowy sygnał czego płyta główna nie odbiera poprawnie? Czy może ja coś skopałem w sofcie??
Całość jest dobrze założona.
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Grzesinski
Postów w temacie: 6
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 Pro - Problemy z osią Z i powrotem do pozycji zerowej

Post autor: Grzesinski »

A nie masz zamienionych przewodów BLtouch?
Guide to getting a bltouch working
Druga sprawa czy zerowanie Z (pozostałe osie nie mają z tym nic wspólnego) masz skonfigurowane z wykorzystaniem krańcówek czy BLtouch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”