Ender 3Pro - dokładność wydruków

Karolus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2019, 10:02

Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: Karolus »

Witajcie
To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość :)
Wiem że sporo tego typu postów jest na forum, dużo z nich (jeśli nie większość czytałem) ale nadal mam pewne wątpliwości.

Zaprojektowałem sobie w Fusion360 cos w stylu pudełka o wewnętrznych wymiarach 31x76 mm, wysokości 50 mm i grubość ścianki 1 mm, wydruk wyszedł bardzo ładny, ale... wymiary są zaniżone pomiary wydrukowanego elementu to 30,5 x 75 mm i wysokość 48,8.
niby to nie są jakieś olbrzymie różnice (chociaż na wysokości to już prawie 2%, a to chyba jednak za dużo), ale po przejrzeniu wielu postów mimo wszystko mam wątpliwości czy tak powinno być, czy jednak te błędy są za duże. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że to amatorska drukarka i cudów nie należy się spodziewać :)

Jako slicera używam najnowszej cury (4.4.0), drukarka nówka sztuka, świeżo skręcona, bez żadnych zmian, ulepszeń itp, wydruk na załączonej podkładce.

Ponieważ największy błąd jest na wysokości, zastanawiam się czy problemem nie jest zbyt niskie ustawienie dyszy w stosunku do stołu, kalibrowałem ją w rogach na grubość papieru z drukarki (tak żeby poruszała się z wyczuwalnym oporem), stół oczywiście jak to chyba często bywa w tych drukarkach jest lekko wklęsły, więc na środku (a tam wydruk powstaje) odległość dysza stół jest na pewno inna (większa).

Razem z drukarką kupiłem szybę, ale nie mam żadnego kleju więc trochę boję się na niej eksperymentować (na razie ofc).

Acha, jeszcze jedno, wydruk filamentem jaki dostałem z drukarką, więc nic o nim nie wiem, czy filament może mieć wpływ na dokładność?

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: fredator »

Wrzuć zdjęcie wydruku, w szczególności dolnych warstw (tych najbliżej stołu). Jeżeli wydruk jest jakby rozgnieciony na dolnych warstwach to na 100^% masz źle dokręcone kółka w osi Z. Zbyt bliskie ustawienie dyszy względem stołu nie da Ci 1,2mm różnicy w wysokości. Skurcz filamentu może mieć wpływ na wymiary, ale jeśli masz PLA (nie napisałeś) to skurcz jest minimalny. W osiach X i Y sprawdź czy masz odpowiednio napięte paski.
Jeśli tego jeszcze nie robiłeś to skalibruj kroki ekstrudera i flowrate.
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Karolus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2019, 10:02

Re: Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: Karolus »

Niestety wydruk robiłem białym filamentem (taki dostałem w zestawie), marnie na nim widać warstwy (albo nie umiem tego wychwycić na zdjęciach)
W każdym razie poniżej kilka zdjęć.... najpierw ogólny widok elementu, tak żeby było wiadomo o co chodzi
IMG_20191124_123739_1.jpg
Na następnych zdjęciach starałem się pokazać te fragmenty, które budzą mój niepokój, tzn.
1. wyraźne pogrubienie w poziomie na górnej ściance, na górze, w miejscu zmiany grubości ścianki z 1mm na 2mm (wygląda to tak jakby nastąpiło lekkie spłynięcie warstw (za wysoka temperatura?
2. podobne pogrubienia w pionie również na granicach zmiany grubości ścianki
3. dziwny uskok na dole z prawej strony wydruku
Zaznaczyłem na zdjęciach te miejsca czerwonymi otoczkami, mam nadzieję że to pomoże Wam w jakiś sposób naprowadzić mnie na dobre tory do rozwiązania problemu.

Acha drukuje oczywiście PLA, temperatura stołu 60, dyszy 200, prędkość wydruku, grubość warstwy i wypełnienie standardowe dla cury tzn 50mm/s, 0.2mm, 20%

Możecie polecić jakiś dobry testowy wydruk na którym może łatwiej da się zlokalizować przyczyny problemu?
znalazłem na thingiverse testowe modele: https://www.thingiverse.com/thing:1363023 , https://www.thingiverse.com/thing:704409 , https://www.thingiverse.com/thing:1019228 nadadzą się? który najlepszy?
Załączniki
IMG_20191124_123619.jpg
IMG_20191124_123534.jpg
IMG_20191124_123520.jpg
IMG_20191124_123510.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: FlameRunner »

Karolus pisze:Możecie polecić jakiś dobry testowy wydruk na którym może łatwiej da się zlokalizować przyczyny problemu?
znalazłem na thingiverse testowe modele: https://www.thingiverse.com/thing:1363023 , https://www.thingiverse.com/thing:704409 , https://www.thingiverse.com/thing:1019228 nadadzą się? który najlepszy?
Żaden z nich. Tobie mają dobrze wychodzić Twoje elementy, a nie jakiś zmyślony test z internetów. ;)

Na tych zdjęciach nie bardzo widzę opisywane przez Ciebie problemy.
Masz może jakiś szary matowy sprej? Na przykład podkład modelarski? Psikniesz lekko wydruk i będzie wszystko widać.
fredator, Abys
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: fredator »

Karolus pisze: Na następnych zdjęciach starałem się pokazać te fragmenty, które budzą mój niepokój, tzn.
1. wyraźne pogrubienie w poziomie na górnej ściance, na górze, w miejscu zmiany grubości ścianki z 1mm na 2mm (wygląda to tak jakby nastąpiło lekkie spłynięcie warstw (za wysoka temperatura?
2. podobne pogrubienia w pionie również na granicach zmiany grubości ścianki
3. dziwny uskok na dole z prawej strony wydruku
Zaznaczyłem na zdjęciach te miejsca czerwonymi otoczkami, mam nadzieję że to pomoże Wam w jakiś sposób naprowadzić mnie na dobre tory do rozwiązania problemu.
1. Trudno powiedzieć na podstawie tych zdjęć, ale powodem może być przycinanie się osi Z lub np. zmiana prędkości druku warstwy po zmianie grubości ścianki. Temperatury bym tu nie obwiniał.
2. Wypukłe rogi to standard przy druku na bowdenie. Wg mnie to nie jest przyczyna zmiany wymiaru.
3. Takie zwężenia są zwykle związane ze zmianą prędkości druku dla kilku warstw, albo zmianą pozycji szwu. Przed przemieszczeniem się głowicy na zewnętrzny obrys robiona jest retrakcja, po niej często na początku leci trochę mniej filamentu i w stosunku do warstw niższych/wyższych (gdzie szew był gdzie indziej) może być widać ubytek na kilku centymetrach. Nie doszukiwałbym się tu powodu zmiany wymiaru. Jak chcesz z tym walczyć to skalibruj retrakcję.
Karolus pisze: Acha drukuje oczywiście PLA, temperatura stołu 60, dyszy 200, prędkość wydruku, grubość warstwy i wypełnienie standardowe dla cury tzn 50mm/s, 0.2mm, 20%
Spróbuj zmniejszyć temperaturę stołu do 40-50C, może filament jest miękki przy stole i dlatego nadmiernie się rozgniata.
Na zdjęciach widać że dół jest trochę rozgnieciony, ale bardzo trudno to ocenić przez kolor wydruku i jakość zdjęcia. Nie widzę tego charakterystycznego rozpłaszczenia, które występuje przy źle dociśniętych kółkach osi Z, ale i tak polecam sprawdzić dokładnie czy przy ręcznym obracaniu śruby oś Z nie blokuje się na jakiejś wysokości.
Dodatkowo zjedź osią Z do samej krańcówki (aż się o nią delikatnie oprze) a potem bardzo wolno kręcąc sprzęgłem zwróć uwagę czy kółka po obu stronach poruszają się jednocześnie do góry o taką samą odległość. Jeżeli kółka po prawej stronie są zbyt mocno dociśnięte to na pierwszych paru milimetrach prawa strona praktycznie nie poruszy się. Taki problem może dawać kilka milimetrów różnicy w wysokości wydruku.
Karolus pisze: Możecie polecić jakiś dobry testowy wydruk na którym może łatwiej da się zlokalizować przyczyny problemu?
znalazłem na thingiverse testowe modele: https://www.thingiverse.com/thing:1363023 , https://www.thingiverse.com/thing:704409 , https://www.thingiverse.com/thing:1019228 nadadzą się? który najlepszy?
Do kalibracji wymiarów to chyba najlepiej korzystać z poniższej kostki:
https://www.thingiverse.com/thing:1278865

Druknij i sprawdź wymiary w każdej osi.

Ponawiam prośbę o skalibrowanie ekstrudera, flowrate oraz spawdzenie pasków. ;)

A i możesz wrzucić gcode tego wydruku, którego zdjęcia udostępniłeś - będzie łatwiej analizować.
Abys
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Karolus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2019, 10:02

Re: Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: Karolus »

gcode w załączeniu
Co do pierwszych warstw to niestety nie jestem wstanie na tym filamencie tego pokazać, może jeśli uda mi się jutro wrócić z pracy o rozsądnej porze to zmienię filament na czarny, może będzie lepiej widać warstwy, ew. prosze o podpowiedź jak w najłatwiej pokazać te pierwsze warstwy.

Acha, przypominam sobie że przy montażu musiałem lekko naciągać pionowe prowadnice karetki, tak na chłopski rozum może to powodować różnice w oporze ruchu.... co prawda jak ręcznie kręcę to nie wyczuwam oporu i nie widzę żadnych "zacięć".

Jeśli chodzi o kalibrację ekstrudera, to czytałem o tym, ale jakoś mi to o "magie" zakrawało ;( no ale widzę żę trzeba ten temat zgłębić....
Załączniki
test.rar
(87.21 KiB) Pobrany 149 razy
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: fredator »

gcode w załączeniu
To nie jest gcode tego wydruku ze zdjęć :-)
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Karolus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2019, 10:02

Re: Ender 3Pro - dokładność wydruków

Post autor: Karolus »

o kurcze.. przepraszam faktycznie..., teraz już dobre gcode

swoją drogą wydruk z tego pliku który załączyłem wcześniej trzyma wymiary zewnętrzne, natomiast są w nim problemy z wymiarami otworów....
przy okazji sprawdziłem naciąg pasków... ten w podstawie (oryginalnie założony) jest naciągnięty zdecydowane mocniej, niż ten na karetce który sam naciągałem - czyli znalazłem pierwszą rzecz do poprawki, ale to może tłumaczyć błąd chyba tylko w osi X, na inne osie nie powinien mieć wpływu, dobrze myślę?
Załączniki
uchwyr.rar
(182.63 KiB) Pobrany 168 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”