Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Awatar użytkownika
ZurekDEPECH
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 01 wrz 2019, 13:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Drukarka: Ender 3

Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: ZurekDEPECH »

Witam

No i mam zagwozdke bo niewiem co wybrać:
1. Skr 1.3 z 2208, 2209, 2130 ? (32$, 39$, 42$)
2. Skr 1.4 z j/w ( 41$, 48$, 51$)
3. Skr mini e3 z 2209 lub SKr E3 DIP z 2208 (ta sama cena 26 USD)

Mam endera 3 z płyta 1.1.4 z następującym problemem - nie łączy mi się po kablu z, PC, mac , najpierw wystarczyło odpiąć kabel od drukarki i podłączyć ponownie i działało ale wczoraj odmówiła płyta posługi i nie łączy (Luty sprawdzone wiec to nie problem z gniazdem ani kablami, sprawdzone na 5 różnych kablach). Awaryjnie drukuje przez kartę sd ale wpienia mnie to mieszanie kartą i dlatego całość śmiga z rpi.

Ceny 1.3 i 1.4 podobne wiec chyba bardziej skłania, się ku 1.4 tylko niewiem z którymi sterownikami (różnica tez niewielka w cenie). Wiem ze przy skr 1.3 i 1.4 czeka mnie zmiana obudowy płyty ale to nie problem i od dłuższego czasu przymierzałem się nad wydaleniem płyty na tył drukarki. Za to skr mini to najmniej roboty i kombinacji. Rozumiem tez ze przy skr 1.3 i 1.4 muszę dokupić mosfet do grzania stołu. I zabawa z podłączeniem stockowego ekranu ;)
Moze coś podpowiecie ?
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 2
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: kamilxxg »

Zabawy żadnej nie ma z ekranem, podłączasz i działa, przynajmniej z SKR 1.3 bo 1.4 jeszcze mi nie dotarła. MOSFET do endera jest zalecany przez producenta z tego co widziałem po tym jak się komuś spalił. IMHO różnice między 1.3 a 1.4 są dość małe i dotyczą głównie wygody w użytkowaniu i możliwości podłączenia dodatkowych modułów np wifi czy ledów. Na minus dla mnie jest to, że w 1.4 przy TMC2209 trzeba uciąć od spodu sterownika pin Diag jeśli chcesz korzystać z krańcowek zamiast z sensorless homing bo nie można tego zworką przełączyć. Przy 1.3 z TMC2209 sensorless homing nie działał mi na tyle dobrze, żebym to zostawił i sobie zablokowałem zworką a tak to musiałbym ucinać, z drugiej strony widziałem, że w stabilnym marlinie 2.0 weszła poprawka dla TMC2209 więc to już może działać. IMHO musisz sobie porównać parametry płytek i stwierdzić czy będziesz korzystał z dodatkowych funkcji jakie dadzą Ci 1.3/4 czy chcesz mieć mniej roboty :) ja mimo, że mam 1.3 w szufladzie (zainstalowana jest MKS Gen L bo jedną 1.3 zjarałem z mojej winy) zamówiłem sobie 1.4 bo lubię sobie komplikowac życie :D
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
ZurekDEPECH
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 01 wrz 2019, 13:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Drukarka: Ender 3

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: ZurekDEPECH »

1.4 kusi modułem wifi najbardziej,trochę mniej ledami ale tez, koszty nie są wielkie ale chciałbym wybrać najlepiej i przyszłościowo. Masz mks zainstalowanego i skr w szufladzie z powodu ? W czym mks lepszy ?
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 2
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: kamilxxg »

Lepszy w tym, że wystarczyło przełożyć wtyczki i drukarka działała. Uszkodziłem SKR 1.3 którą miałem w Enderze, przełożyłem MKSa a potem miałem kilka wydruków i jak przyszła nowa 1.3 to nie chciało mi się wymieniać, tak na prawdę to różnicy między MKS a 1.3 nie dostrzegam zbyt dużej jeśli chodzi o wydruki (co innego jeśli chodzi o wygodę podłączenia i sterowania TMC2209 po UART) i tak zastało a potem wyszła 1.4 więc ja kupiłem i czekam aż przyjdzie to sobie wymienię :)
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: TDI-CAD »

3. Skr mini e3 z 2209 lub SKr E3 DIP pasują 1:1 nie trzeba nic przerabiać. Do SKr E3 DIP trzeba dokupić stepstiki
Awatar użytkownika
ZurekDEPECH
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 01 wrz 2019, 13:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Drukarka: Ender 3

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: ZurekDEPECH »

TDI-CAD pisze:3. Skr mini e3 z 2209 lub SKr E3 DIP pasują 1:1 nie trzeba nic przerabiać. Do SKr E3 DIP trzeba dokupić stepstiki
Tak wiem, skr e3 dip z sterownikami 2208 kosztuje bodajże 60 centów więcej niż skr mini.

Gearbest zaproponował mi refund 25 $ za niedziałające usb w drukarce, i skłaniam się żeby kupić skr 1.4 tylko nadal niewiem które stepsticki :)
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: TDI-CAD »

To chyba lepiej mieć wymienne stepsticki.
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: nevix »

Ja za płytę SKR mini E3 V1.2 płaciłem 85 zł na Alli. Tyle musisz dać za same drivery. A ta płyta jest Plug&Play, podłączasz i działa bez kombinowania.
Dodatkowo ma wgranego Marlina w wersi 2.0.x pod endera 3. Chyba najłatwiejszy upgrade z możliwych no i TMC2209 chyba lepsze od 2208.
RafCAD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2019, 22:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Ender-3
x 4

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: RafCAD »

Mi w SKR mini E3 ale V1.0 eksplodowało pole lutownicze masy przy złączu zasilającym. Może trafiłem na wadliwy egzemplarz ale lepiej odciążyć tą płytę zewnętrznym MOSFET-em
rob_plk
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 28 gru 2019, 12:46
x 1

Re: Jaka płytę główna, sterowniki wybrać do endera 3

Post autor: rob_plk »

Bo v1.0 miała tam wadę (nawet pisali żeby ograniczyć moc stołu programowo bo nie wytrzymuje), w v1.2 niby poprawione.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”