Kalibracja ekstrudera

Kinfolk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:52

Kalibracja ekstrudera

Post autor: Kinfolk »

Cześć,
przejrzałem już chyba cały internet - i nie mogę znaleźć rozwiązania. Mój Ender 5 zaczął drukować bardzo "gąbczaście". Wydaje mi się, że to problem z ekstruderem. Wymieniłem plastikowy na aluminiowy. Pierwsze kilkanaście minut jest ok a potem zaczyna ekstruder "strzelać" i podaje ewidentnie za mało filamentu. Chciałem go skalibrować ale nie mogę za nic podłączyć drukarki do komputera (Win10). Kabel nowy, sterownik CH340 zainstalowany (widzi drukarkę jako USB-SERIAL CH340 (COM5). W Repetier-Host widzi coś na COM5 ale dostaję "Communication timeout - reset send buffer back" (ale Ender "miga" ekranem - jakby jednak coś się tam łączyło). Czy pominąłem jakiś ewidentny krok?
Z góry dzięki ;)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: Andrzej_W »

Kinfolk pisze: Czy pominąłem jakiś ewidentny krok?
Tak nie sprawdziłeś szparki.
Poczytaj https://przyrostowo.pl/4671-10-rzeczy-k ... m-ender-3/
Konstrukcja hotendu i extrudera jest taka sama i problemy też.
Kinfolk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:52

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: Kinfolk »

Stokrotne dzięki - podziałało. Kostka testowa wyszła ok.
Jaki jest magiczny sposób podłączenia drukarki do PC? Przy okazji kalibracji próbowałem na różne sposoby i nie udało się..
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: FlameRunner »

U mnie działa bez magii. :P W jaki sposób próbowałeś to zrobić i co rozumiesz przez "nie udało się"?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: dziobu »

Kinfolk pisze:W Repetier-Host widzi coś na COM5 ale dostaję "Communication timeout - reset send buffer back"
Tj co "widzi"?
Jak nie ma połączenia to nie ma połączenia.
Kinfolk pisze:(ale Ender "miga" ekranem - jakby jednak coś się tam łączyło).
Endera nie mam ale w innych zabawkach nie zaobserwowałem migania ekranem podczas połączenia. UART nie jest na tyle zasobożernym interfejsem żeby napięcie siadało ;)
Kinfolk pisze: Czy pominąłem jakiś ewidentny krok?
Ustawiłeś szybkość transmisji?
Kinfolk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:52

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: Kinfolk »

Repetier widzi pojawiający się COM5 po podłączeniu kabla (tak samo Win: USB-SERIAL CH340 (COM5) )
Miga - znaczy się pojawia się logo Ender - jak przy starcie.
Zmieniam port między 5 a 3

Dziś z kolei mówi mi o odmowie dostępu do portu - błąd połączenia. Ustawienia jak niżej:
Przechwytywanie.PNG
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: dziobu »

Jeśli po podpięciu drukarki pojawia się w systemie COM5, to czym kierowałeś się wybierając COM3?
Szybkość transmisji masz prawidłową? Jest tam 115200 czy może 230400?
Kinfolk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:52

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: Kinfolk »

Wymieniłem ekstruder na aluminiowy i zmieniłem gardziel w hotendzie na taką z rurką - bo rzeczywiście robił się zator w szparze. Niestety - cały czs miałem problemy z podawaniem filamentu - dysza się zatykała po x czasu wydruku i ekstruder zaczynał strzelać.
Rozwiązaniem było skalibrowanie kroków na silniku ekstrudera - pierwotne wartość była przeszło 2 razy za mała (na zadane 100 mm dawał 40)
Reasumując - jeśli ktoś będzie miał problem ze strzelającym ekstruderem - niech koniecznie sprawdzi konfiguracje silnika. Mi jako początkujące zajęło to sporo czasu i nerwów - może komuś tego oszczędzę ;)
Krvtk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2020, 20:37

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: Krvtk »

Dziś z kolei mówi mi o odmowie dostępu do portu - błąd połączenia. Ustawienia jak niżej:
Przechwytywanie.PNG
uruchom program jako administrator. Miałem ten sam porblem
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Kalibracja ekstrudera

Post autor: FlameRunner »

Kinfolk pisze:Rozwiązaniem było skalibrowanie kroków na silniku ekstrudera - pierwotne wartość była przeszło 2 razy za mała (na zadane 100 mm dawał 40)
Sam pisałeś, że na początku drukuje dobrze? Jakże by to mogło choć przez chwilę drukować dobrze przy tak źle ustawionej liczbie kroków?

A potem przestawało dobrze drukować, to znaczy ekstruder nie był w stanie podawać zadanej ilości filamentu, bo silnik gubił kroki? I mówisz, że nakazanie ekstruderowi podawać jeszcze więcej filamentu rozwiązuje problem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”