Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: szot »

Ponownie witam wszystkich.
Jeśli temat zamieściłem w niewłaściwym dziale - przepraszam. Może powinno być w kalibracji?
Ale do rzeczy. Drukarka ender 5. Przez kilka ładnych miesięcy druk z pet-g na super łączniku z teflonową rurką od TDI-CAD.
Było fajnie, dopóki nie wylał mi się filament w miejscu połączenia łącznika z blokiem grzewczym ( za słabo skręciłem elementy ). Postanowiłem usunąć wylewający się filament. Rozkręciłem hotend ale przy okazji uszkodziłem teflonową rurkę łącznika i cały łącznik mogłem tylko wyrzucić (przy okazji udało mi się uszkodzić gwinty śrubek na radiatorze).
Mleko się rozlało więc wykombinowałem, że nabędę kompletny hotend z tytanowym łącznikiem. Kupiłem z aledrogo. Zmontowałem wszystko na gorąco, z wiertłem 2 mm w osi elementów i zacząłem drukować.
Na początku, bez zmian parametrów druku (dysza 220 stopni, łóżko 80 stopni, retrakcja 1,7 mm), po ok 2 godzinach druku filament blokował się na wysokości hotbrake-u. Zmniejszyłem retrakcję do 1 mm, podniosłem temperaturę dyszy do 230 stopni i problem znikł ale pojawił się kolejny. Po każdej retrakcji, przez kilka centymetrów ruchu głowicy, podawana jest chyba zbyt mała ilość filamentu. Drukowane linie są wyraźnie cieńsze i jakby poprzerywane głównie w osi Y. Kombinowałem z szybkościami powrotu po retrakcji od 60 do 120 mm/s ale bez powodzenia. Doradzicie, gdzie szukać przyczyn wadliwego wydruku?
Na zdjęciu (byle jakim z resztą) efekty kilku minut pracy drukarki :(.
Pozdrawiam :)
Załączniki
bledy.jpg
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: Raven »

Przez rurkę, która jest wymienialna wyrzuciłeś cały łącznik???
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: szot »

Raven pisze:Przez rurkę, która jest wymienialna wyrzuciłeś cały łącznik???
Tak wyszło :(.
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: Andrzej_W »

Do fullmetal jest potrzebne wydajne chłodzenie to fabryczne nie jest za dobre
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: szot »

Andrzej_W pisze:Do fullmetal jest potrzebne wydajne chłodzenie to fabryczne nie jest za dobre
Jak rozumiem, podejrzewasz że mam zbyt wysoką temperaturę w części zimnej hotendu. Tak?
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: Silvered87 »

Może nie tyle zbyt wysoka temperatura części zimnej, co zbyt długi odcinek, na którym ta temperatura spada. Ważne jest też z jakiego plastiku drukujesz. Np PLA nie jest najlepsze do all metal, gdyż może się do niego przyklejać kawałek od dyszy (jeżeli heatbreak nie jest schłodzony na odpowiednio krótkim dystansie). powoduje to zwężenie kanału dla przepływu plastiku. I to może być problemem.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: szot »

Silvered87 pisze:Może nie tyle zbyt wysoka temperatura części zimnej, co zbyt długi odcinek, na którym ta temperatura spada. Ważne jest też z jakiego plastiku drukujesz.
Może niezbyt jasno się wyraziłem w pierwszym poście. Drukuję z pet-g.
Jeśli winy szukać w spadku temperatury, to dlaczego wydruk bez retrakcji jest ok a po retrakcji się kaszani? Przecież przez sekundę (czas retrakcji) temperatura nie zmieni się znacząco. Chyba :).
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: Andrzej_W »

A rzeczywiście nie dokładnie przeczytałem że drukujesz z PET. Jeżeli po retrakcji ci się tak dzieje to może masz za długa retrakcję i filament cofa się już tam gdzie jest zimniej i zaczyna twardnieć. Puść sobie testowo jakiś wydruk bez retrakcji to będziesz wiedział czy to będzie to
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: szot »

Andrzej_W pisze:Puść sobie testowo jakiś wydruk bez retrakcji to będziesz wiedział czy to będzie to
Też o tym pomyślałem :). Jutro sprawdzę jak pójdzie bez retrakcji. Dzięki za odzew :).
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Problem z retrakcją? (dłuższa historia)

Post autor: szot »

No i poszło (a właściwie nie poszło) bez retrakcji. Wygląda mi na to, że cyklicznie podawane jest zbyt mało filamentu. Czyżby przytykał się hotbreak? Możliwe to? Zamontowany mam stockowy wentylator.
Załączniki
braki_filamentu.jpg
Pozdrawiam
Grzesiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”