Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: sen5 »

Witam jestem nowym posiadaczem Endera 3, drukarkę mam od jakiś dwóch tygodni i mam pewien z nią problem. Przeczytałem wcześniejsze tematy i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem dlatego tworzę ten temat.

Dokładnie, mam problem z wypoziomowaniem stołu. Poziomuje stół za pomocą gcode od CHEEPa z tego filmiku.

https://www.youtube.com/watch?v=_EfWVUJjBdA

Czyli poziomuję stół przy włączonej drukarce temperatura stołu to 20 stopni dyszy tak samo. Ekstruder z dyszą jadą po kolei do każdego narożnika gdzie poziomuję stół przy użyciu kawałka kartki A4. W narożnikach dysza jest jak powinna, czyli czuć delikatny opór jednak w momencie kiedy ekstruder wjeżdża na środek stołu to mam odstęp około 0,2-0,3 mm, czyli totalny luz. Przez to wydruki nie kleją mi się do stołu i nie mogę nic wydrukować. Próbowałem już poziomować stół na kilka sposobów. Sprawdzałem z cztery razy odległość dyszy w narożnikach i następnie na środku i cały czas jest ten sam problem, na środku dysza jest za wysoko :/. Ustawiałem już odległość w narożnikach tak blisko, że dysza już prawie haratała o stół a na środku nadal luz. Nie wiem o co chodzi. Czytałem wcześniejsze tematy i wiem, że być może elementy drukarki są krzywe i należałoby ją rozkręcić i je naprostować, ale problem w tym, że nie mam dostępu ani do imadła a co dopiero do tokarki.
Poniżej wrzucam filmik gdzie dokłanie pokazuje problem (wybaczcie ,że trzęsę kamerą,ale ciężko było nagrywać i jednocześnie operować drukarką)

https://www.youtube.com/watch?v=DUPh_WF ... e=youtu.be

Prosiłbym o pomoc, może ktoś miał już podobny problem. Może wystarczy coś tylko delikatnie naprostować i będę mógł normalnie drukować. Stół już rozkręcałem i i dokręcałem rolki na dole (były lekko luźne) jednak nic to nie dało.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: @GUTEK@ »

Stół w Enderze 3 często jest nierówny. Najlepiej pójdź do lokalnego szklarza, kup u niego szybkę o wymiarach stołu i grubości ok. 4mm. Do tego w Rossmannie kup spray Hegron, który będziesz używał do przyklejania wydruków do stołu.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: RaveOn »

Częsta przypadłość Enderów. Proponuję zakupić szkło, które powinno rozwiązać ten problem. Stół poziomuj rozgrzany ;)
U mnie początkowo stół też był wklęsły na środku, ale po kilku dłuższych wydrukach mu przeszło :P
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: sen5 »

Stół poziomuj rozgrzany

Do jakiej temperatury rozgrzewać stół ?

Najbardziej boję się że Profil prowadzący osi X jest krzywy a go ciężko będzie mi wyprostować :/

Zakupię szkło i sprawdzę jakie bedą efekty. Na początku druki wychodziły w miarę spoko, ale następnie było coraz gorzej.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: RaveOn »

Do takiej temperatury jak będziesz drukował (np. 60* dla PLA).
Sprawdzić czy jest krzywo umocowany i ew. poprawić można bez problemu ;)
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: sen5 »

Mam problem, ponieważ kupiłem stół szklany 4 mm ale jest za gruby. Nie mogę już bardziej obniżyć stołu kółkami "down" jest na maksa. Jutro pójdę zakupić cieńsze szkło i zobaczę wtedy. Czy też mieliście taki problem. Jakiej grubości jest wasze szkło ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: dragonn »

Zamocuj krańcówkę osi Z wyżej, problem solved.
zouk
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: sen5 »

Sprawdzić czy jest krzywo umocowany i ew. poprawić można bez problemu ;)[/quote]

Wydaje mi się że mój profil jest krzywo zamontowany. Pamiętam że jak wkładałem profil z ekstruderem to miałem z tym problem, nie chciał wejść na ramę. Jak mogę go łatwo wyprostować ?
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: sen5 »

dragonn pisze:Zamocuj krańcówkę osi Z wyżej, problem solved.

Zastanawiałem się nad tym, ale czy to nie zjebie mu systemu, ponieważ oś Z nie będzie tak naprawdę w fabrycznym punkcie zerowym.
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Ender 3 - czy mój stół jest wklęsły w środku ?

Post autor: zouk »

sen5 pisze:, ale czy to nie zjebie mu systemu, ponieważ oś Z nie będzie tak naprawdę w fabrycznym punkcie zerowym.
To tylko poinformuje system, że pozycja "0" osi Z jest w nowym miejscu.
Profilaktycznie powinieneś zmniejszyć w firmware wysokość osi Z o tyle o ile podniosłeś krańcówkę ( teoretycznie bo pewnie mowa o 5-10mm ) : :D
sen5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”