Ender 3 - modyfikacje i problemy

sgarwa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2019, 06:44
Lokalizacja: Stargard
Drukarka: Ender 3

Ender 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: sgarwa »

Witam
wprowadziłem do swojego Endera 3 trochę zmian a mianowicie:
- wydrukowałem nową przednią obudowę zasilacza i wstawiłem do niej nowy wentylator AAB SUPER SILENT R8 80x80x25mm 9dB, wstawiłem do tej obudowy przetwornicę Step-Down XL4005 i ustawiłem na 12V, na wszelki wypadek popiołem na zewnątrz obudowy mini woltomierz, i wyprowadziłem z zasilacza zasilanie 12V na złączu XT30,
- z tyłu drukarki wydrukowałem obudowę i zamontowałem płytkę z przekaźnikami NT73-2CS24-24 HF3FF 24V na nowe wentylatory dla hortendu i turbiny (wyprowadziłem kable z płyty głównej),
- zmieniłem płytę główną na BIGTREETECH SKR Mini E3 v1.2 to był świetny wybór :D dzięki za podpowiedź
- podmieniłem extruder na BMG od Trianglelab,
- kupiłem szybę na stół - bo okazał się bardzo krzywy a właściwie wklęsły na środku,
- zamontowałem 3D TOUCH NEW 2020 od Trianglelab jeszcze nie podłączyłem do płyty głównej (już kabelki mam przeciągnięte ale czekam na nowe wtyki XH 2.54mm 3pin i 2 pin bo te z zestawu to pasują na goldpin - od biedy też mogą być ale wolę takie które idealnie pasują),
- podłączyłem Raspberry Pi 4 model B z 2GB RAM i zamontowałem kamerę LOGITECH C270 HD 720p, do obsługi zamontowałem kolejną przetwornicę Step-Down XL4005 i ustawiłem na 5V,
- wymieniłem chłodzenie dyszy i hotendu (na hotend dałem - NOCTUA NF-A4X10 FLX 12V a turbinę wymieniłem na SUNON MF50151V1-B00U-A99 12V,
teraz to wygląda to tak:
Ender_3_v3.jpg
Ender_3_v2.jpg
Ender_3_v1.jpg
Teraz problemy:
- turbina mimo, że działa na 12V to za mocno chłodzi, działa przez przekaźnikami więc na zasadzie włącz-wyłącz, nie ma płynnej regulacji obrotów.Teraz muszę ją wyłączać (przy włączonej filament stawał się amorficzny i robił się za duży skurcz) co dziwne zauważyłem, że na wyświetlaczu z czasem procent obrotów wentylatora rósł automatycznie aż do załączenia turbiny nie wiem czy oprogramowanie wylicza moc pracy wentylatora ???. Wracając do problemu rozumiem że standardowo turbina 24V pracuje w zakresie 12V-24V a na wyświetlaczu mam procentowy zakres. Czy jest możliwość aby zrobić płynną modulacje wyjścia 24V na 12V ponieważ przetwornica bez względu jak się waha napięcie wejściowe na wyjściu da nam zawsze zadaną wartość 12V. Czy jedyne rozwiązanie to zrobić sterowanie po PWM i ręcznie regulować obroty turbiny ?
- wentylator na hotend pisaliście, że można ustawić softwarowo załączanie przy odpowiedniej temperaturze ale z tego co czytałem w SKR jest z tym problem. Pin dla wentylatora to PA8
SKR Mini E3 - Fan0.png
czy ktoś już sprawdził i to działa, wystarczy tylko w pliku Configuration_adv.h w linii 423 0_AUTO_FAN_PIN -1 zmienić na wartość z PA8 ???

- aktualizacja oprogramowania, czy lepiej załadować przygotowany przez producenta https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... ni-E3-V1.2 czy lepiej pobrać oryginalnego Marlin-2.0.5.3 i go edytować (jeszcze tego nie robiłem) jeżeli macie jakieś pomocne tutriale to poproszę ja znalazłem jeden ale nie wyszło to za dobrze https://www.youtube.com/watch?v=q_lVkC4V8ps .
- oraz aktualizacja dla bltouch czy też korzystać z producent czy zrobić samemu?
Awatar użytkownika
vux69
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 22 mar 2020, 17:05
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 14

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: vux69 »

Hey kolego jeśli dobrze zrozumiałem masz podpięty wentylator 12v pod 24v, podpinając wentylator 12v w źródło 24v bardzo podnosisz jego obroty. Może wymienisz wentylator na 24v, a jeśli chodzi regulatory to nie muszą być sterowane napięciem mogą być sterowane natężeniem prądu.
bryan
Postów w temacie: 4
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: bryan »

Rozwiązanie problemu turbiny jest zupełnie inne. Z przetwornicy bierzesz +12V i podłączasz do niej +turbiny. -turbiny podłączasz do gniazda FAN tam gdzie oryginalnie był - oryginalnego chłodzenia. W ten sposób masz zapewnione płynne działanie chłodzenia. Podłączanie przez przekaźniki nie zapewnia odpowiedniej regulacji.
sgarwa
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
sgarwa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2019, 06:44
Lokalizacja: Stargard
Drukarka: Ender 3

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: sgarwa »

wentylator chodzi przez przekaźnik (NT73-2CS24-24 HF3FF 24V) więc jest odseparowany :) ... z SKR idzie napięcie 24V na wentylator ale w rzeczywistości zamyka cewkę przekaźnika i załącza się turbina 12V :) więc jeżeli płyta podaje 80% mocy to też nastąpi wysterowanie cewki i uruchomienie turbiny z pełną mocą ... po prostu oryginalna turbina była słaba a ta jest za mocna
bryan
Postów w temacie: 4
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: bryan »

sgarwa pisze:wentylator chodzi przez przekaźnik (NT73-2CS24-24 HF3FF 24V) więc jest odseparowany :) ... z SKR idzie napięcie 24V na wentylator ale w rzeczywistości zamyka cewkę przekaźnika i załącza się turbina 12V :) więc jeżeli płyta podaje 80% mocy to też nastąpi wysterowanie cewki i uruchomienie turbiny z pełną mocą ... po prostu oryginalna turbina była słaba a ta jest za mocna
Kolego zanim zaczniesz dalej kombinować z chłodzeniem
- w ten sposób nie możesz sterować wiatrakiem który musi pracować z płynna regulacja mocy obrotów.
Drukarka robi to za pomocą modulacji pwm - sterowania szerokością impulsu. Wentylator zasilany jest przebiegiem prostokątnym który ma częstotliwość kilku kHz ale w zależności od poziomu mocy współczynnikiem
wypelnienia. Napięcie zasilania jest cały czas stałe a steruje się MosFETem kluczującym do masy. Przekaźnika w ten sposób nie powinno się sterować. Jak dalej będziesz tak chłodził to tylko będziesz miał zepsute wydruki ze złego chłodzenia.
Możesz to zrobić tak jak pisałem wyżej - wiatrak zasilacz plusem do 12v a czarny przewód do płyty tam gdzie masz sygnał pwm.
sgarwa
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
sgarwa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2019, 06:44
Lokalizacja: Stargard
Drukarka: Ender 3

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: sgarwa »

bryan pisze:Rozwiązanie problemu turbiny jest zupełnie inne. Z przetwornicy bierzesz +12V i podłączasz do niej +turbiny. -turbiny podłączasz do gniazda FAN tam gdzie oryginalnie był - oryginalnego chłodzenia. W ten sposób masz zapewnione płynne działanie chłodzenia. Podłączanie przez przekaźniki nie zapewnia odpowiedniej regulacji.
trochę się pogubiłem czy na wyjściu turbiny gniazda FAN (tego oryginalnego - zacisk śrubowy pcb) mam podpiąć turbinę jak na schemacie ???
Załączniki
schemat_1.png
sgarwa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2019, 06:44
Lokalizacja: Stargard
Drukarka: Ender 3

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: sgarwa »

bryan pisze:
sgarwa pisze:wentylator chodzi przez przekaźnik (NT73-2CS24-24 HF3FF 24V) więc jest odseparowany :) ... z SKR idzie napięcie 24V na wentylator ale w rzeczywistości zamyka cewkę przekaźnika i załącza się turbina 12V :) więc jeżeli płyta podaje 80% mocy to też nastąpi wysterowanie cewki i uruchomienie turbiny z pełną mocą ... po prostu oryginalna turbina była słaba a ta jest za mocna
Kolego zanim zaczniesz dalej kombinować z chłodzeniem
- w ten sposób nie możesz sterować wiatrakiem który musi pracować z płynna regulacja mocy obrotów.
Drukarka robi to za pomocą modulacji pwm - sterowania szerokością impulsu. Wentylator zasilany jest przebiegiem prostokątnym który ma częstotliwość kilku kHz ale w zależności od poziomu mocy współczynnikiem
wypelnienia. Napięcie zasilania jest cały czas stałe a steruje się MosFETem kluczującym do masy. Przekaźnika w ten sposób nie powinno się sterować. Jak dalej będziesz tak chłodził to tylko będziesz miał zepsute wydruki ze złego chłodzenia.
Możesz to zrobić tak jak pisałem wyżej - wiatrak zasilacz plusem do 12v a czarny przewód do płyty tam gdzie masz sygnał pwm.
chyba łapie
schemat_2.png
czyli tak :) a ja już chciałem robić oddzielne sterowanie po PWM pod Arduino Nano i wyświetlacz Oled :) czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze .. dzięki
bryan
Postów w temacie: 4
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: bryan »

sgarwa pisze:...
chyba łapie
schemat_2.png
czyli tak :) a ja już chciałem robić oddzielne sterowanie po PWM pod Arduino Nano i wyświetlacz Oled :) czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze .. dzięki
Dokładnie o to chodziło, nie trzeba nic kombinować wtedy z PWM a steruje się prosto i gładko. Tylko, że na powyższym rysunku powinieneś to wpiąć do (-) gniazda Fan0 albo Fan1 ( taka mała wtyczka jak do wiatraka - nie pamiętam już która z nich, bo na mini e3 jedna jest sterowana przez PWM a druga nie).
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Enser 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: sebaq »

Wszystko ładnie, pięknie - tylko podpinasz się pod (-) w złączu FAN0, a nie w złącze grzałki hotendu, jak jest zaznaczone na powyższych schematach. (+) dajesz z przetwornicy step down 12V.
Bulbulator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2019, 20:10
Drukarka: Ender 3 pro
x 17

Re: Ender 3 - modyfikacje i problemy

Post autor: Bulbulator »

W swoim enderze mam turbiny 5015 na 12V. Docelowo max chłodzenie obrałem na 50% ale jak ustawie 100% to nic się z nimi złego nie dzieje. Nie rozumiem po co te kombinacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”