Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Awatar użytkownika
sit_fun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 20 lut 2019, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Creality Ender 3
x 1

Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: sit_fun »

Hej, od niedawna mam zamontowany 3D touch (Z homing) oraz SKR Mini V1.2. Podczas druku zewnętrznych linii obrysu bryły czy skirt'a drukuje równo linia przy linii, a kiedy dochodzi do wypełnienia (obecnie prostokąty więc drukuje w poprzek) z tego co widzę drukuje linię i kiedy wraca przejeżdża częściowo po tej linii i tworzy "fale" na powierzchni. Czy jest to efekt w samym oprogramowaniu Marlin (coś trzeba dokonfigurować), czy może coś w slicerze (Simplify3D) decyduje o takim zachowaniu? Podrzucam zdjęcie i filmik z druku. Macie jakiś pomysł?

FILMIK: https://www.dropbox.com/s/jx651tk2b7cq3 ... 8.mov?dl=0
Załączniki
IMG_1727.jpeg
IMG_1725.jpeg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: Andrzej_W »

Takie cuś się robi jak masz za nisko dyszę ustawioną
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: McKee »

Można też zmniejszyć szerokość ścieżki na pierwszej warstwie (ale tylko jeżeli tam jest np 150%, bo jeżeli 100, to raczej nie).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
sit_fun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 20 lut 2019, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Creality Ender 3
x 1

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: sit_fun »

Szerokość ścieżki mam 100%. Przyjrzałem się natomiast wysokości tej dyszy. I chyba tutaj jest problem, może powiecie mi co robię źle.
Mianowicie jak konfiguruję oś Z pod 3d touch to wykonuję sekwencję.

M851 Z0 (zeruję "przesunięcie")
G28 Z0 (autohome osi Z)
M211 S0 (odblokowuję ujemną wartość osi Z)
G1 Z0 (zjeżdżam osią Z na 0)
I teraz ustalam odległość dyszy od lustra poleceniem G1 Z-0.5 (itd.)
na koniec wpisuję nową wartość M851 Z-0.5 i save M500

Problem polega na tym, że ile razy włączę drukarkę i zrobię auto home to ta odległość jest inna. Przed chwilą wykonałem w/w czynności. Z0 powodował że kartka luźno latała pod dyszą, zrobiłem Z-0.5 to już nie mogłem poruszyć, Z0 i ledwo nie porusza, normalnie Z0 z początku jest inne niż po kalibracji. Zaczyna drukować i pewnie dlatego raz mam idealne linie, raz za nisko.

Coś mam nie tak mechanicznie z osią Z ? Silnik krokowy? Pręt za ciasno chodzi czy coś?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1349
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: JGFTW »

Wydaje się, że jest ok, ale zmieniłbym zapis G28 bez zera oraz włączył z powrotem ogranicznik krańcówek. Tak wyglądałby kod:

Kod: Zaznacz cały

G28 Z        ; nie wiem czy to 0 czegoś nie psuje
G1 Z0        ; pozycja 0
M211 S0      ; wyłacza ogranicznik 
G1 Z-0.5     ; sprawdzasz kartką papieru offset i upewnij się, że jest ok 
M211 S1      ; włącza ogranicznik z powrotem
M851 Z-0.5   ; ustawiasz znaleziony offset
M500         ; zapisujesz
Jeżeli nie zapisuję Z offset to może nie masz włączonego EEPROMu?
Wtedy musisz w kodzie startowym dać offset M851 Z-0.5.

Być może pod wpływem temperatury stół się odkształca (chociaz szyba powinna go usztywnić), więc spróbuj zrobic to na podgrzanym stole (60C dla PLA). Ewentualnie pokrętła od regulacji stołu nie trzymają podczas pracy (polecam dać samohamowne nakrętki). Raczej wątpie, że jest to kwestia silnika albo śruby.

Jeżeli wydruk masz raz za nisko raz za wysoko to może masz poziomowanie źle zrobione.
Zerknij na ten post: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t= ... 20#p112966
Awatar użytkownika
sit_fun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 20 lut 2019, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Creality Ender 3
x 1

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: sit_fun »

JGFTW pisze: Jeżeli nie zapisuję Z offset to może nie masz włączonego EEPROMu?
Wtedy musisz w kodzie startowym dać offset M851 Z-0.5.
Normalnie zapisuje, odpalam drukarkę i wartość jest ustawiona.
JGFTW pisze: Być może pod wpływem temperatury stół się odkształca (chociaz szyba powinna go usztywnić), więc spróbuj zrobic to na podgrzanym stole (60C dla PLA). Ewentualnie pokrętła od regulacji stołu nie trzymają podczas pracy (polecam dać samohamowne nakrętki). Raczej wątpie, że jest to kwestia silnika albo śruby.
Jak ustalam Z offset to podgrzewam wcześniej dysze (210) i stół (60). Mam wrażenie że pokrętła siedzą ciasno, wymieniałem sprężyny na te żółte.
JGFTW pisze: Jeżeli wydruk masz raz za nisko raz za wysoko to może masz poziomowanie źle zrobione.
Zerknij na ten post: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t= ... 20#p112966
Dzięki, przeczytałem i chyba muszę przeczytać jeszcze kilka razy i to przetrawić. Case jest taki że jak dzisiaj ustawię Z-0.5 to jutro po włączeniu drukarki dla tego samego ustawienia będzie szorował po szkle albo będzie za wysoko - zero powtarzalności (za każdym razem Z offset jest inny po włączeniu i rozgrzaniu drukarki).

Puściłem druk obecnie po regulacji - prostokąt 20x20 i są miejsca gdzie jest okej, w innych dysza jest za nisko, a w środkowej części za wysoko. 3dtouch mam próbkowanie 5x5 (25 punktów). W trakcie druku czuję poruszanie się osi Z także coś tam działa, ale dziwne że nie jedzie równo :/
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: konradsdev1 »

Czy Z-home też robisz na podstawie BLTouch czy używasz do tego mechanicznego endstopu?
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1349
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: JGFTW »

sit_fun pisze:Case jest taki że jak dzisiaj ustawię Z-0.5 to jutro po włączeniu drukarki dla tego samego ustawienia będzie szorował po szkle albo będzie za wysoko - zero powtarzalności (za każdym razem Z offset jest inny po włączeniu i rozgrzaniu drukarki).
Skoro wartość offsetu zapisuję ok to dziwne jest to, że po wyłączeniu i włączeniu drukarki zapisany offset jest nieaktualny/nie pasuję, pomimo, że się nie zmienia.

Czy dobrze to rozumiem? Samo wyłączenie i włączenie powoduję, że offset jest nieaktualny? Czy ustawiasz, drukujesz, wyłączasz i jak następnym razem włączasz to drukuję za wysoko/nisko?

Bo nawet jak przeniesiesz drukarkę to już offset może być inny i trzeba kalibrować.

Pytanie czy coś nie trzyma albo się rozregulowuję czy ustawienia są źle dobrane.

Równie prawdopodobne jest, że PID temperatury skaczę (i wtedy trzeba zrobić kalibrację), przez co ten offset jest różny albo stół jest bardzo krzywy (lub oba jednocześnie).

sit_fun pisze: [...] Mam wrażenie że pokrętła siedzą ciasno, wymieniałem sprężyny na te żółte.
Nie chodzi o sprężyny tylko o nakrętki. Oryginalne w E3, CR10, itp są takie z insertami:
bed_knob1.png
bed_knob2.png
bed_knob2.png (95.19 KiB) Przejrzano 2673 razy
IMHO do kitu i polecam wydrukować takie na nakrętki M4 samohamowne (https://www.thingiverse.com/thing:2824131 , https://www.thingiverse.com/thing:4619771).
m4_nylock_bed_knob.png
Całkiem niedawno miałem tak, że zwyczajnie się te pokrętła stołu od wibracji odkręciły (a też miałem te źółte sprężyny).

Jest szansa, że to może byc to, bo pasuję jako mechaniczny problem.
sit_fun
Rnext
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2020, 05:11
x 23

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: Rnext »

A dało by się zrobić tak, żeby zanotować pomiary 3DT wysokości Z tych samych punktów i porównać z tymi po następnych włączeniach?
No i może 3DTouch jest z lekka uszkodzony, zakładając że nie jest jakiś luźny i przesunięcie względem głowicy jest stałe. Masz go na sprężynach czy sztywno?
Awatar użytkownika
sit_fun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 20 lut 2019, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Creality Ender 3
x 1

Re: Ender 3 - problem z pierwszymi warstwami

Post autor: sit_fun »

konradsdev1 pisze:Czy Z-home też robisz na podstawie BLTouch czy używasz do tego mechanicznego endstopu?
Z-home mam na podstawie bltoucha, a w zasadzie to mam bltoucha od trianglelab.
JGFTW pisze:Czy dobrze to rozumiem? Samo wyłączenie i włączenie powoduję, że offset jest nieaktualny? Czy ustawiasz, drukujesz, wyłączasz i jak następnym razem włączasz to drukuję za wysoko/nisko?
Jest nawet tak, że ustalę Z offset i puszczę od razu druk, gdzie mam na początku polecenia G28 i G29 i już to co ustawiłem wcześniej jest nieaktualne. Tak jakby G28 za każdym razem dawało inny Z0. Czy Z offset powinien być stałą wartością, która po ustawieniu (zakładając, że nie ruszam drukarki) powinna być ok dla kolejnych druków?
JGFTW pisze:Pytanie czy coś nie trzyma albo się rozregulowuję czy ustawienia są źle dobrane.
Kompilowałem na podstawie repo skr https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... mware/V1.2
Odkomentowałem co polecali w readme i tyle. Masz jakiś skompresowany poradnik jak najlepiej dobrać ustawienia pod bltoucha?
JGFTW pisze:Równie prawdopodobne jest, że PID temperatury skaczę (i wtedy trzeba zrobić kalibrację), przez co ten offset jest różny albo stół jest bardzo krzywy (lub oba jednocześnie).
Stół jest na pewno zapadnięty w środkowej części. Ciekawe jest to, że jak kładę lustro to też jest tam dołek (wrzucam fotkę), który miałem nadzieję, że bltouch ogarnie. Temperatura skacze w granicach 1 stopnia, sprawdzam w octoprint.
JGFTW pisze:IMHO do kitu i polecam wydrukować takie na nakrętki M4 samohamowne
Dzięki za radę. Już mam wydrukowane. Dziś to poskładam i zobaczymy.
Rnext pisze:A dało by się zrobić tak, żeby zanotować pomiary 3DT wysokości Z tych samych punktów i porównać z tymi po następnych włączeniach?
Podpowiesz komendę jaką wyciągnę te wartości?
Rnext pisze:No i może 3DTouch jest z lekka uszkodzony, zakładając że nie jest jakiś luźny i przesunięcie względem głowicy jest stałe. Masz go na sprężynach czy sztywno?
Na sztywno. Myślałem o tym czy nie jest trafiona. Kupowałem z 1,5 roku lata temu i dopiero teraz zamontowałem. Mam kopię bltoucha od trianglelab.
Załączniki
121175658_2512769772354139_3516874258406740186_n.jpg
121163956_264586438205756_245694588629867542_n.jpg
121170476_1053494458443230_3134379014347375056_n.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”