Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

amigos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 06 lut 2020, 11:09

Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: amigos »

Witam.
Kupiłem do Endera 3 Pro płytę główną skr mini e3, wyświetlacz TFT35, E3D v6 i bltouch. Wszystko ładnie śmiga, ale mam problem z wentylatorem 5015 chłodzenia końca dyszy. Pracuje cały czas mimo zmiany opcji w slicerze, aby włączał się dopiero po 3 warstwie. Co prawda po trzeciej pracuje szybciej, ale zmiana opcji "zawsze włączony" nic nie zmienia. Czy jest jeszcze jakaś opcja w samym Marlinie ?
Może mi ktoś powiedzieć z tych co mają skr mini e3 i e3d v6, czy mają podobny problem? Czy po włączeniu drukarki wentylator nadmuchu na głowicę załącza się i cały czas kręci? W którym momencie ewentualnie wyłącza się jak damy mu w slicerze wyłączenie na pierwszych warstwach?

Dziękuję za pomoc.
KamilDG
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 08 gru 2019, 21:30

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: KamilDG »

A podłączyłes wszystkie wtyczki tak jak miałeś w ori płycie? Bo w skr mini trzeba 2 zamienić miejscami właśnie od wentylatorów.
amigos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 06 lut 2020, 11:09

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: amigos »

Tak. Zamieniłem. Podłączony jest pod FAN0
amigos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 06 lut 2020, 11:09

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: amigos »

Ok. Życiem podobno rządzą przypadki ;) Sprawa się rozwiązała. Sprawdzałem podłączenie wentylatora i po ponownym włączeniu nastąpiło zwarcie. Spalił się tranzystor przy złączu FAN0 bo wentylator miał kiepsko wlutowane przewody, które odlutowały się i zwarły. Po naprawie płyty i podłączeniu nowego wentylatora wszystko jest już ok. Włącza się dopiero po 3 warstwie tak jak ustawione w slicerze . Do końca nie wiem co było powodem, że wcześniej chodził cały czas.
PointyHook
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2020, 15:06

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: PointyHook »

Witam,
Właśnie przydarzyła misię podobna sytuacja (działa cała płyta za wyjątkiem wyjścia Fan0). Na płycie obok tego złącza zapaliła się zielona dioda i wentylatory chłodzące wydruk przestały reagować. Czy to przepalony tranzystor? Jeżeli tak to jak poradziłeś sobie z jego wymiana?
Zrobiłeś to na własną rękę czy oddałeś płytę gdzieś do naprawy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
czosnyk1
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2020, 19:15
x 13

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: czosnyk1 »

Też mi się zdarzyło upalić mosfeta od nadmuchu na tej płycie. Z racji, że nie miałem takiego tranzystor jak w oryginale i nie chciało mi się bawić w lutowanie to wstawiłem zewnętrzny mosfet, który miałem pod ręką. Podłączyłem go pod gniazdo od krańcówki osi Z, bo używam bltoucha. Po odpowiednim ustawieniu pinów w marlinie wszystko działa tak jak powinno.
amigos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 06 lut 2020, 11:09

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: amigos »

Ja mam triszkę wprawy w lutowaniu smd więc nie był to problem. Tranzystor jaki kupiłem to mosfwt ao3400a npn sot23. Koszt jakieś 50 groszy ;)
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: sebaq »

Coś jest nie tak z tą płytą... u mnie pojawił się identyczny problem. Wentylator zmieniłem ze stockowego na 5015 (tani, chiński "pengda Technology" 24V). Po krótkim czasie normalnej pracy (kilka minut czy godzin) też zaczął ciągle pracować. Zmierzyłem napięcie na FAN0 - przy 0% płyta podaje ok. 17V, przy 100% - ok. 24V, więc coś się musiało sfajczyć. Kombinowałem z firmware, wróciłem do wersji skompilowanej przez BTT - nic się nie zmienia. Czy mógłbym prosić kogoś mądrzejszego ode o analizę poniższego zdjęcia i podpowiedź, może widać na nim gdzie szukać przyczyny?
FAN0
FAN0
Sam się raczej z tym nie uporam (lutuję raczej kabelki, nie taką drobną elektronikę), będę to musiał komuś zlecić, chciałbym tylko wskazać co jest do wymiany.

A przy okazji - czy jest możliwe, że ten wentylator (ma bodajże 0.15A) jest zbyt mocny i coś tam jara?
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: sebaq »

W nawiązaniu do wcześniejszej posta - zakres podawanego napięcia na FAN0 w trakcie testowania zmienił się - już podaje od 23.4 do 24 V (https://youtu.be/8NHlnmIs24s). Czy to może być objaw uszkodzonego MOSFETu?
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Skr mini e3 problem z wentylatorem 5015

Post autor: seler1500 »

A czy sygnał na bramce mosfeta zmienia się?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”