Ender 5 custom - Dawid.S

Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: Dawid.S »

W jednym z moich pierwszych postów raz jeszcze serdecznie się przywitam :toast:

Wcześniej z drukiem 3D miałem do czynienia głównie przy okazji używania Zortraxa, mogę zatem powiedzieć że niewiele jeszcze na ten temat wiem :cool2: Endera 5 wybrałem ze względu na ramę i z myślą o późniejszych modyfikacjach. Drukarka ma służyć głównie do drukowania makiet architektonicznych, budżet to 3K więc zostało jeszcze 1,5K na radosne upgrade'y (mam nadzieje na porady w tej kwestii). Na pewno chce mieć możliwość drukowania dwoma dyszami. Jeśli chodzi o endera w jego aktualnej wersji, od pierwszego wydruku widać potrzebę obniżenia środka ciężkości i dociążenia dołu drukarki. Łóżko na moje oko powinno mieć więcej punktów podparcia (delikatnie drży podczas pracy). Poniżej kilka wydruków z czystego endera 5. Jedyne co zrobiłem po złożeniu to.. sprawdzenie geometrii, kalibracja ekstrudera, tmp trzyma idealnie. Jeśli będą pytania, postaram się odpowiedzieć.

Obrazek

Pozdrowienia!
Dawid.S
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: Dawid.S »

3dBenchy drukowany wg instrukcji ze strony autora.

Filament: Spectrum PLA arctic white
Scale: 1:1
Layer height: 0,2 mm
Infill: 10%
Print speed (extrusion): 50 mm/s
Print speed (travel):150 mm/s
Print nozzle: 0,4 mm
Tmp: 195°C, 50°C
Slicer: Cura 4.0 beta


Obrazek
Obrazek
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
oneghost
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2019, 12:02

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: oneghost »

Dzięki za opinię, też właśnie przymierzam się do zakupu. Możesz napisać coś więcej o problemach ze stołem? Właśnie trochę się obawiam, że nie jest to zbyt stabilne. Buja się na boki, czy sztywno siedzi? Myślę nad dodaniem jakiejś dodatkowej prowadnicy z przodu. A sam stół jest prosty czy lekko wklęsły? Wiele enderow 3 miało taki problem. Gdzie zamówiłeś?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: FlameRunner »

oneghost pisze:Myślę nad dodaniem jakiejś dodatkowej prowadnicy z przodu.
Nie. Przy jednej śrubie to tylko pogorszy sprawę. Tutaj raczej bym usztywnił konstrukcję stołu. (I może całą drukarkę?)

Dwa wałki przy jednym boku + śruba między nimi to powszechnie stosowane rozwiązanie w drukarkach ze stołem około 200x200, a można je nawet zobaczyć w drukarkach z większym stołem jak Ultimaker 5S i Zortrax M300. I to działa. ;)
kurczak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2018, 20:14
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CR10,Ender2,saphireP
x 3

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: kurczak »

Jesteś zadowolony z takiej jakości wydruku?
Artu
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: Artu »

Jakoś średnio mi się podoba to rozwiązanie napędu X/Y
2019-02-20 12_35_16-Ender-5-Review-Gantry (1).webp (1280×853).jpg
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: Dawid.S »

kurczak pisze:Jesteś zadowolony z takiej jakości wydruku?
Absolutnie nie ..ale to stan po wyjęciu z pudełka, nie martwi mnie obecna jakość.
Artu pisze:Jakoś średnio mi się podoba to rozwiązanie napędu X/Y
Uważam to za jeden z ciekawszych pomysłów tego endera
oneghost pisze:Możesz napisać coś więcej o problemach ze stołem? Właśnie trochę się obawiam, że nie jest to zbyt stabilne. Buja się na boki, czy sztywno siedzi? A sam stół jest prosty czy lekko wklęsły? Gdzie zamówiłeś?
Żadne bujanie na boki nie występuje, siedzi stabilnie te o którym wspominałem to góra/dół w przedniej niepodpartej części. Jeśli chodzi o wklęsłość to jest dokładnie tak jak w innych enderach, to ten sam stół czyli lekko wklęsły. Zamawiałem w Ender Official Store na aliexpress, paczka doszła po 5 dniach z UK.
FlameRunner pisze:
oneghost pisze:Tutaj raczej bym usztywnił konstrukcję stołu. (I może całą drukarkę?)
Filip masz w głowie jakiś pomysł na to? V-sloty dają duże pole manewru. Myślałem o trochę większych przekrojach (40x40) na wiązaniach dolnych, boczne 20x40 są bardzo ok.

Na stolik i oś Z może dwa profile C-beam z tyłu napędzane jednym silnikiem na takim sam patent jak oś Y, przy okazji usztywniły by konstrukcje.
Obrazek
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: FlameRunner »

Dawid.S pisze:Filip masz w głowie jakiś pomysł na to?
Przyjdź z drukarką to pomyślimy (i zobaczymy czy faktycznie trzeba ją pilnie usztywniać). Poważnie piszę, ciekaw jestem co tam chińczyk zrobił.
kurczak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2018, 20:14
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CR10,Ender2,saphireP
x 3

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: kurczak »

A ta mechanika to nie jest taka jak w anycubic 4max?
corradoskj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 05 mar 2018, 20:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: CR-10, I3 MEGA
x 1

Re: Ender 5 custom - Dawid.S

Post autor: corradoskj »

Mam od kilku tygodniu tą samą drukarkę, szok, pierwsza moja drukarka bez stołu w osi Y. Jakość na + delikatnie lepiej od mojej już wysłużonej CR10S z drobnymi modyfikacjami. Co do stołu, faktycznie ma tendencje do trzęsienia się, na tym samym blacie mam CR-10S i jak szybko drukuje to te wibracje przenoszą się na stół Ender-a. Niestety przy niej też nie warto wrzucać podnoszenia osi Z (opuszczania w tym przypadku) podczas retrakcji bo stół trochę "lata". Bez tego jest super. W swojej wywaliłem jeszcze tą podkładkę, drukuję duże gabarytowo obudowy o małej powierzchni styku, magnetyczne podkładki zwyczajnie podwijają się na krawędziach wraz z wydrukami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”