Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Awatar użytkownika
PioDes
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 77
Rejestracja: 25 mar 2020, 01:35
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 5
x 4

Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: PioDes »

Witajcie,

kto zainstalował w Ender 5 drugą oś Z?
Ja to uczyniłem na aktualnej płycie SKR Mini E3 v1.2 i moje doświadczenia.

Super sprawa bo stół jest mega stabilny lecz po ustawieniu równego poziomu względem osi X po pewnym czasie i tak nam się zrobi desynchronizacja np. gdy podczas pracy silników wyłączymy prąd a stół nam zjeżdżał w dół i nie mówi tu o celowym wyłączeniu prądu tylko z innych powodów /chwilowy brak zasilania, przypadkowe wyłączenie drukarki/ - z mojej obserwacji wtedy silniki zatrzymują się każdy w innym czasie. Kolejnym ryzykiem desynchronizacji jest przypadkowe pokręcenie śrubą przednią osi Z i już kapa.

Rozwiązaniem jest zastosowanie innej płyty którą zamówiłem tzn Sk 1.4 turbo i tutaj wykorzystam sterowanie drugim extruderem E1 dla osi drugiej Z odpowiednio konfigurując Marlina.

Tymczasowo zanim przyjdzie mi nowa płyta zastosowałem na śrubach ograniczniki /tuleje/ które są przykręcone po zrobieniu kalibracji i wypoziomowaniu stołu i śrub Z do osi X - świetna sprawa. Gdy drugi silnik nie pracuje w tej samej pozycji ze śrubą robiąc Auto Home po prostu ręcznie dokręcam śrubę tak by stół przy drugiej śrubie dojechał do ogranicznika.

Takie ograniczniki w postaci walca z dwoma dziurkami możemy sobie sami mruknąć :)

Jak wy kochani macie rozwiązany temat synchronizacji podwójnej osi Z?
----------------
Bear Upgrade - SKR 1.4 TURBO; Dysza 0,4; 5; Orbiter 1.5; Direct: E3D V6;
----------------
MK3S klon Triangelab - Dysza 0,4; 5; Orbiter 2.0; Direct: E3D V6; liniówki z wózkami na Y
Kaeltaz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 20 sie 2019, 00:08
x 1

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: Kaeltaz »

Ja u siebie zrobiłem to na jednym silniku z paskiem synchronizującym pod drukarką, śruby mam 2mm na obrót.
IMG_7845.JPG
IMG_7394.JPG
Sybeer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:33
Drukarka: Creality Ender 5 PRO
x 6

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: Sybeer »

@PioDes - czy efekty wydruku sa dużo lepsze?

Zastanawiam sie nad tymi modam, bo najwiecej rzeczy i czasu poświeciłem na drukowanie i tunowanie drukarki, a z realnie przydatnych wydruków to zrobiłem wieszaki na kaski rowerowe i taka tulejkę.
ProLight
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 84
Rejestracja: 18 lip 2020, 22:11
x 1

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: ProLight »

Witam,
Chciałbym odświeżyć temat, często drukuje 220x220 i widzę że ucieka mi wydruk, często muszę się bawić w poziomowanie stołu, a podpory które mam za dużo nie pomagają. Najbardziej pasowała by mi opcja z paskiem zamiast dodatkowego silnika, jest Ktoś może w stanie nakierować na listę części i jak to poskładać?


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: JGFTW »

Patrząc na post kolegi Kaeltaz to lista wyglądałaby tak:

* Pozioma podpora pręta gładkiego 8mm - 8szt
* Łożyska liniowe LM8uu - 8szt
* Pręt gładki 8mm - 4szt
* Łożysko w obudowe KP08 - 4szt
* Śruba trapezowa z nakrętką 8mm TR8-8 - 2szt (albo możesz dokupić tylko jedną, ale musisz upewnić się, że są takie same)
* Pasek zamknięty GT2 - łączący obie trapezówki
* Koło zębate 40T ID 8 - 2szt
* Kilka łożyskowanych kół pasowych (gładkich i zębatych), żeby zrobić naciąg
* Trochę plastiku do mocowań
* Dużo śrubek i nakrętek ;)


Długości prętów gładkich, paska zamkniętego musisz sobie zmierzyć.
Możesz napisac do TDI-CAD z całym zamówieniem: https://tdi-cad.pl/index.php?route=common/home


Jak masz dostęp do frezarki to zobacz jak tu jest fajnie zrobiona synchronizacja Z:
viewtopic.php?f=10&t=6516&start=30#p111116
fesou
ProLight
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 84
Rejestracja: 18 lip 2020, 22:11
x 1

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: ProLight »

Dzięki, nie mam pudła z elektroniką i zasilaczem, więc chciałbym zrobić 1:1 Oś Z tak jak to jest fabrycznie z drugiej strony.
Jeszcze będę kombinował.
ProLight
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 84
Rejestracja: 18 lip 2020, 22:11
x 1

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: ProLight »

Panowie może idiotyczne pytanie ale.... czy jeśli drugi silnik do osi Z podłącze 1:1 pod jedno gniazdo płyty to ma prawo to działać?

Widziałem poprostu gotowce na ali gdzie jest drugi silnik i poprostu kabelek Y
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: seler1500 »

Jak najbardziej, tylko chyba potrzebujesz rozdzielacza na dwa gniazda dla silników.
ProLight
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 84
Rejestracja: 18 lip 2020, 22:11
x 1

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: ProLight »

Rodzielacz kabel technicznie to nie problem, tylko czy płyta główna uciągnie dwa silniki osi Z podłącze jednym gniazdem?

Taki zestaw, myślicie ze cena jest ok?
231,02 zł 8%OFF | Funssor Creality Ender 5 /Ender5 Pro podwójna oś Z śruba pociągowa zestaw do aktualizacji podwójny silnik podwójna oś Z wsparcie mod
https://a.aliexpress.com/_BSp2lh
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Dual Z dla Ender 5 - kto ma?

Post autor: JGFTW »

Jeden sterownik na pewno pociągnie dwa silniki. Mam w CR10 drugą oś Z kupioną u Creality i nawet napięcia nie dostosowywałem, a działa dobrze ;)

Myśle, że cena zestawu jest ok, może licząc suchy BOM to dałoby się taniej, ale zlecenie tych elementów łączenia stołu będzie problematyczne i czasochłonne - lepiej/łatwiej kupić już wszystko gotowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”