Co zepsułem i jak to naprawić ?

Kroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 29 gru 2018, 13:13

Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: Kroll »

Witam.
Tak sobie drukowałem ale zachwiało mi się polskiej wersji Marlina i jest z tym problem teraz.
Oczywiście były problemy ze sterownikami do Usbasp ale skorzystałem z "Zadig" i zainstalowałem libusbK ( v3.0.7.0 ) ale chyba cos poszło nie tak ponieważ na Arduino wyskoczyło 4 x "avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update " ( czyli 4 takie linie ) jak chciałem wypalić bootloader. To akurat jeszcze by było nic ale na ekranie Endera mam pusto czyli jakbym wykasował w drukarce oprogramowanie.
Co źle zrobiłem i jak to można naprawić ?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: virgin71 »

Nie masz jakiegoś arduino, które będzie programatorem ISP? To chyba najłatwiejsza opcja wgrywania boota.
Kroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 29 gru 2018, 13:13

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: Kroll »

Właśnie nie mam. Ja tylko chciałem wgrać Marlina i teraz nie wiem co robić bo drukarka jest nie do użytku ?
Co mogło źle pójść ?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: virgin71 »

Rozumiem, że zaczęło wgrywać i wystąpił błąd?
Napisz skąd jesteś, może to ułatwi sprawę, bo z arduino, takie wgrywanie to sekund pięć.
Kroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 29 gru 2018, 13:13

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: Kroll »

Nie.
Od razu były tylko :
"avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update "
"avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update "
"avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update "
"avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update "
i nic więcej.
Jestem z Katowic.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: virgin71 »

Zamieszczaj tak znacznik "Code"

Kod: Zaznacz cały

avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update
avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update
avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update
avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update
To jest tylko ostrzeżenie, bo masz chińskiego ASP ustawionym sck.
Poza błędem, powinno się coś dalej dziać.

Pokaż jak masz to podłączone.
Kroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 29 gru 2018, 13:13

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: Kroll »

Nic sie nie dzieje właśnie. Pisze potem na belce wyżej że "skończone wgrywanie bootloadera".

Czytałem na innych forach ze komuś tam coś jeszcze jak ma takie linie cos jeszcze innego pisze ale ja mam tylko te 4 linie i nic więcej.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: dziobu »

No ale w porządku - wgrałeś bootloadera. Bootloader sam z siebie niczego na ekranie nie pokaże. Teraz spróbuj wrzucić Marlina (normlanie z poziomu Arduino).
Kroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 29 gru 2018, 13:13

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: Kroll »

Ale to trwało z 1s. Tak szybko może to trwać ?
Też myślałem że może jest ok ale dalej Arduino nie widzi portu "COM" a wiem że ta operacja to miała umożliwić.
Dlaczego też mi sie wykasował nie mam nic na ekranie na drukarce ?
Świeci się tylko na niebiesko i nic na nim nie ma :(
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Co zepsułem i jak to naprawić ?

Post autor: dragonn »

Kroll pisze: Też myślałem że może jest ok ale dalej Arduino nie widzi portu "COM" a wiem że ta operacja to miała umożliwić.
Absolutnie nie, jeśli Arudino nie widzi portu COM to winna jest tylko i wyłącznie w systemie. Po prostu masz coś zryte z sterownikami do niego lub kabel do kitu.
A na wyświetlaczu Ci się nic nie pokaże bo wgrywanie bootloader kasuje cały firmware z drukarki. Trzeba go wgrać ponownie po wgraniu już bootloader.

Generalnie - bootloader umożliwia wgrywanie programu przez port USB ale nie jest on potrzebny do tego żeby samo Arudino widziało port COM. Jako że w tych drukarkach jest sprzętowy układ do komunikacji szeregowej po USB to port COM musi być zawsze widoczny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”