Problemy z ekstruzją - Ender 3

Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Problemy z ekstruzją - Ender 3

Post autor: comandos21 »

RexeR pisze:Dotarł do mnie nowy ekstruder, który od razu zamontowałem. Nie zajrzałem jeszcze do stepstica, ale może zrobię to przy następnej okazji. Szczerze mówiąc jakość poszła na plus, drukowane warstwy są bardziej jednolite, ale puściłem też wydruk testowy z karty:
DSC04247.JPG
DSC04246.JPG
DSC04244.JPG
Co dziwne niesklejone warstwy/ubytki pojawiają się tylko po jednej, prawej stronie wydruku. Dla innych wydruków pojawiają się na ogół losowo w różnych miejscach. Jakiś pomysł co za tym może stać?

Dorzucam też zdjęcie benchy, którą drukowałem przed tym jak zaczęły występować te niedoróbki:
DSC04249.JPG
DSC04248.JPG
Ogólnie przejrzałem dokładniej ustawienia retrakcji - zmniejszyłem wartość do 4 przy zastosowaniu prędkości 50mm/s dla cofania i podawania filamentu w retrakcji (wcześniej było 40mm/s - nie wiem czy w EPROMie nie jest to i tak bardziej ograniczone dla endera). Zmniejszenie do 3.5 i 3 skutkuje sporym nitkowaniem. Zmiany prędkości druku w zakresie od 20 do 35mm/s też nie przynoszą zmian. Dodanie warstw w ścianie, na górze i na dole też nie likwiduje problemu. W wydrukach z wypełnieniem 50% również to występuje. Sprawdziłem też wpływ temperatury na to w szerszym zakresie, ale nadal niewiele to pomogło.

Podsumowując ograniczyłem trochę w wydrukach ilość tych niesklejanych momentów, ale nadal występują i psują efekt. Skutkiem zmian okazuje się teraz bardziej widoczny szew. Można ustawić jakoś w G-code, żeby występował on w linii po jednej stronie wydruku?

Zamówiłem też rurkę PTFE razem z lepszymi jakościowo (mam nadzieję) końcówkami pneumatycznymi i mam zamiar znowu zajrzeć do głowicy tym razem stosując metodę z wstawką, może to coś pomoże.
Pomogło coś?
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”