Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: arkomania.pl »

A którego czytnika kart SD chcesz używać ?
Z płyty SKR, czy z wyświetlacza ?
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: arkomania.pl »

OK sprawdziłem, w ENDER 5 jest tylko czytnik kart SD z płyty głównej.

Stosując SKR v1.3 musisz w pliku Configuration_adv.h ustawić:

wyszukaj linie:

#ifdef TARGET_LPC1768
//#define LPC_SD_LCD // Use the SD drive in the external LCD controller.
#define LPC_SD_ONBOARD // Use the SD drive on the control board. (No SD_DETECT_PIN. M21 to init.)
//#define LPC_SD_CUSTOM_CABLE // Use a custom cable to access the SD (as defined in a pins file).
//#define USB_SD_DISABLED // Disable SD Card access over USB (for security).
#if ENABLED(LPC_SD_ONBOARD)
//#define USB_SD_ONBOARD // Provide the onboard SD card to the host as a USB mass storage device.
#endif
#endif
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Chriseek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 01 paź 2019, 16:00

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: Chriseek »

[DODAJĘ JAKO ODPOWIEDŹ, ŻEBY NIE ROBIĆ SPAMU NA FORUM, JEŚLI TAK NJE MOŻNA - DODAM JAKO ODDZIELBY TEMAT]

Opisałem dokładnie wszystkie problemy, które napotkałem i nie potrafię ich rozwiązać.


Witam, od niedawna jestem posiadaczem druksrki Ender 5. Niedlugo po zakupie postanowiłem wprowadzić kilka modyfikacji do niej, a dokladniej wymienić plyte glowna na SKR V1.3 z stepstickami TMC2208 (bez UART) oraz Marlinem 2.0, wymienić wentylatory na nowe 4015, ale cichsze, turbinke na 5015, hotend na E3D V6 J-head (30zł na allegro), rurkę PTFE na niebieską (podobno jest lepsza), dodrukowałem napinacze pasków do osi XY i to chyba w sumie wszystko. Po tym wszystkim zaczęły dziać się problemy, a mianowicie:
1) Po wymianie płyty na skr v1.3 z wspomnianymi driverami i podłączeniu całej elektroniki oraz wgraniu firmware Marlin 2.0 bugfix, drukarka przestała normalnie funkcjonować. A mianowicie silnik osi X nie chodzi równomiernie i nie dojeżdża do końca stołu, kiedy oś Y działa bez żadnych problemów (https://youtu.be/E6FscIFYi9E - działanie osi X) przy użyciu funkcji autohome osie XY dojeżdżają do endstopów normalnie i się na nich zatrzymują, ale oś Z nie dojeżdża do swojego endstopu, a zamiast tego po prostu się lekko obniża za każdym razem. Na wyświetlaczu na info screen, jak osie XY ustawią sie w pozycji zerowej na endstopach to ich położenie jest wskazywane jako X 220 Y 220, a Z cały czas jest na pozycji 0 nawet jeśli wykona ten minimalny ruch w dół przy autohome. Czasem zdarzy się, że drukarka przy autohome wywali mi error "PRINTER HALTED, HOMING FAILED, PLEASE RESTART".
(https://youtu.be/nC6STxM3QPg - działanie funkcji autohome)
2) Drukarka nie czyta karty SD na nowej płycie (brak możliwości druku z SD.
3) Przy próbie połączenia drukarki kablem USB z pronterface, widnieje cały czas komunikat "Connecting...", gdy odłącze drukarkę w tym czasie wyskakuję w pronterface komunikat, że drukarka została odłączona.

Endstopy w configu marlina ustawione dla Endera 5 to XY min, oraz Z max (nie wiem czy to dopowiednie ustawienie, ale w kazdym configu marlina dla tej drukarki ustawione jest właśnie w ten sposób).

Zworki, które są na płycie pod stepstickami przepiąłem na z lewej, na prawą strone, a 4 zworki znajdujące się obok stepsticków wyciągnąłem.

Kable wszystkie podpiąłem według schematu z internetu, a endstopy wpiąłem odpowiednie w XY min oraz Z w max.

Zdjęcie błędu, który wyskakuje:
https://drive.google.com/file/d/12us4f6 ... p=drivesdk
Zdjęcie podpięcia płyty głownej do drukarki:
https://drive.google.com/file/d/12hCQvv ... p=drivesdk (zworki widoczne obok endstopów są wyjęte)
Zdjęcie TMC2208:
https://drive.google.com/file/d/12uUe2q ... p=drivesdk
Chriseek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 01 paź 2019, 16:00

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: Chriseek »

Aha, dodam, że testowałem mnóstwo configów marlina dla endera5 na tą płytę i na każdym są te sameprobemy.
Jeśli ktoś ma taki config dla Endera 5 na skr 1.3 z tmc2208 bez uart, to może wysłać, sprawdzę po raz kolejny...
Chriseek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 01 paź 2019, 16:00

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: Chriseek »

arkomania.pl pisze:OK sprawdziłem, w ENDER 5 jest tylko czytnik kart SD z płyty głównej.

Stosując SKR v1.3 musisz w pliku Configuration_adv.h ustawić:

wyszukaj linie:

#ifdef TARGET_LPC1768
//#define LPC_SD_LCD // Use the SD drive in the external LCD controller.
#define LPC_SD_ONBOARD // Use the SD drive on the control board. (No SD_DETECT_PIN. M21 to init.)
//#define LPC_SD_CUSTOM_CABLE // Use a custom cable to access the SD (as defined in a pins file).
//#define USB_SD_DISABLED // Disable SD Card access over USB (for security).
#if ENABLED(LPC_SD_ONBOARD)
//#define USB_SD_ONBOARD // Provide the onboard SD card to the host as a USB mass storage device.
#endif
#endif
Nie wyszukuje mi czegoś takiego w moim pliku
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: arkomania.pl »

Po twoim poście sprawdziłem, czy faktycznie tak jest jak piszesz.

I masz rację.

Ja wzorowałem się na firmware Marlin 2.0.x pobranego około 9.07.2019

Dzisiaj pobrałem Marlina 2.0.x i faktycznie nie znalazłem takich wpisów.

Sięgając do Marlin-a z marca konfigurowanie czytnika wbudowanego na płycie głównej było w pliki pins_BIGTREE_SKR_V1.3.h
a nie w configuration_adv.h

Co edycja nazywana ciągle 2.0.X co innego.

W ostatnim, dzisiaj pobranym, Marlinie 2.0.X nawet katalogi są inaczej poukładane.

Najgorsze w tym jest to, że pobierając wersję Marlina 2.0.x co parę miesięcy wydaje się nam, że to ta sama wersja
a to o dziwo, co innego.

Ogólnie mówiąc po każdej zmianie na stronie marlina powinna być wersja 2.0.0, 2.0.1, 2.0.2..........2.0.n

Wszystkie wersje archiwalne powinny być dostępne.

Ogólnie Marlin to bardzo fajny firmware, ale widać brak rzetelej pozbawionej bałaganiarstwa opieki nad projektem.
Największy bałagan to zarządzanie wyświetlaczami.

I teraz nie wiedząc jaką masz mutację wersji 2.0.x nie wiem jak ci pomóc.

Może jakbyś przesłał mi pliki configuration.h configuration_adv i pins_BIGTREE_SKR_V1.3.h
to starałbym się Ci pomóc

Pozdrawiam Arek
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: arkomania.pl »

Zapomniałem wspomnieć.

Szukałem na stronie Marlina kontaktu z ludźmi którzy obsługują stronę.
Na darmo.
Projekt otwarty, ale bez możliwości posłuchania uwag innych osób.
Czy taki projekt może się dobrze rozwijać.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: Holgin »

-Marlin 2.0.x od niedawna ma status "ALPHA". Dopiero potem jest beta, a dopiero po tym stabilna wersja.
-Wszystkie zmiany (commity) można zobaczyć na githubie, gdzie można porównać każdą zmienioną linijkę kodu. Można porównać swoją wersję z najnowszą i właściwie każdą inną.
-Commity wrzucane są codziennie, więc gdyby każda taka zmiana miała dostawać własny numerek, to wersja nazywałaby się Marlin 2.0.0.1.5.15.12 ;)
-Marlin na swój kanał na discord, gdzie można pogadać z developerami. Dużo dowiedziałem się tam na temat softu pod LPC1768 i dzięki temu mogłem zrobić własne PCB.
-Aktualnie na githubie jest ponad 500 założonych "issue" czyli zgłoszeń błędów i 26 "feature requesty", czyli kawałki kodu napisane przez społeczność, czekające na akceptację i dołączenie do głównego kodu.

Marlin nie jest taki zły ;) I jest do kogo/jak się odezwać.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: arkomania.pl »

Na Githubie jest więcej, ale nazwa nie jest zmienna, ciągle to 2.0.x
Co z tego, że opisane są zmiany.

Pytam kogoś z forum, jaką masz wersję Marlina?
Odpowiada: 2.0.x

A to za każdym razem może być nieco co innego.

I jak można dyskutować o problemach.

Ja podaję, np. koledze Chreesek jak coś zmienić w linii o takiej "nazwie"
a on mi pisze że, taka nazwa u niego nie występuje i co najlepsze ma rację.

Dla mnie to bałaganiarstwo.

Widać brak koordynatora w projekcie MARLIN.

Ja przy ściąganiu co miesiąc Marlina dopisuję daty pobrania.
Ale tak naprawdę to nie wiem co w danym momencie zmienili, bo wersja jest ciągle 2.0.x
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Ender 5 - Niedziałające endstopy na SKR 1.3 + TMC2208

Post autor: Zepco »

Bo to jest wersja dla osób, które chcą ją przetestować i dodać coś od siebie/zgłosić uwagi zanim wyjdzie oficjalne wydanie. Dla osób, które nie czują tego softu i chcą wersji stabilnej jest gałąź 1.x.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”