Ender 3 , wydruk PLA

Cr4shydlo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 14 kwie 2019, 18:18

Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: Cr4shydlo »

Witam wszystkich.
Mam kilka pytań odnośnie wydruku na standardowym Enderze-3. Jestem zupełnie zielony w druku 3d, od kilku dni mam drukarkę i staram sie ją jak najlepiej ustawić.
Na początku chciałem pokazać wydruk kostki która została wydrukowana na dołączonym filamencie.
[td][attachment=7]IMG-20190413-WA0037.jpeg[/attachment][/td] [td][attachment=8]IMG-20190413-WA0035.jpeg[/attachment][/td] [td][attachment=9]IMG-20190413-WA0033.jpeg[/attachment][/td]
Cięta na slic3r Pruse Edition, wgrane ustawienia do endera 3 z githuba, filament ustawiony na PLA, temp stołu 60/60 temp wydruku 215/210 (pierwsza warstwa/reszta warstw), grubość warstwy 0,16mm

Kolejny wydruk, nadmuch :
[td][attachment=4]IMG_20190414_140524.jpg[/attachment][/td][td][attachment=3]IMG_20190414_140531.jpg[/attachment][/td]
Chłodzenie góra
Chłodzenie góra
Chłodzenie, otwory
Chłodzenie, otwory
I tutaj już mamy PLA Spectrum.
Cięta na slic3r Prusa Edition, ustawienia jak wcześniej. O ile wydruk nie jest jakiś specjalnie zły, to już otwory na śrubki są koszmarne... I nie mam pomysłu dlaczego ? Za wysoka temperatura materiału ? Za mały powrót materiału ?
Nie wiem.

I na końcu puściłem Marvina :
[td][attachment=2]IMG_20190414_180413.jpg[/attachment][/td]
Marvin przód
Marvin przód
Marvin tył
Marvin tył
Filament PLA Spectrum.
Cięta slic3r Prusa Edition, wszystko tak samo poza wysokością warstwy która była zmieniona na 0.08. I tutaj tak samo, oczko na głowie identyczny problem jak na chłodzeniu. Dodatkowo na plecach na 3 warstwach widać takie jakieś pogrubienie warstwy...

Jeżeli ktoś mógłby spróbować mnie naprowadzić, jak pozbyć się takich baboli, będę wdzięczny. Czy to coś ze sprzętem, z ustawieniami czy jeszcze gdzie indziej szukać.
Na koniec, chciałbym prosić o informacje jak ustawić slic3r pod PETG od Fiberlogy. Na opakowaniu jest temp pracy 230-250. Czy takich temperatur używać ? Czy chłodzić to ?
Dodatkowo, znalazłem informację że to chłodzenie które wydrukowałem jest o .... jest kiepskie. Czy mogę Was prosić o podesłanie jakie chłodzenie sobie sprawić które będzie ok dla PLA i PETG ?
To chyba na tyle. Jeżeli mogę wykonać jakieś testowe wydruki i wrzucić je tutaj w celu demonstracji dajcie znać.

Pozdrawiam.
Załączniki
Marvin góra
Marvin góra
Chłodzenie dół
Chłodzenie dół
Chłodzenie, otwory
Chłodzenie, otwory
Kostka , pierwszy wydruk
Kostka , pierwszy wydruk
Kostka , pierwszy wydruk
Kostka , pierwszy wydruk
Kostka , pierwszy wydruk
Kostka , pierwszy wydruk
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: virgin71 »

Zrób z PETG, ustaw 235' na początek, stół na 75'. Puść wydruk i zobaczymy.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: @GUTEK@ »

Wielki plus za zdjęcia, na których dobrze widać warstwy.

Co do tego chłodzenia które wydrukowałeś to jest gorsze niż to fabryczne.
Najlepiej jak byś wydrukował z ABS (ewentualnie PET-G) któreś z polecanych tuneli pod dmuchawę 5015.
Np. takie: https://www.thingiverse.com/thing:2759439
Cr4shydlo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 14 kwie 2019, 18:18

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: Cr4shydlo »

Poszedł wydruk w tym PET-G
Stół 75/75, Dysza 235/235, Warstwa 0.08... tragedia ;/
Jakieś pęknięcia, na samym końcu filament już nie zostawał na oczku ale przyczepił się do dyszy i zrobiła się taka ładna kuleczka :(
Stół wypoziomowałem przed wydrukiem, nie wiem co tam jeszcze mógłbym zrobić, lub co ustawić. Myślałem że może filament z rolki się ciężko odwijał.. ale jak się przypatrzyłem to nie było widać żeby jakieś problemy były... może warstwa 0.08 dla PET-G jest za mała ?
[td][attachment=5]IMG_20190416_214443.jpg[/attachment][/td][td][attachment=6]IMG_20190416_214435.jpg[/attachment][/td]
Marvin z przodu
Marvin z przodu
Marvin z góry , widok na oczko
Marvin z góry , widok na oczko
Marvin z tyłu bez oświetlenia
Marvin z tyłu bez oświetlenia
Marvin z tyłu
Marvin z tyłu
Marvin z tyłu
Marvin z tyłu
Marvin z góry
Marvin z góry
Dziękuję z góry za sugestie.
Załączniki
Kulka filamentu na dyszy po wydruku
Kulka filamentu na dyszy po wydruku
Dół wydruku który został na stole po odczepieniu Marvina
Dół wydruku który został na stole po odczepieniu Marvina
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: FlameRunner »

Cr4shydlo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 14 kwie 2019, 18:18

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: Cr4shydlo »

To jutro postaram się to ogarnąć, i puszczę jeszcze raz marvina.
Rozumiem że nie zmieniać grubości warstwy, ani temperatur na razie ?

Pozdrawiam.
kudlacz
Postów w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 29 mar 2018, 21:42
Lokalizacja: Świdnik
Drukarka: Ender 3 + P3steel
x 5

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: kudlacz »

Jak Ci się wydruk trzyma stołu? Mi petg DD z tą fabryczną podkładką (tą na klipsach) nie chciał współpracować. Próbowałem z hegronem ale i tak potrafiło podwijać. Dopiero po założeniu szyby i smarowaniu klejem amos, na gorąco trzyma i nie podwija a na po wystudzeniu daje się odkleić.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: virgin71 »

Niby U30 jest czymś innym, ale powiedzmy szczerze, podkładka, jak i większa część drukarki to dokładnie to samo. PetG jak pokazałem na dniach druku, klei się jak głupi, wystarczyło kichnąć NeedIT lub klejem DD, który debiutował na DD3D.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: FlameRunner »

kudlacz pisze:po założeniu szyby i smarowaniu klejem amos, na gorąco trzyma i nie podwija a na po wystudzeniu daje się odkleić.
Czyli problem rozwiązany i to na tyle dobrze, że można by to uznać za usprawnienie drukarki? ;)
Ta nakładka może działać, ale nie wyobrażam sobie korzystania z niej na dłuższą metę. Ja swoją dość szybko wymieniłem na szkło. A już na pewno bym nie kupił drugiej maty po zużyciu tej z zestawu.
cardjunk
Cr4shydlo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 14 kwie 2019, 18:18

Re: Ender 3 , wydruk PLA

Post autor: Cr4shydlo »

Witajcie ponownie.
Wydaje mi się że pozbyłem się błędu 1mm szpary :) Okazało się ze teflonowa rurka była też brudna po zew. stronie, więc faktycznie coś było nie tak. Tym bardziej w ogóle wyglądało to tak jak by była krzywo ucięta. Mam nadzieję że ja przyciąłem ją lepiej.

Puściłem Marvina na 235/75 grubość 0.08 PTE-G. Wydruk lepszy niż ten wcześniejszy. Ale oczko znowu nie dość że dużo włosków, to dodatkowo tył wydrukowany dość niechlujnie. I na wydruku pojawiło się trochę takich cieniuteńkich włosków tam gdzie nie ma przewieszeń, tak jak by na boku wydruku. Rozumiem że ten ostatni włos na zakończenie wydruku to norma, i się mam tym nie przejmować ? Czy mam puścić jakiś specjalny stl który będzie mógł pomóc w zdiagnozowaniu drukowania tych małych elementów?

Dzięki z góry za pomoc.
Załączniki
Buble na oczku
Buble na oczku
Marcin z przodu nad oczami również powstały takie dziwne nadlewki.
Marcin z przodu nad oczami również powstały takie dziwne nadlewki.
Marvin z tyłu, widać tutaj na bokach również odstające cieniutkie włoski.
Marvin z tyłu, widać tutaj na bokach również odstające cieniutkie włoski.
Marcin z boku.
Marcin z boku.
Marvin z przodu, widać włoski na oczku ;)
Marvin z przodu, widać włoski na oczku ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”