Ender 3 - wentylator PSU

SilverWolf
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2019, 13:39
Lokalizacja: Pomorskie
Drukarka: Ender 3

Ender 3 - wentylator PSU

Post autor: SilverWolf »

Witam wszystkich.
Użytkownikiem Endera jestem od niedawna i jak na razie udało mi sie wprowadzic niewiele modyfikacji do jego budowy. W każdym razie w planach mam wymiane wszystkich wentylatorów.
Jako że jestem na wyjeździe i do domu zajrzę dopiero za 2 tygodnie chciałem już pozamawiac potrzebne rzeczy i tak padło na wentylatory sunona - paczka z wentylatorem 24V dotarła a ja właśnie trafilem na różne informacje z reddita, że ludzie otrzymuja fabryczny wentylator albo na 24V albo na 12V, a dodatkowo ten na 12V podobno i tak otrzymuje 24V. Ktoś jest w stanie potwierdzić jak się ma sytuacja tak naprawdę? (niestety w swojej głupocie nie zajrzałem przed wyjazdem myśląc ze wszystko w enderze chodzi na 24V)
Jestem trochę zielony jeśli chodzi o elektronike, więc nasuwa mi się pytanie, co sie stanie jak 24V wentylator podepne do 12V? Otrzyma on połowę mocy, w związku z czym bedzie pracował na znacznie mniejszych obrotach czy może w ogóle nie ruszy? Będzie z tego jakas konsekwencja dla zasilacza?
Bede wdzięczny za pomoc.
Grzechu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2019, 13:19
x 3

Re: Ender 3 - wentylator PSU

Post autor: Grzechu »

U mnie i chyba w większości w zasilaczu jest 12V (i wiatrak i napięcie). Jak podłączysz wiatrak 24V pod 12V to będzie się wolno kręcił po prostu.
SilverWolf
barcwik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 15 gru 2018, 22:55
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Ender 3 + 5
x 4

Re: Ender 3 - wentylator PSU

Post autor: barcwik »

Napięcie na wyjściu z zasilacza jest 24V, jedynie na złączu 2 pin wiatraka jest 12V. Wiatrak prawdopodobnie nie ruszy. Nawet jeżeli tak to obroty będą za wolne aby odpowiednio chłodził. Na upartego można podłączyć wiatrak bezpośrednio pod wyjście zasilacza, jednak będzie pracował on cały czas a nie tak jak jest teraz po przekroczeniu odpowiedniej temperatury.
SilverWolf
doriand1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 150
Rejestracja: 29 sty 2019, 18:54
x 2

Re: Ender 3 - wentylator PSU

Post autor: doriand1 »

Ja np. Założyłem sobie przetwornice step down napięcia i pod wszystkie wentylatory zrobiłem sobie 12V przez co dużo łatwiej jest mi znalezc odpowiednie dmuchawy :D
SilverWolf
SilverWolf
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2019, 13:39
Lokalizacja: Pomorskie
Drukarka: Ender 3

Re: Ender 3 - wentylator PSU

Post autor: SilverWolf »

Dzięki za odpowiedzi Panowie. W takim razie zamówię cos na 12V, a ten 24V może wcisnę do elektroniki, bo zamierzam zmienić płytkę na taką z TMC2208, a one grzeją mocniej :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”