Przeróbki Endera

Grzechu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2019, 13:19
x 3

Przeróbki Endera

Post autor: Grzechu »

Hej,

Po dłuższym czasie i sprawdzeniu, że mój Mendel już się gibie, zakupiłem endera. Zacząłem go przerabiać, na start poszedł ekstruder, wymiana na Bulldoga i... upaliłem sterownik ekstrudera. Musiałem zmienić kierunek obrotów, wolałem zmienić przewód niż bawić się w wgrywanie softu. Myślałem, że trzeba zamienić przewody A1 i A2 lub B1 i B2. Zamieniłem więc skrajne ze sobą i padło. Obecnie na tym kanale silnik tylko przeskakuje zamiast płynnie się obracać. W rampsie miałem wszystko na wierzchu, rozumiem, że tutaj muszę całą płytkę wymienić?

I jak powinno się zamienić przewody?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przeróbki Endera

Post autor: FlameRunner »

Rozumiem, że po podpięciu przewodów tak, jak były fabrycznie, nadal nie działa?
I jak przepniesz przy płycie głównej kabel silnika (na przykład) X pod wyjście silnika ekstrudera, to też nie działa?

Zamienić trzeba miejscami parę przewodów jednej cewki.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Przeróbki Endera

Post autor: @GUTEK@ »

Obracasz wtyczkę o 180 stopni.

Jak masz jakiegoś elektronika to może Ci przelutować sam układ, który kosztuje grosze.
viewtopic.php?t=3318
Grzechu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2019, 13:19
x 3

Re: Przeróbki Endera

Post autor: Grzechu »

Tak, po zmianie jak było oryginalnie, jest tak samo.
Sugerowałem się tym
https://github.com/RudolphRiedel/CR-10_ ... ematic.PDF

Wynika z tego, że skrajne przewody to B, czyli zamieniając je zrobiłem OK.
Wpinałem inną oś i niestety nie działa.

Chyba słowo klucz to jak mówi Gutek, o 180 stopni, czyli zamieniamy wszystkie przewody, nie tylko jedną parę... potestowałem na osi Z i gdy zmieniam skrajne, to też tylko "tyka", jak zamienię jeszcze środkowe, wtedy działa w drugą stronę. Co ciekawe, nic się nie upala na innej osi, mimo testowania. A na ekstruderze od razu zdechło, tylko nie rozumiem za bardzo dlaczego
Grzechu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2019, 13:19
x 3

Re: Przeróbki Endera

Post autor: Grzechu »

No dobra, z racji, że uparty ze mnie człek, mimo braku hot aira ani umiejętności spróbowałem pobawić się na a4988 których mam kilka. Mini palnikiem ogrzałem i zdjąłem układ (rezystory blisko i też dostały, ale na płytce endera są w dalszej odległości i mogę zabezpieczyć kaptonem dookoła). Myślicie, że takie coś jak na zdjęciu ma szanse działać? :D

Rozumiem, że teraz muszę zaopatrzyć się w plecionkę do odessania cyny z płytki, potem nałożyć flux na płytkę, rozprowadzić grotem cynę, umieścić moduł i ogrzać znowu? czy wtedy już cienkim grotem przejeżdzać po pinach?

Czy może darować i nie próbować, chociaż w sumie co mam do stracenia :P

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bobbik1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 07 mar 2019, 20:05
Drukarka: P3 Steel
x 73

Re: Przeróbki Endera

Post autor: Bobbik1 »

Kurde, najprostszy hot air kosztuje grosze, panie.
Stówkę z hakiem, a przyda się zawsze.
P3STEEL XL Titan direct E3D V6
3D printing is the Dark Souls of nerd hobbies.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Przeróbki Endera

Post autor: @GUTEK@ »

Próbuj podgrzewać płytę od spodu.
Jeśli jeszcze nie załatwiłeś układu temperaturą, to po położeniu go w miarę równo napięcie powierzchniowe załatwi resztę. Nawet nadmiaru starej cyny nie musisz usuwać. Ewentualnie jakby gdzieś Ci się zlało wtedy użyj plecionki.

A najlepiej jak pisze Bobbik1, najtańszy HA.
Grzechu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2019, 13:19
x 3

Re: Przeróbki Endera

Post autor: Grzechu »

Streszczę wydarzenia. Kupiłem HA za stówkę, coś tam wlutowałem, najpierw nic nie działało, po poprawieniu lutów pod lupą obracał się silnik ale w slow-motion... po drugim "poprawieniu" lutów dwie sąsiadujące nóżki stepa się zapaliły :) Tak więc zamawiam MKS gen l + 2 tmc2208 + 2 a4988 i czekam.

A HA może się przyda do czegos :P
DoktorM, Abys
Grzechu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2019, 13:19
x 3

Re: Przeróbki Endera

Post autor: Grzechu »

Podłączyłem mks gen L + 2 tmc2208 + 2 a4988 i ustawiłem prądy. Chyba, że ktoś mnie przekona, że jest sens dawać tmc na Z i E bo mam w domu?

Próbuję teraz z kartą SD. Do aux-3 wedle tego
GND > GND
VCC > 5V
MISO > MISO
MOSI > MOSI
SCK > SCK
CS > D53

Mam pytanie odnośnie zmiany na #define SD_DETECT_PIN -1. Wgrałem marlina 2.0 i tam domyślnie nie ma pliku pin ramps.h. Mam go sobie przerzucić do folderu? Marlin 2.0 używa w ogóle tego pliku? Jeśli nie, to gdzie zmienić tą detekcję?

I pytanie drugie. Mam w szufladzie zwykły czytnik SD jak na zdjęciu, ale chyba jest martwy. Podłączyłem i żadna dioda się nie świeci. Podłączyłem poza drukarką tylko GND i 5V i to samo. Rozumiem, że martwe? Wystarczy taki sam nowy czytnik czy musi być jakis specjalny?

Obrazek
Grzechu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2019, 13:19
x 3

Re: Przeróbki Endera

Post autor: Grzechu »

Pomijając ten powyższy problem, może ktoś coś zmieniał w endstopie Z? I ma jakiś fajny dynks do pozycjonowania bez blaszki, a na sam przycisk? Mam wrażenie, że z blaszką różnie to działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”