Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

Przejrzałem wszystkie wątki w temacie Ender i nie znalazłem dokładnego wątku na temat retrakcji, dlatego zakładam ten.Na początku prosiłbym o pomoc w zrozumieniu poniższych ustawień w Curze :
Retraction Retract Speed= ?
Retraction prime Speed=?
Retraction Extra Prime Amount=?
maximum Retraction Count=?
Minimum Extrusion Distance Window=?

Po zakupieniu nowego stołu ze szkła 2mm zacząłem pracować nad retrakcją, wykorzystałem do tego podstawowy Retraction Test, czyli dwa słupki.
Pierwszy model przy ustawieniach:
Retraction Distance = 6mm
Retraction speed= 60mm/s
Retraction Minimum Travel=0,8 mm
M3.1.jpg
M3.2.jpg
Jak widać powstają takie gałązki i przy podstawie takie śmieci.

Model nr 2
Retraction Distance = 5mm
Retraction speed= 70mm/s
Retraction Minimum Travel=0,8 mm
M4.3.jpg
M4.2.jpg
Jak widać po zmniejszeniu Retraction Distance do 5 mm jakość słupków poprawiła się, najlepsze wyniki mam własnie przy 5mm. Nie wiem tylko jak pozbyć się tych śmieci przy podstawie (zaznaczyłem je czarną strzałka). Zwiekszałem i zmniejszałem Retraction speed, ale ciągle przy podstawie zostaje takie coś.
Może ktoś wie jak tego się pozbyć ?
Poniżej ustawienia z druku z najlepszzą jak narazie jakościa retrakcji.
Retrakacja test.jpg
Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Kamino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 135
Rejestracja: 18 kwie 2018, 10:50
Lokalizacja: Cieszyn
x 22

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: Kamino »

A one nie pojawiły się przez to, że górna powierzchnia nie jest całkiem płaska i filament o nią zahacza?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: FlameRunner »

Co do opcji, których znaczenia nie rozumiesz:
- Czy widziałeś, że w Cura są tooltipy?
- Czy wiesz, że od jakiegoś czasu możesz w Cura bardzo łatwo zainstalować wtyczkę - przewodnik po ustawieniach? Szczegóły tu: https://przyrostowo.pl/3357-ultimaker-c ... e-nowosci/
sen5, Abys
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

nie wiedziałem o tych udogodnieniach w Curze , zapoznam się z tym.

spróbuję też wydrukować coś z płaską podstawa.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: FlameRunner »

A co wydruków po zmianie parametrów:
- To na podstawie to może być kwestia związana z combing (czyli przejazdem bez retrakcji).
- Ustawiłeś retraction speed na 70 mm/s. Czy upewniłeś się, że drukarka faktyczni robi to z taką szybkością? U mnie fabrycznie jest ustawiona w firmware maksymalna szybkość ekstrudera 25 mm/s (o ile dobrze pamiętam).
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

Nie upewnialem sie. W jaki sposób moge to sprawdzic ?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: FlameRunner »

Na panelu drukarki: Control -> Motion -> Vmax e
sen5
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

Witam, po krótkiej przerwie. Pracowalem nad ustawieniem retrakcji w moim enderze i mam jeszcze parę pytań.
1. Po pierwsze jeżeli w enderze Vmaxe ustawie np na 60 tzn. że przy danym modelu ender drukuje z szybkością 60 mm/s ?
Czy Vmaxe=Retraction speed ? Czy jeżeli w endere Vmaxe ustawię np na 70 a w Curze ustawię moje Retraction speed na 60 mm/s to ender moje Retraction speed wynosi 70 czy 60 mm/s. ?

2.Poniżej zamieszczam zdjęcia Retraction test z najlepszym moim wynikiem jeżeli chodzi o jakość wydruku
Retraction Distance = 5 mm
Retraction speed = 80 mm/s
Retraction Min Travel=0,8 mm
Vmaxe w enderze zostawiłem na 25, ponieważ jak zwiększałem np do 70 to miałem gorsze wyniki

Na jednym słupku zostały Jeszce takie niedoskonałości, ale podejrzewam, że jest to wina stosunkowo taniego filamentu, który zakupiłem z allegro za 50 zł i przy filamencie lepszej jakości problem mógłby zniknąć, chyb, że ktoś wie jak można byłoby to jeszcze dopracować.
M10_1.jpg
M10_2.jpg
M10_4.jpg
M10_5.jpg
3. Mam jeszcze jeden problem z wydrukiem wypełnienia w test cube. Dokładnie to wypełnienie drukuje się jako siateczka zamiast całych ścianek. Nie wiem z czego to wynika. Myślałem, że jeżeli dopracuję retrakcję to ten problem też zniknie, ale niestety nie zniknął i nie wiem z czego wynika. Chodzi tutaj chyba też o jałowe przejścia dyszy, ponieważ drukują się ścianki, których w ogóle powinno nie być , a ekstruder jakby pluje filamentem. Poniżej zamieszam zdjęcia
20190224_171156.jpg
20190224_171205.jpg
Tutaj zaznaczyłem jałowe przejścia, których powinno w ogóle nie być
20190224_171229.jpg
20190224_171231.jpg
20190224_171240.jpg
20190224_171243.jpg

Z góry dzięki za pomoc w doskonaleniu moich umiejętności drukarskich :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: FlameRunner »

sen5 pisze:1. Po pierwsze jeżeli w enderze Vmaxe ustawie np na 60 tzn. że przy danym modelu ender drukuje z szybkością 60 mm/s ?
Czy Vmaxe=Retraction speed ? Czy jeżeli w endere Vmaxe ustawię np na 70 a w Curze ustawię moje Retraction speed na 60 mm/s to ender moje Retraction speed wynosi 70 czy 60 mm/s. ?
V max E to jest, jak sama nazwa wskazuje, maksymalna szybkość ekstrudera - nieważne, czy drukujesz, czy robisz retrakcję, czy wciskasz z powrotem filament po retrakcji.

Co do drugiej części pytania: jeśli masz V max X oraz V max Y na poziomie 200 mm/s, to czy drukarka drukuje 200 mm/s, czy jakieś tam kilkadziesiąt mm/s, które ustawiłeś w slicerze?
Awatar użytkownika
Vrykoulakas
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2019, 00:02

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: Vrykoulakas »

Ad.3 po pocięciu w curze zobacz hmm piszę z pamięci ale zobacz wynik pocięcia warstwa po warstwie, bo wydaje mi się że u mnie po pocięciu było widać takie niepotrzebne przejścia które potem były już na wydruku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”