Ender 3 - pytania bardzo początkującego

szymin89
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2020, 18:24
Drukarka: Ender 3 Pro
x 1

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: szymin89 »

trucha pisze:
FlameRunner pisze:Zielone - to było fabrycznie? W każdym razie tą śrubką możesz regulować siłę docisku.
Żółte - łożysko dociskające filament do radełka. Ono ma być śrubą imbusową po prostu przykręcone do ramienia ekstrudera.
Czerwone - radełko, które powinno być osadzone na wale silnika na odpowiedniej wysokości i obracać się razem z wałem.
Fioletowe - śrubki dociskowe, które po ustawieniu radełka trzeba z wyczuciem dokręcić, tak by radełko nie ślizgało się na wale. Najlepiej będzie się trzymać, jak jedna trafi centralnie w ściętą część wału.

PS Zerknij jeszcze tutaj: viewtopic.php?f=70&t=68
Zielone - Tak, to było oryginalnie, ale czy może mieć wpływ na podawanie filamentu?
Żółte - OK, jest dociśnięte
Czerwone/Fioletowe - nie było oryginalnie, przez co filament się ślizgał, ale dokręciłem to i wydaje się OK.
Może jest dokręcone za lekko i gubi co któryś krok, stąd taka duża wartość - zobaczę.

Co do podesłanego linku, wszystko zdaje się być w porządku, na filamencie są ślady od radełka, mogę je wyciągnąć wyczuwając delikatny opór itp.



EDIT
Dokręciłem wszystko od nowa, podniosłem delikatnie radełko, ustawiłem na 93 parametr E axis resolution - podaje 4,1 cm jak wcześniej
W Menu drukarki, w zakładce filament pewnie ustawiłeś 1,75. Miałem dokładnie to samo co Ty. Wyzeruj to i kalibruj ekstruder od nowa.
trucha
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

denior pisze:Ostatnie pytanie - sprawdzałeś czy radełko nie ślizga się po filamencie, czy jesteś w stanie wysunąć filament bez luzowania ramienia dociskającego, nie powodując obrotu wału silnika? Czy na filamencie nie ma widocznych dołków, i czy jest delikatnie ponacinany zębami radełka?
Nie ślizga się, obraca się delikatnie, rowki też są według mnie OK

szymin89 pisze: W Menu drukarki, w zakładce filament pewnie ustawiłeś 1,75. Miałem dokładnie to samo co Ty. Wyzeruj to i kalibruj ekstruder od nowa.
To fakt, widziałem te ustawienie - zaraz kończę wydruk, wyzeruję i zobaczę, ale to obiecujące info!
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

szymin89 pisze: W Menu drukarki, w zakładce filament pewnie ustawiłeś 1,75. Miałem dokładnie to samo co Ty. Wyzeruj to i kalibruj ekstruder od nowa.
BINGO! Dzięki serdeczne, to pomogło. Po zresetowaniu wartości na 93 wypuściło mi 97mm filamentu. Zmieniłem na 95.88 i jest super :)
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

Przeprowadzam teraz testy retrakcji.
W slicerze wprowadziłem parametry (podobno najistotniejsze to długość i prędkość retrakcji i powrotu)
Wyniki widać poniżej.


Najlepsze osiągnąłem na prametrach
dł. 3mm
prędkość in/out 45 mm/s
IMG_5841.jpg
Czego powinienem się trzymać? Zostawiać długość 3 mm i zmieniać prędkość na wyższą czy może odwrotnie?
Parametr akceleracji z EEPROMU to
Akceleracja prędkości 1250
Akceleracja retrakcji 1250 dla wszystkich powyższych wyników
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: FlameRunner »

szymin89 pisze:W Menu drukarki, w zakładce filament pewnie ustawiłeś 1,75. Miałem dokładnie to samo co Ty. Wyzeruj to i kalibruj ekstruder od nowa.
trucha pisze:BINGO! Dzięki serdeczne, to pomogło. Po zresetowaniu wartości na 93 wypuściło mi 97mm filamentu. Zmieniłem na 95.88 i jest super :)
Mam prośbę, niech któryś z Was napisze dokładnie:
- jak się nazywa powodująca problemy opcja (i czy jest to tylko jedna pozycja w menu?),
- jak się ją włącza,
- gdzie dokładnie można ją znaleźć.
Ja mogę pomóc potem z wyjaśnieniem tego od strony bardziej technicznej.
trucha pisze:prędkość in/out 45 mm/s
Jesteś pewien, że ekstruder chociaż próbuje osiągnąć taką szybkość? Możesz mieć w firmware ograniczoną maksymalną szybkość na przykład do 25 mm/s.
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

FlameRunner pisze: Mam prośbę, niech któryś z Was napisze dokładnie:
- jak się nazywa powodująca problemy opcja (i czy jest to tylko jedna pozycja w menu?),
- jak się ją włącza,
- gdzie dokładnie można ją znaleźć.
Ja mogę pomóc potem z wyjaśnieniem tego od strony bardziej technicznej.
Ender3 -> Menu -> Control -> Filament -> Off - ustawienie tego jest bardziej miarodajne (przy 100mm wysunęło mi ~98mm dla wartości krokowej =93)
Po zmianie na On i ustawieniu wartości 1.75 były rozbieżności, o których pisałem wcześniej.
FlameRunner pisze:
trucha pisze:prędkość in/out 45 mm/s
Jesteś pewien, że ekstruder chociaż próbuje osiągnąć taką szybkość? Możesz mieć w firmware ograniczoną maksymalną szybkość na przykład do 25 mm/s.
Niestety tego nie wiem. Czy jest jakiś sposób na zweryfikowanie tego?
Czy firmware mogę wgrać kiedy mam podpiętą drukarkę przez mini USB do komputera, czy potrzebuję jakiejś płytki?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: FlameRunner »

Ale co "off/on" i co "1.75"?
Czy chodzi o:

Kod: Zaznacz cały

E in mm3 ON/OFF

Kod: Zaznacz cały

Fil. Dia.: -–-
?

Źródło: https://marlinfw.org/docs/features/lcd_ ... l#filament
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: Andrzej_W »

Prędkość można sprawdzić jak dobrze pamiętam w ustawieniach od silników w menu. Są tam ustawienia od przyszpieszeniach jerk itp.
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

FlameRunner pisze:Ale co "off/on" i co "1.75"?
Czy chodzi o:

Kod: Zaznacz cały

E in mm3 ON/OFF

Kod: Zaznacz cały

Fil. Dia.: -–-
?

Źródło: https://marlinfw.org/docs/features/lcd_ ... l#filament
off.png
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 29
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Ender 3 - pytania bardzo początkującego

Post autor: trucha »

Andrzej_W pisze:Prędkość można sprawdzić jak dobrze pamiętam w ustawieniach od silników w menu. Są tam ustawienia od przyszpieszeniach jerk itp.
Faktycznie, jest taka opcja, niemniej nie wiem w jaki sposób się tym posługiwać.
W poradniku jest opis, z którego wynika, że najlepiej drukować jest "pocięty" szablon, który na różnych wysokościach ma zastosowane inne ustawienia. U mnie z kolei wygląda to tak, że problemy występują miejscami. W związku z tym mam pytanie, a raczej prośbę o odniesienie się do wcześniej zadanych pytań, tj.

1. Czego powinienem się trzymać? Zostawiać długość 3 mm i zmieniać prędkość na wyższą czy może odwrotnie?
2. Czy aktualizacja sprzętu faktycznie może tu dopomóc, czy jest zupełnie zbędna?
3. Czy parametry akceleracji są OK?
Parametr akceleracji z EEPROMU to
Akceleracja prędkości 1250
Akceleracja retrakcji 1250 dla wszystkich powyższych wyników
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”