Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Juriii1981
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 27
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:46

Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Juriii1981 »

Witam szanowne towarzystwo.Mam taki problem, że silnik krokowy przy ekstruderze, gubi kroki(strzela).
Sam ekstruder został przeniesiony na góre ramy i dzięki temu ma też krótszy bowden, przez co też bowden mocniej się załamuję.
Ekstruder został także skalibrowany, i na 100mm zadanych wysuwa te 100mm filamentu. W slicerze także ustawiłem 100 procent przepływu materiału. Rurka w hotendzie idealna dysza nowa i na większych drukach ekstruder nie wyrabia.
Efekt wystepuje na druku całego elementu, a nie tylko pierwszej warstwy .Ale gdy lekko popycham filament ręką do ekstrudera to problem znika. Dodam że dołożyłem też filtr z gąbką przed ekstruderem żeby zbierał kurz z filamentu, i stawia naprawdę nie wielki opór. Z samym ekstruderem wszystko jest ok. Silnik nie ma oporów przy kręceniu za oś, oraz kółko dopychające filament do osi silnika też jest ok. Silnik podczas pracy lekko ciepły. Panowie podobno można zwiększyć prąd na silniku ekstrudera. Jak to zrobić? Gdzie szukać tych ustawień? W e-promie są te ustawienia?
Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: @GUTEK@ »

Na płycie drukarki masz potencjometry, możesz spróbować trochę zwiększyć napięcie na tym od ekstrudera.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hC4J29rxPlQ
Juriii1981
Juriii1981
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 27
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:46

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Juriii1981 »

Do ilu mogę go podkręcić żeby było bezpiecznie?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Andrzej_W »

Stopniowo i testuj pod obciążeniem. I nie może być gorący silnik po zwiększeniu napięcia bo będzie gubił kroki
Juriii1981
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 27
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:46

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Juriii1981 »

Ok dzięki bardzo za odpowiedz. Jutro przetestuje.
Juriii1981
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 27
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:46

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Juriii1981 »

Pogrzebałem jeszcze przy Enderku i nie uwierzycie... Jakiś czas temu na Alledrogo zakupiłem odcinek rurki PTFE o średnicy zewnętrznej 4 i wewnętrznej 1,97mm. Oryginalna od chinola ma w środku coś koło 2,1-2,2mm, więc pomyślałem że to spory luz i wymienię na inną, to i retrakcja będzie lepsza...No i właśnie dzisiaj ją wymieniłem... Albo po całym dniu filament spuchł, albo ta rurka się zwężyła w środku bo ledwo idzie przecisnąć filament przez 40cm odcinek, a co tu mówić o ekstruderze... A filament sprawdzałem suwmiarką i ma faktycznie coś w granicach tych 1,75mm. Wiec założyłem s powrotem chinke i wszystko bangla. Co jest grane? A tak ładna była, niebieska:-)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Andrzej_W »

Jak zwykle przy chińczyku ta jakość wykonania podzespołów i części decyduje o całości
Juriii1981
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 27
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:46

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Juriii1981 »

Pewnie i tak, ale i tak musiałem podnieść napięcie na silniku ekstrudera bo nadal nie dawał rady. Podniosłem do 1.1V i narazie jest ok. Problem jest w tym że przy oryginalnym chłodzeniu radiatora to chłodzenie jest nie wydajne i filament topie się już dość wysoko w rurce ptfe, i ekstruder nie daje rady tej papki przepchnąć przez rurkę. Drukuje się nowe chłodzenie, a narazie temp na hotendzie zmniejszylem do 195 żeby ograniczyć nagrzewanie się rurki. Oczywiście gardziel też byłq przed włożeniem do radiatora posmarowaną pastą termoptzewodzacą. Ot takie moje spostrzeżenia...
Juriii1981
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 27
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:46

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Juriii1981 »

Wrócę lekko do tematu. Dzisiaj zapchała mi się dysza, i postanowiłem wymienić ją na inną.
Jakie było moje zdziwienie gdy po odpaleniu druku ekstruder zaczął gubić kroki. Troche powalczyłem z maszyną i nie dałem rady.
Po wyczyszczeniu założył s powrotem poprzednią dysze o problem się rozwiązał. Oczywiście obydwie dysze miały średnice 0,4mm, ale gdy sprawdziłem drożność obydwu dyszy igłą o średnicy 0.4mm to się okazało że w jedną dysze( w tą co ładnie drukowała) igła wchodzi dużo luźniej niż w drugą. Musze podnieść jeszcze troch napięcie na silniku żeby dawał sobie rade z tymi ciaśniejszymi dyszami... Ręce opdaja...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 5 Ekstuder gubi kroki.

Post autor: Andrzej_W »

Jeżeli ma taki sam hotend jak ender 3 to może masz problem ze szparką. Jak wyciągałeś rurkę PTFE nie była ubrudzona na zewnątrz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”