Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: Reactor87 »

Od razu napiszę, że nie wiedziałem za bardzo jak to trafnie nazwać w tytule... Mam piękny kolorek szpuli i wydrukowałem element z tej szpulki nową drukarką ENDER 5. Piesek... Jest to element testowy znajdując się już w standardzie na karcie SD od producenta Creality, więc szczegółów parametrów nie znam, ale może to niczego nie zmienia...

Parametry podstawowe:
Dysza: 0,4mm
Temp druku: 220*C
Temp stołu: 80*C
Fialemnt: DD PET-G

Pisałem wyżej, że może to niczego nie zmienia, bo po przetworzeniu filamentu on nigdy już nie będzie już tak wyglądał jak na szpuli? Poniżej zdjęcie wydrukowane i w/w pieska na szpuli dla porównania. Widać różnicę w połysku filamentu i detalu. Czy da się osiągnąć, aby ten element miał ten odcień i połysk identyczny jak filament na szpuli?
Załączniki
20200423_225957.jpg
Awatar użytkownika
Azamat
Postów w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 20 sie 2019, 19:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Drukarka: Ender 3/Photon Zero
x 3

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: Azamat »

Może być ciężko, zwróć uwagę jak wygląda filament na szpuli, 10tki metrów drutu i tyle, a w przypadku wydruku już jest kilka obrysów, wypełnienie i współczynnik załamania światła już jest inny.
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: Reactor87 »

No właśnie tego nie jestem świadom... Czy w ogóle jest możliwość osiągnięcia wydruku wyglądem identycznego jak filament :) I tu możesz mieć rację i ja też to brałem pod uwagę, ale stwierdziłem, że jeszcze zapytam, bo jestem świeży w temacie druku 3D :)
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2020, 13:07 przez Reactor87, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: dziobu »

Filament to przeźroczysty drut o średnicy 1.75mm. Sklej wydruk z takiej ścianki to będzie wyglądał jak na szpuli.

Wydrukuj tą figurkę powoli, bez nadmuchu, zwiększ flow tak żeby między obrysami nie było powietrza (albo w ogóle daj 1 obrys) i wyłącz wypełnienie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: Berg »

możesz też spróbować wydrukować słupek i zwiększać temperaturę w trakcie druku co np 1cm o 5'C. Zobaczysz przy jakich temperaturach następuje zmiana z bardziej matowego na bardziej błyszczący no i potem drukować z tak dobraną temperaturą. Czyli najniższą w której materiał już jest błyszczący. No i tak jak kolega pisał wyżej spowolnienie druku ma podobny efekt jak podwyższenie temperatury.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: TDI-CAD »

Taki mega fajny połysk to dają materiały typu silk.
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: Reactor87 »

Super! Dzięki Panowie za propozycję! Jak znajdę chwilę to przetestuje i napiszę jak to wszystko wyszło. Ale rozumiem, że z wypełnieniem elementu w jakimś stopniu (przykładowo 20-40%) to nie ma szans uzyskać takiego efektu?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: dziobu »

Myślę że najlepiej będzie jak wydrukujesz kilka takich detali i sam sprawdzisz jak parametry druku wpływają na efekt końcowy.
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: Reactor87 »

Rozumiem i przetestuję to. Pytanie miało też ogólnie na celu zapytać o sens starania się otrzymania takiej jakości, czy jest ona możliwa. (szkoda by było masy czasu i filamentu, gdyby to okazał się być zadaniem nierealnym do wykonania przy tego urządzeniu jak drukarka 3D)

Dzięki TDI-CAD za informację odnośnie SILKu. Co prawda nie mam takiego materiału, ale dobrze wiedzieć, że da się na innym materiale takie lśniące i piękne cuda drukować! :)
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Więcej płysku z filamentu... Ender 5

Post autor: Zepco »

Dlatego była rada, żeby wydrukować prosty element i co kawałek zmieniać jego parametry, wtedy będziesz dobrze to widział. Czym tniesz model?
Na początek możesz spróbować podnieść temperaturę o 10st.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”