Ender 3 i odklejanie od szkła

Gimino123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2020, 17:02

Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: Gimino123 »

Witam posiadam ender 3, którym już troszkę podrukowałem. Ostatnio w prezencie dostałem szkło że strony creality na wymianę stołu. Zamontowałem, krańcówkę osi z podniosłem ale mam problem z odklejaniem się wydruku. Nie jest nawet w stanie zrobić pierwszych warstw. Drukuje na pla i testowałem temperatury end 200-220 i stołu 60-80. I tu pytanie czy potrzebuje jakiegoś kleju do druku na szkle?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: dziobu »

Czyste szkło (umyte w zależności od chęci - płynem do mycia naczyń/octem/IPA) powinno wystarczyć. Nie drukujesz za wysoko 1 warstwy?
Ewentualnie możesz wrzucić jakieś lepiszcze - Hegron, klej DD, DImafix...
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: jakubperson »

Gimino123 pisze:Witam posiadam ender 3, którym już troszkę podrukowałem. Ostatnio w prezencie dostałem szkło że strony creality na wymianę stołu. Zamontowałem, krańcówkę osi z podniosłem ale mam problem z odklejaniem się wydruku. Nie jest nawet w stanie zrobić pierwszych warstw. Drukuje na pla i testowałem temperatury end 200-220 i stołu 60-80. I tu pytanie czy potrzebuje jakiegoś kleju do druku na szkle?
Przemyj IPĄ, sprawdź poziomowanie, drukuj koło 55 stopni, powinno ładnie trzymać to "ultrabase" od Creality :-).
Gimino123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2020, 17:02

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: Gimino123 »

dziobu pisze:Czyste szkło (umyte w zależności od chęci - płynem do mycia naczyń/octem/IPA) powinno wystarczyć. Nie drukujesz za wysoko 1 warstwy?
Ewentualnie możesz wrzucić jakieś lepiszcze - Hegron, klej DD, DImafix...
Co do wysokości to w cura mam ustawioną opcje initial layer height na 0.12dodatkowo zmieniłem jeszcze prędkości pierwszej warstwy na 20 i liczbę pierwszych wolnych warstw na 5. Z racji braku tymczasowego ipy czyściłem benzyną estrakcyjną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: dziobu »

Niestety nie wiem co to jest liczba pierwszych wolnych warstw.

Ale kleić powinna się już pierwsza. Zwija Ci się jak drukuje czy w ogóle nie przykleja?
Gimino123
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2020, 17:02

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: Gimino123 »

dziobu pisze:Niestety nie wiem co to jest liczba pierwszych wolnych warstw.

Ale kleić powinna się już pierwsza. Zwija Ci się jak drukuje czy w ogóle nie przykleja?
Jeśli chodzi o dwie linie które cura programuje aby oczyścić ekstruder to się przykleja a później już nie jak tworzy kształt. W załączniku wrzucam zdjęcia
IMG_20200531_174133.jpg
IMG_20200531_174125.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: Andrzej_W »

Spróbuj drukować pierwsza warstwę wolniej i jak koledzy pisali sprawdź wypoziomowanie stołu i w ostateczności posmaruj kleikiem
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: FlameRunner »

To nie jest szkło.
A przynajmniej to nie jest to, o czym doświadczony drukarz myśli słysząc "szkło".
Szkło to jest dla mnie gołe szkło.
Na zdjęciu widzę podkładkę adhezyjną. Naniesioną bezpośrednio na szkło, ale jednak podkładkę adhezyjną, a nie szkło.
Z tego korzysta się inaczej i inaczej się czyści. Podkładka adhezyjna (jak dla mnie) z założenia jest po to, żeby wydruki się trzymały bez dodatkowych specyfików. Podkładkę adhezyjną możesz zniszczyć myjąc ją nieodpowiednią "chemią" i benzyna ekstrakcyjna to jest dobry kandydat na coś niekorzystnego dla takiej podkładki; szkła raczej nie masz szans zniszczyć niczym, co znajdziesz w domu.

I nie, nie czepiam się. I staram się nie wymądrzać. To jest po prostu ważne dla uniknięcia nieporozumień.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: FlameRunner »

A co do problemu.
1. Umyj to płynem do naczyń, od tego momentu nie dotykaj już palcami powierzchni do drukowania, spłucz dobrze, wytrzyj do sucha świeżym ręcznikiem papierowym.
2. viewtopic.php?f=70&t=5415
3. PLA powinno się po prostu trzymać na tej podkładce, a jak nie, to ja nie wiem, po co taka podkładka.
Awatar użytkownika
ropuch
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 01 mar 2020, 23:23
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 Pro
x 1

Re: Ender 3 i odklejanie od szkła

Post autor: ropuch »

Pomaziaj czymś ta podkładkę na próbę, choćby roztworem cukru. Do samego szkła PLA lepi się tak dobrze, że problemem bywa odklejenie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”