Ender 3 - trudny początek

gafek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2019, 09:37

Ender 3 - trudny początek

Post autor: gafek »

Witajcie,
jestem nowym użytkownikiem Endera 3. Moją pierwszą drukarką jest Zortrax M200+. Wydruki bezbłędne i ponieważ to była moja pierwsza drukarka, to chyba mnie trochę rozpieściła, bo wydruki daje idealne. Postanowiłem kupić dodatkowo Endera, bo naczytałem się wielu pozytywnych opinii, choć liczyłem się z problemami na początku, patrząc na to z czym spotkali się inni. Niestety utknąłem w martwym punkcie i nie wiem co dalej z tym fantem zrobić. Ogólnie Ender drukuje całkiem ok, ale pod warunkiem, że jest to kostka 20x20 :)
Z Benchy już jest gorzej (komin to już tragedia) , a z String Test to już masakra. Ogólnie moja drukarka ma problem z drukowaniem małych średnic. Powierzchnie wychodzą w miarę ok, choć do tych na zdjęciach też można się przyczepić.
Zerknijcie proszę na foty i poradźcie co z tym zrobić.
Dzięki !
Andrzej
Załączniki
20190410_082457 (1).jpg
20190410_082449 (1).jpg
20190410_082434.jpg
20190410_082401.jpg
Zortrax M200 +, Ender 3
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: dragonn »

Wrzuć informacje: jaki slicer, ustawienia jego, jaki filament.
I najważniejsze: viewtopic.php?f=67&t=3805 czytałeś?
Awatar użytkownika
Kamino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 135
Rejestracja: 18 kwie 2018, 10:50
Lokalizacja: Cieszyn
x 22

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: Kamino »

Wyeliminowałeś szparę w głowicy?
viewtopic.php?f=67&t=3805

Jeśli to PLA, to zwiększ temperaturę, bo wydaje się matowy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: FlameRunner »

gafek pisze:Postanowiłem kupić dodatkowo Endera, bo naczytałem się wielu pozytywnych opinii
Ale umieśćmy je w odpowiednich ramach: tanie wina są dobre, bo są tanie i dobre. ;)

Ender-3 jest dobry, bo kosztuje jakieś siedem stów, a da się zrobić tak, żeby bardziej działał niż nie działał.
Ender-3 jest dobry, bo kosztuje jakieś siedem stów, a nie trzeba potem inwestować kilku stów w modyfikacje.
Ender-3 jest dobry, bo kosztuje jakieś siedem stów, a jest dla typowego użytkownika dużo przystępniejszy niż Anet A8 za około pięć stów.

A Zortrax?
Zortrax jest dobry, bo jest dobry.
Zortrax jest dobry, bo wyjmujesz z pudełka i jest dobry.
Zortrax jest dobry, bo drukujesz 10 000 h i nadal jest dobry.
carving85, WillingMagic, panWiadr0
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: Abys »

Dokładnie, mniej grzebania więcej drukowania. Ender a Zortrax to przepaść. Ale ja bym chciał zobaczyć zdjęcia tej kostki, czy rzeczywiście wyszła ok.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 1
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: kamilxxg »

Po poprawnym złożeniu drukarki i na domyślnym profilu (ja zmieniałem tylko parametry retrakcji przy tych wydrukach) dla Ender-3 z Cura 3.6 twoje wyniki powinny wyglądać podobnie jak:
PLA niepolecanym 3DActive
PLA niepolecanym 3DActive
Biały PET-G od DD a zielony PLA 3DActive
Biały PET-G od DD a zielony PLA 3DActive
Nie jest to na pewno poziom Zortraxa ale wydruki, które pokazałeś ewidentnie świadczą o jakimś (typowym dla Endera-3) problemie na torze filamentu od ekstrudera po dyszę i radziłbym sprawdzić czy nie masz przerwy między PTFE a dyszą viewtopic.php?f=67&t=3805, czy PTFE jest dobrze docięta na końcu i złączki przy niej, poza tym zauważyłeś żeby ekstruder klikał przy drukowaniu albo żeby przy radełku pojawiały się drobinki filamentu?. Zauważ, że masz problemy tam gdzie się zaczyna retrakcja ale też powierzchnie wg mnie nie wyglądają ok i też widać na nich problemy.

P.S. Ja za to bardzo chętnie wymienił bym Endera na takiego Zortraxa albo chociaż Prusę chociaż osobiście nie mam z nią problemów poza takimi, ktore sam sobie sprawiam (czytaj "ulepszanie") :)
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
gafek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2019, 09:37

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: gafek »

Kilka dodatkowych informacji:
Slicer: ideaMaker 3.3.0
Materiał: PLA
Hotend: 220 stopni
Bed: 50 stopni.

Poniżej zdjęcie kostki, która nie wydaje mi się taka zła, Widać trochę elephant foot, ale to jest do ogarnięcia i warstwy ciut rozjeżdżają się o kilka setek, ale to pewnie sprawa mechaniki, naciągu pasków... Tak mi się wydaje.

Gdybym miał takie wyniki jak kamilxxg, to nawet nie zaśmiecałbym forum :)
Przyznam, nie wiedziałem o problemie rurki, zaraz jak wrócę do domu rozbieram głowicę. A może od razu mysleć o wymianie na jakiś direct drive :)

A.
Załączniki
Bok
Bok
Góra
Góra
Kostka
Kostka
Ustawienia slicera 1
Ustawienia slicera 1
Ustawienia slicera 2
Ustawienia slicera 2
Ustawienia slicera 3
Ustawienia slicera 3
Zortrax M200 +, Ender 3
gafek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2019, 09:37

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: gafek »

Wyskoczyłem na chwilę do domu, żeby to sprawdzić, bez rozbierania głowicy na razie wyciągnąłem i z powrotem wsunąłem z dociskiem rurkę. Nie zauważyłem na razie poprawy, ale przez przypadek zauważyłem jedną rzecz: na napędzie ekstrudera mam gałkę dzięki czemu widać jak pracuje silnik.
Zauważyłem, że podczas drukowania ścian cienkiego pręcika w string test, silnik nawet nie drgnie. Pracuje tylko podczas drukowania in-fill'a. W efekcie drukuje się sam in-fill, bez ścianek.
Co za cholera ? Może to jednak sprawa ustawień w slicerze ?
Zortrax M200 +, Ender 3
gafek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2019, 09:37

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: gafek »

Zmiana Slicera na Curę i jak ręką odjął. Nawet bez sprawdzania "szpary" :) Co mnie podkusiło zacząć od ideaMaker'a ? :evil:
Zero stringów pomiędzy. Aczkolwiek są jakieś artefakty na powierzchni, ale to chyba jeszcze retrakcja do poprawy. jak myślicie ?
A.
20190410_194618.jpg
CM190410-194753001.jpg
Zortrax M200 +, Ender 3
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Ender 3 - trudny początek

Post autor: panWiadr0 »

Szew ustaw w linii (align: user spec; seam corner: none)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”