Creality CR-6 SE

Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Creality CR-6 SE

Post autor: Pjoter »

Kolejna ulepszona wersja Endera-3. Ma nowe bajery i wodotryski. Bardziej mnie ciekawi pomysł czujnika poziomowania stołu.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2NyTG8YCIPc
(tak wiem że szczucie cycem ale można zobaczyć rozebrany hotend :lol: :D )

Minuta 7:16:
Bez nazwy.png
Belko tensometryczna, mierzy wychylenie hotendu na skutek naciskania dyszą na stół. Co sądzicie o takiej sondzie osi Z? Na plus brak offsetu i ruchomych części. Na minus wytrzymałość mechaniczna?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: Dawid.S »

Po co tensometrem mierzyc jak tmc2209 ma ficzer od tego
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: mcxmcx »

Odrosty ma, niedobrze.

Na dodatek klepanie gorąca dysza w podkładkę wcześniej czy później zrobi ślady.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: Pjoter »

Jaka siła jest wymagana do sensorless homing dla TMC2209 a jaka dla tensometru? Niestety zupełnie się na tym nie znam i w tym tkwi problem :P
Ale zależy z jaką siłą, może gdybyś klepał w gołą blachę lub gołe szkło to nie byłoby problemu :P
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: JGFTW »

Przypomina kopię Longer LK4 Pro, którą chciałem kupić prawie pół roku temu (ale była dostępna wcześniej - pierwszy komentarz na ali jest z listopada 2019)
Szczególnie patrząc na wyświetlacz i profile z jednostronnym wcięciem.

Podoba mi się, że zrobili jakąś optymalizacje mocowań osi X, w końcu oś Z ma dwa silniki (chociaż ja wolałbym jeden silnik i zamknięty pasek napędzający oba pręty)
Wygląda to na bardziej dopracowanego endera ;) Nie licząc tego czujnika - wbijanie dyszy w stół (nawet delikatnie ;) ) jakoś mnie nie przekonuję, ale mam w drukarkach naklejowne PEI i pewnie dlatego mam uprzedzenia . Może jak się naciska tą szybę z powłoką jak Ultrabase to działa dobrze.

Nie rozumiem po co kombinują z czujnikiem poziomowania zamiast zrobić porządny ekstruder bezpośredni? ;)

Swoją drogą w CEL Robox był taki patent z poziomownaiem stołu, ale zamiast belki tensorycznej w ekstruderze była krańcówka.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: Holgin »

Dawid.S pisze:Po co tensometrem mierzyc jak tmc2209 ma ficzer od tego
Czysto formalnie tak, w praktyce wielokrotnie gorsza rozdzielczość i wielokrotnie dłuższy łańcuch pomiarowy. TMC2209 nie nadaje się do mierzenia krzywizny stołu.
TDI-CAD, dziobu
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: emartinelli »

Pjoter pisze:Jaka siła jest wymagana do sensorless homing dla TMC2209 a jaka dla tensometru? ...
Podobne czujniki są w wagach precyzyjnych ale nawet w tych kuchennych mają bardzo dobrą czułość i właściwie od 1 grama nacisku wskazują całkiem poprawnie więc nie bałbym się tak o podkładkę,
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: Pjoter »

Ja ciągle się zastanawiam nad najlepszym możliwym czujnikiem poziomowania stołu. Jak na razie używam 3DTouch ale nie jest to rozwiązanie idealne. Taka belka jest o tyle interesująca że nie posiada offsetów i reaguje z powierzchnią stołu a nie materiałem.
Blacha malowana proszkowo PEI chyba wytrzyma takie poziomowanie, jak sądzicie?
Sensorless homing wymaga dobrania odpowiednich silników aby uzyskać optymalne parametry wykrywania granic osi. Na HEVO się poddałem po kilku próbach. Taka belka nie jest zależna od parametrów silnika.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: panWiadr0 »

Widzę że potwór wrócił :/
Ja nie wiem co Wy chcecie od BLT. Działa na każdej powierchni i jest powtarzalny.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Creality CR-6 SE

Post autor: dziobu »

Zanim tak się napalicie na tensometr to poczytajcie jak on działa. I coś więcej niż stronę z teorii ;)

Z plusów:
- tak, można mierzyć z chorą precyzją i wagi laboratoryjne dające 10-5g też mają tensometr,
- ich zasada działania pozwala przenosić siły więc spokojnie można na nim powiesić całą głowicę,
- pomiar można mieć chorobliwie szybki.

Z minusów:
- tensometr płynie z czasem; im podlejszy tym bardziej; dziś lekkie muśnięcie stołu zwróci taki sam sygnał jak za rok rycie niewielkiej dziury,
- tensometr jest czuły na temperaturę (często także wilgotność); wagi precyzyjne albo je stabilizują albo pilnują żeby pomiary odbywały się w bardzo konkretnych warunkach (inaczej praca urządzenia jest blokowana),
- przyjmuje się że tensometr można przeciążyć dwukrotnie; powyżej tego traci on swoją charakterystykę (czyt. na hasiok); to wbrew pozorom jest spora wada, szczególnie jak ktoś nie ma z tym styczności,
- jest fajny, szybki i dokładny pod warunkiem użycia odpowiednich podzespołów.

Ale też uważam że to dobra droga i tak mam przewidziane w swojej zabawce ;) (tj stół na tensometrach). Omijamy w ten sposób problem wysokości dyszy i krańcówki Z co znacznie ułatwia życie przy wymiennych głowicach.
panWiadr0 pisze:Ja nie wiem co Wy chcecie od BLT. Działa na każdej powierchni i jest powtarzalny.
Mnie też nie pasuje. Wielki kloc. No i trzeba go skalibrować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”