Ender 5 - utrata jakości druku

Zaja
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2020, 09:37

Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: Zaja »

Cześć,

Wystąpił u mnie ostatnio spadek jakości wydruków. Sprawdziłem do tej pory już wiele rzeczy i aktualnie skończyły mi się pomysły. Być może ktoś to przerabiał i będzie w stanie wskazać kierunek kolejnych poszukiwań usterki :)

Drukarka jest trochę zmodzona względem oryginału. Ekstruder przerobiony na direct, SKR mini E3 V1.2 + Rpi 3 z octo, mechanika pozostała bez zmian.

Poniżej foteczki. Wydruk z ASA temperatury 250/110. Lewa kostka jest dobrze wydrukowana, problemy widać na prawej.

Tutaj widać głównie głównie różnice w ostrości brzegów przy literach X i Y. Są dużo bardziej zaokrąglone niż wcześniej.
20200502_094838.jpg
20200502_094849.jpg
Tutaj ścianka stała się mniej jednolita, dodatkowo na krawędzi w osi Z widać lekki skurcz w okolicy 2-3 milimetra od zera.
20200502_094913.jpg
Dotychczas sprawdziłem luzy na rolkach, napięcie pasków, napięcie zasilacza, podmieniłem sterownik na stary, luzy w hotendzie i mimo kilu poprawek nie udało mi się powrócić do starej jakości. Orientujecie się może co to może być? Może ktoś miał podobny problem który udało się rozwiązać?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: JGFTW »


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=LBmUBMnuU2k
:D

Kiedy wymieniałeś ostatnio dyszę ? Zazwyczaj u siebie jak obserwuję taki spadek jakości to zazwyczaj zużycie dyszy, jeżeli oczywiście nic innego nie zostało przy okazji poluzowane/uszkodzone (również podczas wymiany dyszy może się zdarzyć) ;) Nowa dysza kosztuję groszę, więc wymieniłbym na nową i stawiałbym na to jako przyczynę - standardowa część wymienna. Powinno pomóc. Żadne cuda z wymianą sterowników/zasilaczy/płytek/itp ;)

Moje inne pomysły:
- sprawdzenie wentylatora od chłodzenia radiatora głowicy,
- docisk radełka (poluzowanie się na ośce silnika albo dokręcenie sprężyny)
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: Dawid.S »

Jakość się pogorszyła po załozeniu directa? prawdopodobnie musisz skalibrować prędkości w marlinie pod cięższy ekstruder
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Zaja
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2020, 09:37

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: Zaja »

Dawid.S pisze:Jakość się pogorszyła po załozeniu directa? prawdopodobnie musisz skalibrować prędkości w marlinie pod cięższy ekstruder
Niestety to nie to. Directa mam już od dawna, "lewa" kostka była drukowana już z nim. Ale dzięki za sugestię.
JGFTW pisze:
Hmm dyszę co prawda tylko wyczyściłem więc mogę jeszcze wymienić na nową i sprawdzić. Myślę że wentylator nie jest problemem, mam założony kanał Hero Me więc chłodzi na pewno lepiej niż fabryczne rozwiązanie. Co do docisku radełka to też to wykluczam. Zmieniałem ekstruder na metalowy z podwójnym radełkiem i niestety nie przyniosło to żadnego efektu.
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: epon »

Łącznik masz fulmetal czy z teflonem, bo na teflon 250 stopni to trochę duzo
H-bot w ciągłej budowie
Zaja
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2020, 09:37

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: Zaja »

epon pisze:Łącznik masz fulmetal czy z teflonem, bo na teflon 250 stopni to trochę duzo
Z teflonem. Rzeczywiście trochę dużo aczkolwiek nie zauważyłem aby rurka się topiła/zniekształcała. Próbowałem też druku na niższej temperaturze rzędu 230 stopni ale efekt jest praktycznie taki sam.
Sybeer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:33
Drukarka: Creality Ender 5 PRO
x 6

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: Sybeer »

Na którym z filmików o enderach, prowadzący powiedział ze przy takich problemach ucinał 20mm rurki teflonowej.

One przy dłużej pracy, mogą tracić właściwości. I nie chodzi tylko o przekrój i kształt ale również o tą „śliskość” która mają.

Spróbuj jak nic nie pomoże, ja nie testowałem, za krótko mam drukarkę.
Awatar użytkownika
PioDes
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 25 mar 2020, 01:35
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 5
x 4

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: PioDes »

Dawid.S pisze:Jakość się pogorszyła po załozeniu directa? prawdopodobnie musisz skalibrować prędkości w marlinie pod cięższy ekstruder
Dawidzie ja mam właśnie taki efekt a założyłem miesiąc temu klona BMG na karetkę i cieniutki silnik lecz jakość wydruków dokładnie taka jak kolega przedstawia spadła diametralnie - w którym miejscu skorygować tą linijkę odnośnie prędkości w Marlinie? Dziękuję
----------------
Bear Upgrade - SKR 1.4 TURBO; Dysza 0,4; 5; Orbiter 1.5; Direct: E3D V6;
----------------
MK3S klon Triangelab - Dysza 0,4; 5; Orbiter 2.0; Direct: E3D V6; liniówki z wózkami na Y
Awatar użytkownika
PioDes
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 25 mar 2020, 01:35
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 5
x 4

Re: Ender 5 - utrata jakości druku

Post autor: PioDes »

Do autora tematu - naprawiłeś problem? Podziel się proszę rozwiązaniem.
----------------
Bear Upgrade - SKR 1.4 TURBO; Dysza 0,4; 5; Orbiter 1.5; Direct: E3D V6;
----------------
MK3S klon Triangelab - Dysza 0,4; 5; Orbiter 2.0; Direct: E3D V6; liniówki z wózkami na Y
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”