Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

jakubperson
Postów w temacie: 7
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: jakubperson »

Cześć wszystkim.

Wymieniłem płytę w moim Enderze na MKS Gen L, dołożyłem do niego TMC 2208 na każdą oś, podłączyłem i skonfigurowałem UART. Całość działa pod Marlinem 2.x bugfix (najnowszy na 2019.11.18). Napięcie jest ustawione 0,8V na X,Y,Z oraz 0,94 na E. Tak samo w oprogramowaniu. Drukarka nie informuje o błędach, komenda M122 działa i mówi, że jest OK + adresy są inne od 00.00 czy FF.FF.

Drukarka drukuje bardzo ładnie ale wszystkie silniki strasznie stukają: https://youtu.be/BtnmcrWiz8Q .
Przed wymianą elektroniki nie było takiego problemu.
Na osiach nie czuć oporu, każde kółko chodzi tak samo jak pozostałe, osie X i Y z wyłączonymi silnikami da się przesuwać małym palcem.

Gdzie mogę szukać przyczyny?
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: $A$F »

Dźwięk jakby gubiły kroki.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: arkomania.pl »

To drugi przypadek stukających silników w Ender 5.


viewtopic.php?f=5&t=5069
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
MarS29
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 09 lis 2019, 22:34
Lokalizacja: Świnoujście
Drukarka: Ender 5
x 3

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: MarS29 »

Twój Ender w ogóle poza tymi stukami to chodzi cichutko. U mnie to jak stary kombajn heh ale wydruki są bardzo ładne. Ja u siebie poluzowałem trochę paski i mniej słychać te stukanie. Wczoraj jak drukowałem to miałem ustawioną prędkość 105mm/s jak podkręciłem prędkość do 150% podczas drukowania to mi Y zaczął gubić kroki i to mnie trochę zastanawia bo wcześniej nawet jak dawałem 200% prędkości to nic takiego nie miało miejsca.
jakubperson
Postów w temacie: 7
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: jakubperson »

No ma zainstalowane TMC2208 co sprawnie go wycisza, na oryginalnej płytce tak samo piszczał jak Twój.
Ja pracuję zdecydowanie wolniej, szybsze wydruki robię na 80mm/s, poza tym raczej 45mm/s.
Niestety to stukanie zdecydowanie mnie nie pociesza.

Myślę czy przetestować jeszcze podpięcie raz starej płytki i zobaczyć czy sytuacja się nie zmieni (nie chce mi się strasznie ;) ).
jakubperson
Postów w temacie: 7
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: jakubperson »

Albo z innej strony... Czy źle ustawione napięcie może powodować taki efekt?
jakubperson
Postów w temacie: 7
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: jakubperson »

Dzisiejsze testy i stukanie ustało.
Zmieniłem Vref na:
X 900, Y1000, Z900, E1000 + fizyczne ustawienie. Silnik na Y jest większy, praktycznie taki sam jak na E. Ogólnie podniesienie napięcia minimalnie poprawiło efekt, dalsze podnoszenie bez efektu. Zostałem przy tych wartościach.
Zmieniłem mikrokroki z 16 na 4 w pliku advanced, w sterowniku steps/mm podzieliłem przez 4 (np dla X 80 -> 20).
Zmiana mikrokroków na 8 dawała jeszcze minimalnie znać na X, przy 4 jest idealnie gładko i cicho.

No dobra... Nie stuka, ale czyż nie tracę przez to dokładności? Niby jest włączona interpolacja do 256 mikrokroków (wyłączenie jej nie zmieniało pracy silników). Dzisiaj już nie będę testować, jutro coś mogę puścić i sprawdzić jak to się zachowuje.

Jak jest Wasza opinia i rady w takiej sytuacji?
jakubperson
Postów w temacie: 7
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: jakubperson »

Powyższy post był błędny - stukanie zaczęło być słyszalne po czasie. Zwyczajnie było mniej słyszalne.

Rozwiązanie:
Zakomentować w Configuration_adv.h
//#define MONITOR_DRIVER_STATUS

Prawdopodobnie instalacja najnowszego Marlina 2.0.1 rozwiązuje problem stukania i umożliwia użycia powyższej funkcji.

Źródło: https://www.bountysource.com/issues/748 ... c2208-uart
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: Berg »

jest możliwe, że przyczyną stuków jest niewyrabianie się tej elektroniki. Wyłączenie opcji takich jak lin_advance, s-curve, różnych opcji Debug, w ostateczności (albo testowo dla potwierdzenia tej hipotezy) również skompilowanie bez obsługi wyświetlacza.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Ender 5 + MKS GEN L + TMC2208 = stukanie silników

Post autor: Holgin »

Ah, no tak, sam miałem z tym problem - w którymś momencie implementacja MONITOR DRIVER STATUS miała błąd i powodowało to zacięcia elektroniki. Ogólnie chodziło o problem z Software Uart.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”