Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: TDI-CAD »

Łącznik jest już dostępny.
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

TDI-CAD pisze:Łącznik jest już dostępny.
Dzięki, zamówiłem :)
Czy jest jakiś opis montażu tego łącznika (np. jak z oryginalnym, nie dokręcam do końca głowicy, wkładam rurkę, dokręcam głowicę), czy wystarczy go wkręcić?


PS. Wrzuciłem test cube do drukowania, póki co wygląda obiecująco.
Dzięki za wsparcie, jesteście żywym dowodem na to, że nie warto się poddawać tak szybko!
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: FlameRunner »

trucha pisze:zacząłem kalibrację ekstrudera (https://www.youtube.com/watch?v=d_YIUqi ... turPetrzak), drukarka podpięta, uruchamiam test 100mm filamentu i uwaga - drukarka mi podaje ~41 mm :D :D :D
Zmieniłem E axis resolution na 230, teraz przy teście 100mm faktycznie jest 100mm - jedna usterka z głowy mam nadzieję :)
Temat bezsensownej "kalibracji ekstrudera" wraca jak bumerang. :( Skąd w ogóle pomysł, że trzeba "skalibrować ekstruder"? Na samym początku drukowała dobrze, myślisz że w międzyczasie ekstruder się samoistnie "rozkalibrował"?
Zerknij tu, bo nie chce mi się pisać drugi raz tego samego: viewtopic.php?f=8&t=6563&p=109379#p109379
I tu: viewtopic.php?f=70&t=5414
I tu: https://przyrostowo.pl/4671-10-rzeczy-k ... m-ender-3/ , kilka rzeczy związanych z enderem zostało tam szerzej wyjaśnionych.
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

FlameRunner pisze:
trucha pisze:zacząłem kalibrację ekstrudera (https://www.youtube.com/watch?v=d_YIUqi ... turPetrzak), drukarka podpięta, uruchamiam test 100mm filamentu i uwaga - drukarka mi podaje ~41 mm :D :D :D
Zmieniłem E axis resolution na 230, teraz przy teście 100mm faktycznie jest 100mm - jedna usterka z głowy mam nadzieję :)
Temat bezsensownej "kalibracji ekstrudera" wraca jak bumerang. :( Skąd w ogóle pomysł, że trzeba "skalibrować ekstruder"? Na samym początku drukowała dobrze, myślisz że w międzyczasie ekstruder się samoistnie "rozkalibrował"?
Zerknij tu, bo nie chce mi się pisać drugi raz tego samego: viewtopic.php?f=8&t=6563&p=109379#p109379
I tutaj też zerknij: https://przyrostowo.pl/4671-10-rzeczy-k ... m-ender-3/ , jest tam kilka rzeczy związanych z enderem szerzej wyjaśnionych.
Strzelając sobie w kolano - powinieneś podpiąć temat z kalibracją ekstrudera tak samo jak ze szczeliną w hotendzie i nie odpowiadać na pytania jeżeli nie zostanie to zrobione :D

Pozostaje mi chyba teraz tylko przerzucić jakoś config z PrusaSlicer do CURA; widzę sporo różnych parametrów, więc pewnie będą schodki; a później już tylko polepszanie wydruków i ewentualnie dołożenie do Endera kilku ulepszaczy :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: FlameRunner »

trucha pisze:Pozostaje mi chyba teraz tylko przerzucić jakoś config z PrusaSlicer do CURA; widzę sporo różnych parametrów, więc pewnie będą schodki
Tego nie można ot tak przerzucić. Slicery są różne, mają różne algorytmy i różne parametry.
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: 1kamil »

trucha pisze:Niestety nie da się edytować, więc dopisuję:

zacząłem kalibrację ekstrudera (https://www.youtube.com/watch?v=d_YIUqi ... turPetrzak), drukarka podpięta, uruchamiam test 100mm filamentu i uwaga - drukarka mi podaje ~41 mm :D :D :D
Zmieniłem E axis resolution na 230, teraz przy teście 100mm faktycznie jest 100mm - jedna usterka z głowy mam nadzieję :)
OMG. To wydaje się nierealne o ile nie używasz jakiegoś BMG (ilość kroków).

Jaka temperature? I czy szpara ogarnięta, to ewidentnie wygląda na symptom, a nie przyczynę.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: Andrzej_W »

Oryginalnie w enderach jest 97 kroków na extruderze ustawione i na tych ustawieniach wciągał mi 97 mm filamentu. Sprawdź sobie szparkę a jak będzie czysto to zobacz czy jak przesuwasz filament przez rurkę idzie bez oporów. Może przy demontażu i składaniu ja gdzieś zagiąłeś. Jeszcze sprawdź czy radiator jest chłodzony, jak się grzeje to filament mięknie sporo wcześniej i ma większe opory przy wysuwaniu przez ekstruder
Artu
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

1kamil pisze:
trucha pisze:Niestety nie da się edytować, więc dopisuję:

zacząłem kalibrację ekstrudera (https://www.youtube.com/watch?v=d_YIUqi ... turPetrzak), drukarka podpięta, uruchamiam test 100mm filamentu i uwaga - drukarka mi podaje ~41 mm :D :D :D
Zmieniłem E axis resolution na 230, teraz przy teście 100mm faktycznie jest 100mm - jedna usterka z głowy mam nadzieję :)
OMG. To wydaje się nierealne o ile nie używasz jakiegoś BMG (ilość kroków).

Jaka temperature? I czy szpara ogarnięta, to ewidentnie wygląda na symptom, a nie przyczynę.
Niestety nie wiem czym jest BMG, poza kalibracją nic nie robiłem.
Zastosowałem się do kroków z poradnika, odpiąłem rurkę, obciąłem filament zaraz za tym plastikiem, użyłem funkcji wypuszczenia 10 cm i wyszło ~4,1 cm. Zmieniłem wartość na 230, zapuściłem raz jeszcze i wyszło 10 cm (nie dokładnie, bo przykładając do linijki miałem jakieś ~9,92)

Szpara jest ogarnięta na tą chwilę, jak wyjmuję rurkę z hotendu to nie widać nic. Dodatkowo kiedy wykręcam głowicę, to widac, że filament jest tylko na środku (wcześniej było faktycznie dookoła, nad głowicą) - zamówiłem złączkę na wszelki wypadek.
Temperatura 220/50 na PLA, czy poniższe wahania ~1* są ok?
temperatura.PNG
Sprawdzam testy retrakcji, poniżej wydruk na ustawieniach 6mm i szybkości 45mm/s na retrakcji i deretrakcji. Teraz zapuściłem na 6mm i 25mm/s
IMG_5834.jpg
Dodatkowo wrzucam wydruk sprzed kalibracji i po kalibracji ekstrudera
IMG_5833.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: FlameRunner »

Załóżmy:
- efektywna średnica radełka w Ender-3 to 10,5 mm
- silnik ma 200 kroków/obrót i microstepping jest ustawiony na 1/16, co z punktu widzenia firmware daje 3200 kroków na obrót

Wtedy:
3200 kroków daje 10,5*3,14=32,97 mm przesunięcia filamentu.
3200/32,97=~97 kroków daje 1 mm przesunięcia filamentu.

Gdyby silnik był 400 kroków/obrót albo microstepping był ustawiony 1/32, kroków by wychodziło ~194 na milimetr.

Jakim cudem 230 kroków na milimetr działa poprawnie?
Jakim cudem na samym początku drukarka wydrukowała coś poprawnie (zakładam, że przy ustawieniu 97 kroków na milimetr), a potem potrzebowała tak dużej zmiany?

Fajnie, że w tej chwili działa, ale mam 99% pewności, że tą "kalibracją" tylko zamaskowałeś prawdziwą przyczynę problemu. Choćby tak durną, jak niezamierzona zmiana współczynnika ilości podawanego filamentu - flow rate.
Abys
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

FlameRunner pisze:Załóżmy:
- efektywna średnica radełka w Ender-3 to 10,5 mm
- silnik ma 200 kroków/obrót i microstepping jest ustawiony na 1/16, co z punktu widzenia firmware daje 3200 kroków na obrót

Wtedy:
3200 kroków daje 10,5*3,14=32,97 mm przesunięcia filamentu.
3200/32,97=~97 kroków daje 1 mm przesunięcia filamentu.

Gdyby silnik był 400 kroków/obrót albo microstepping był ustawiony 1/32, kroków by wychodziło ~194 na milimetr.

Jakim cudem 230 kroków na milimetr działa poprawnie?
Jakim cudem na samym początku drukarka wydrukowała coś poprawnie (zakładam, że przy ustawieniu 97 kroków na milimetr), a potem potrzebowała tak dużej zmiany?

Fajnie, że w tej chwili działa, ale mam 99% pewności, że tą "kalibracją" tylko zamaskowałeś prawdziwą przyczynę problemu.

Nie mam pojęcia, oglądając film i widząc tam wartość ~95 myślałem, że też będzie u mnie tak to wyglądać.
W takim razie może spróbujmy znaleźć przyczynę i tu pytanie - czy ekstruder w jakiś manualny sposób można kalibrować? Chodzi o ten element zaznaczony na żółto. Nie wspominałem o tym wcześniej, ale kiedy drukarka do mnie przyszła, to radełko (czerwone) nie było w ogóle dokręcone i nie wiem jakim cudem podawało filament przy pierwszym wydruku. Podniosłem je do góry, wcisnąłem filament między oba "kółka" i podawało OK.
Pamiętam też, że mogłem regulować imbusem zaznaczono na żółto kółko - ono odpowiada za docisk?
ekstruder.jpg
Gwoli jasności - zmieniałem parametr jak na zrzucie. Oryginalnie była tam wartość 93. Co innego mogło w takim razie wpłynąć na to, że podało tylko 4 cm filamentu?
config.PNG
config.PNG (7.95 KiB) Przejrzano 1671 razy
Wrzucam tez przy okazji retrakcję (3 testy) - kombinować przy kolejnym z odległością czy prędkością?
retrakcja v3.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”