Ender 5 pro w rękach amatora

ProLight
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 84
Rejestracja: 18 lip 2020, 22:11
x 1

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: ProLight »

A już mam w planie przeniesienie puszki z zasilaczem i płytą sterującą pod blat biurka, są jakieś przeciwskazania? Są gotowe zestawy dłuższych kabli? Czy trzeba samemu rzeźbić.
Rebeli@nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2021, 21:47

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: Rebeli@nt »

Andrzej_W pisze:Zamów sobie łącznik od TDI-CAD z wkładką ptfe i to rozwiąże twoje problemy
Witam
Może mi ktoś wyjaśnić fenomen tego łącznika, który jest wszędzie polecany :unknown:
A dlaczego np. nie ten, lub każdy inny o takiej samej konstrukcji.
https://allegro.pl/oferta/gardziel-m6-2 ... 0870681212
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: Grzesinski »

Tu nie ma żadnego fenomenu.
Jeśli konstrukcja łącznika jest taka jak łącznika TDI a sam łącznik wykonany solidnie i dokładnie nie powinno być różnicy.
Ważne żeby fragment PTFE stykający się z dyszą był zablokowany przegrodą wewnątrz łącznika, bez luzów i możliwości przemieszczania niezależnie od rurki prowadzącej filament z ekstrudera.
Ale czy podany z linku Allegro jest taki tego nie wiem, z opisu i zdjęć w żaden sposób to nie wynika.
Zobacz https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake (rysunek).
Kiedyś widziałam konstrukcję podobną do powyższego na Ali. Cenowo zbliżony, czas dostawy spory, jakość nieznana.
Używam łącznika TDI, działa bez zastrzeżeń.
Rebeli@nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2021, 21:47

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: Rebeli@nt »

Twoja odpowiedź rozjaśniła mi konstrukcje tego łącznika. Rozumiem, że tą rurkę PTFE można włożyć/wyciągnąć tylko od strony dyszy gdyż blokuje się na zwężeniu łącznika, chociaż szczerze powiem, że na rysunku tego nie widać.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: TDI-CAD »

Faktycznie, nie każdy musi rozumieć rysunek techniczny, jak i nie każdy umie przeczytać elektrokardiogram itp. :-)
Dodałem nowy poglądowy szkic:
heatbrake_tdi-cad_ender.png
Pjoter, Adinfo, Rebeli@nt
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: Tuchajbej »

To rozwiązanie jest na pewno dużo lepsze niż to co jest domyślnie. Ale nie załatwia degradacji ptfe przy dyszy.
Czy nie lepiej dać łącznik full metal? Ew. przy ciut wiekszych środkach - bi metal? Bi metal dodatkowo zwiekszyło by znacząco możliwości przetopu przedłużając meltzone.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: Grzesinski »

Żadne z rozwiązań nie jest idealne. Zawsze jest kompromis.
Zobacz zalety i wady obu np. w opisie Triangle V6 (trzeba przewinąć). Nie ma tu łącznika podobnego do TDI, ale różnice są jasno opisane.
Wady full metal?
Klejenie i blokowanie się PLA w łączniku (chociaż przy dobrych łącznikach nie zauważyłem). Ale problem jest opisywany więc zapewne występuje.
Dla mnie większą wadą FM jest zdecydowanie większa tendencja do wyciekania.
Duża komora rozpuszczonego materiału (w przypadku PTFE przetop następuje w okolicach dyszy, w FM w całym bloku grzejnym) i grawitacja robią swoje. Dysze, które używałem przy PTFE (zwykłe, tanie) przy FM leją mi niemiłosiernie. Kwestia długości kapilary w dyszy. Jak na razie najlepiej sprawdzają mi się dysze Haldis (Cu-Niklowana, czekam na mosiądz i stal), zdecydowanie słabiej Mellow. Triangle Lab nie miałem jeszcze czasu przetestować. Nie testowałem też dysz TDI, nie wiem gdzie byłyby tu ulokowane.
Ale z drugiej strony FM umożliwia wydruk z większą prędkością, to może być zaleta.
Rebeli@nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2021, 21:47

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: Rebeli@nt »

Grzesinski pisze: Ale z drugiej strony FM umożliwia wydruk z większą prędkością, to może być zaleta.
Pewnie FM również lepiej się nadaje do filamentów, które potrzebują wyższych temperatur.
@TDI-CAD po tym rysunku, który dodałeś(również na stronie www) nie mam więcej pytań :thumbup:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: dziobu »

[OT]

Główną zaletą głowicy z PTFE jest jej prostota. Prostsza konstrukcja, łatwiej ją uszczelnić i w sumie nie trzeba chłodzić. W zamian max 250°C co i tak w większości wypadków w zupełności wystarcza.
Dobre jakościowo, dobrze zainstalowane i skręcone FM nadaje się do wszystkiego i może niemal nie wymagać serwisu.
Tuchajbej
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Ender 5 pro w rękach amatora

Post autor: Jarewa »

te max 250stC to bym nie powiedział ja ledwo grzałem 220-225stC i tak ją uj strzelił....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”