Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

bryan
Postów w temacie: 5
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: bryan »

Cześć,
Zastanawiam się nad konwersją mojego E3 do direct drive i zastanawiam się czy warto i czy potencjalne plusy nie przysłonią minusów. Drukarka drukuje przyzwoicie - teraz przeleciała przez ostatnie tygodnie kilkanaście kilo PETG i będę robił konserwacje rolek, napędów itp. Przy okazji mógłbym zrobić konwersję. Aktualnie bez problemu drukuje z prędkościami 100mm/s+

Z plusów:
- możliwość drukowania bez problemu z TPU i flexów
- większa precyzja podawania filamentu, mniejsza retrakcja, lepsze sterowanie przez linear advance.

Z minusów, które widzę
- większa masa głowicy, a przez to możliwe dzwonienie przy większych prędkościach druku.
- konieczność upgrade do Dual-Z (chociaż to i tak miałem w planie założyć - wszystko w zasadzie mam przygotowane do konwersji).
- w niektórych modach widziałem zmniejszenie przestrzeni roboczej drukarki przez kolizje silnika z ramą - raczej bym szedł w taki montaż, żeby kolizji nie było.

Co do technikaliów - na pewno nie szedłbym w gotowy zestaw E3D + Bondtech, bo już szkoda mi kasy w tę drukarkę aż tyle ładować (i tak już poszło w nią tyle, że na 2 kolejne by wystarczyło).
Do wykorzystania mam stockowy silnik ekstrudera, ekstruder mini-bmg (by Trianglelabs), microsswiss clone all metal (by Trianglelabs), płyta SKR-miniE3 + 3DTouch.
Generalnie tylko do wydruku mocowanie silnika/ekstrudera + przedłużenie kabla.
Pytanie do tych, co już takie coś realizowali- czy warto i na co ewentualnie zwrócić uwagę żeby się nie wpakować w bezsensowne rozwiązanie.
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: Pjoter »

Prędkość druku 100mm/s to prędkość czego? Ruch jalowy czy wypełnienie?
Moim zdaniem direct o wiele lepszy od bowden i zdecydowanie warto. W enderze trzeba jednak mieć dual Z do tego (co sam wiesz).
Możesz próbować sam coś zaprojektować pod części które masz, lub kupić titana aero w trianglelabs (250zl). Osobiście bym poszedł w titana aero. Ekstruder z przełożeniem pozwala na użycie lżejszego silnika (cieńszego) co zmneisza wagę karetki.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
bryan
Postów w temacie: 5
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: bryan »

Drukowałem przyłbice 100-120mm/s wypełnienie , jałowe ustawiałem na 180mm i szło. Na razie spróbuje zrobić z tego co mam - a jak pójdzie dobrze to pomysle o Titanie albo BMG z przełożeniem.
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: Pjoter »

Hmm ciekawe jakie były ograniczenia w sofcie bo nie chce mi się wierzyć że ender faktycznie osiągał te 180 :D, 120 wypełnienie to też nieźle choć mało go było na głowice. Ściany zewnętrzne z jaką prędkością drukowales?
Probuj i dawaj znać jak wyszedł direct, powodzenia
BTW Titan jest fajny bo kompaktowy, ale strasznie nieustawny i trudno dodać chłodzenie jakieś krótkie typu Prusa. BMG jest długi ale ładnie można sobie w nim wszystko obudowac. I wychodzi bardzo zgrabna karetka z niego.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
bryan
Postów w temacie: 5
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: bryan »

Soft man kompilowany 2.0.5.3 pod ta maszyne i płytę skr mini e3 + moje modyfikacje. Co 32bity to nie 8:)
Prędkości zewnętrzych obrysów leciałem na 50% wewnętrzne na 100-120. Raz dla testu rozpędziłem się do 150mm/s ale jakość już wyszła taka sobie Mogłem przyspieszyć jeszcze bardziej, ale nie włączałem Hybrid treshold żeby mi
Maszyna nie hałasowała.
Zrobię i zobaczę jak będzie - najpierw dual Z a potem directa - żeby nie robić za dużo zamian na raz i wiedzieć w danym momencie jak dany mod się zachowuje.
Pjoter
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: nevix »

Zmieniłem jakiś czas temu na direct i nie żałuje, co prawda moja drukarka nie ma dual Z, ale zadbałem o to by cała karetka była jak najlżejsza.
Tu masz link do mojego wątku: viewtopic.php?f=67&t=3122&start=40
Tam jest opisane co zamontowałem i kilka przykładowych wydruków.
Prędkości z jakimi drukuje na niej to 60-80mm/s dla PLA, 40-60 dla PETG, 30-50 dla TPU. i nie są to prędkości maksymalne, raczej optymalne dla takiej konfiguracji.
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: sebaq »

Podłączam się pod temat. Szczególnie ciekawi mnie opcja dual z. Czy macie jakieś gotowe rozwiązanie godne polecenia? Czy opcja przekazania napędu na drugą śrubę za pomocą paska jest wystarczająca, czy też jednak pójść w drugi silnik?
grego
Postów w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: grego »

Hmm tak jak czytam to ci co mają bowdena przerabiają na directa, a ci co mają directa przerabiają na bowdena bo tam widzą więcej korzyści, a może to dla samej roboty ;). Ja też miałem w planach spróbować directa, ale bez dual Z, mam kupiony bmg + mały silnik. Ale na razie założyłem BMG na bowdena z niebieską rurką od triangelabs + hotend V6, całkiem ładnie to chodzi, retrakcja bodaj 1mm i nitek nie widać.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: Mati »

1mm przy bowdenie? Ładnie :) U mnie potrzeba 4mm, ale mam zwykłą rurkę fi 2mm.
bryan
Postów w temacie: 5
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Ender 3 - konwersja na directDrive - warto?

Post autor: bryan »

Ja w tej chwili na bowdenie mam 3 -3.5 mm retrakcji i nitkowanie występowało sporadycznie tylko przy PETG. Setup z triangle minibmg rurka niebieska od nich i swiss clone tez od trójkątnych. Musiałem tylko dobrze zabezpieczyć złączki do bowdena bo się na początku szybko wyrabiały.
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”