Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

BogWisni
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2020, 20:06
x 1

Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: BogWisni »

Po tygodniu poszukiwania internetu zdecydowałem się zapytać na forum.
Moja drukarka to Ender 3 w której zmieniłem płytę główną na BTT SKR mini E3 v1.2 + ekstruder klon BMG od Trianglelab - Hotend oryginalny.
Po zmianie płyty wydrukowałem mocowanie rolki filamentu (https://www.thingiverse.com/thing:3114139) i nie mogłem nakręcić jednej części mocowania na długą część z gwintem. Pomierzyłem części i rzeczywiście wymiary w osi Z były zmniejszone więc zacząłem testy z kostką.
Wypróbowałem już oryginalny firmware jaki dostałem z płytą, Marlina v. 2.0.7.2 oraz bugfix-2.0.x.
Dla wszystkich jak drukuję testowy sześcian o wymiarach 20x20x20 to wydruki wychodzą 20x20x18,2-19mm, czyli w osi X i Y trzyma wymiary, a w osi Z zmniejsza wyduk.
Podpowiedzcie Panowie co mam sprawdzić, aby uzyskiwać prawidłowe wymiary wydruków.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: TDI-CAD »

Masz luz na osi Z. Polega to na tym, że silnik osi Z obraca się o zadaną wartość ale oś Z nie podnosi się dokładnie o tą wartość. Na kolejnych warstwach jest to wyrównane bo kasuje się pierwotny luz. Wbrew pierwszym zdaniom trzeba poluzować prowadzenie osi Z i śruby mocujące profile do podstawy. Powoli dokręcając profile i mimośrody prowadzenia trzeba doprowadzić do gładkiego prowadzenia osi Z na profilach a jednocześnie pozbawić układu wyczuwalnych luzów.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: cyfron »

Miałem podobnie. Sprawdź czy w łożysku elastycznym śruba osi Z opiera się o ośkę silnika, po drugie dobrze ustawiłeś prąd na stepstickach? U mnie za mały prąd powodował, że silnik Z potrafił zgubić czasem krok i też miałem zmniejszony wymiar w pionie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: dziobu »

Tak dla porządku: ilość kroków w Z jest prawidłowa?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: TDI-CAD »

Różnica Z jest dość duża, jak naprawiałem prowadzenie Z to różnica była w max 0,8mm. Możesz to łatwo sprawdzić sprowadzając osie do home. Następnie wyłączyć z menu trzymanie silników. Poruszając ręcznie sprzęgło osi Z patrzysz, kiedy się ruszy. Przeważnie nie jest to od razu obrotu sprzęgła. Różnica powinna zgadzać się z breakiem wysokości na wymiarze Z.
BogWisni
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2020, 20:06
x 1

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: BogWisni »

Ilość kroków na Z mam 415. Wielkie dzięki za porady już się zabieram za robotę. Zapuściłem jeszcze taki słupek do testów ile będzie gubił wymiaru na 50mm.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: TDI-CAD »

Jak masz luz na osi Z to warto sprawdzić fakt, że różnica w wysokości modelu wydrukowanego na 5 mm i na 20 mmpowinna być taka sama.
BogWisni
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2020, 20:06
x 1

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: BogWisni »

Właśnie po wydrukowaniu tego słupka na 50mm wydruk ma 48,8mm więc różnica jest ~1,2mm stała i niezależna od różnych wysokości modelów. Więc pbędzie to luz na osi Z.
BogWisni
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2020, 20:06
x 1

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: BogWisni »

Sukces. Model o wysokości 50mm wydruk 49,9mm.
Co zrobiłem:
1. Poluzowałm śruby i wyrównałem pionowe profile konstrukcji
2. Usunąłem mod z łożyskiem zamontowany na górze konstrukcji śruby osi Z
3. Poprawnie zamontowałem sprzęgło. Teraz śruba osi Z jest prawie współosiowa z osią silnika i opiera się o ośkę silnika. W najbliższym czasie wymienię sprzęgło na elastyczne.
Wielkie podziękowania dla TDI-CAD, dziobu i cyfron.
cyfron
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Zmniejszony wymiar wydruku w osie Z

Post autor: Andrzej_W »

Nie wymieniaj sprzęgła na elastyczne zostaw sztywne. Jak poczytasz Forum to nie jest zalecane użycie elastycznych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”