Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

pawelus7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 19 gru 2020, 20:07

Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: pawelus7 »

Witam forumowiczów.

Skusiłem się na kupno drukarki 3d a że miałem większa sumkę odłożona kupiłem sobie Endera 5 Plus. Jestem jeszcze laikiem w temacie drukarek 3d ale staram sie to wszystko nadrobić.

Ale wracam do tematu sprzęt został złożony według instrukcji. Wszystko ładnie odpaliło, lecz gdy próbuje zrobić Auto homing sonda BL cały czas świeci się na czerwono, probe jest wsunięta nie opuszcza się a stół wtedy jedzie do oporu ( raz już uderzył o dyszę ). Słyszałem że to częsty problem ale nie mogłem znaleźć rozwiązania.

Filmik w wrzuciłem na YT
https://youtu.be/sx_uXSJLeTg

W złączniku zrzut tego co mi pokazało po podłączeniu przez usb (przepraszam że to zdjęcie).

Także moja przygoda rozpoczęła się pod górkę od braku kabla do aparatury do podajnika filamentu i teraz to :)

Z góry dziękuje za zainteresowanie i jakąkolwiek pomoc
Załączniki
20201219_155906.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: JGFTW »

Nie ma tu żadnego konkretnego pytania. Także, dzięki za info ;)

Jednak widzę, że błądzisz z podłączeniem drukarki do komputera, więc zainstaluj sobie Pronterface (https://www.pronterface.com/).
Dziwne, że tego nie znalazłeś to jeden z podstawowych programów - musisz więcej wątków na forum poczytać.
pawelus7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 19 gru 2020, 20:07

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: pawelus7 »

Ok dzięki za info z programem jutro się podłączę pod drukarkę i zobaczę co dalej.
marviz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2020, 19:09
x 9

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: marviz »

Próbowałeś zjechać manualnie stołem w dół i pociągnąć kilka razy czubek BL Touch w dół i spowrotem? Chyba raz miałem taki problem ale wtedy manulanie rozruszałem i więcej problemu nie było. Masz w razie czego zapasową końcówkę ale wydaje mi się że powinno to pomóc.
pawelus7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 19 gru 2020, 20:07

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: pawelus7 »

Podłączyłem pod podany powyżej program oraz poruszałem czubkiem BL ( nadal nie opuszcza sondy ) cały czas stół podjeżdża za wysoko że musze ręcznie wyłączyć uderzenie by nie uderzyło o dyszę

W załączonym pliku log z programu. Może uda wam się zobaczyć co robię źle by w końcu móc zacząć drukować.
Załączniki
drukarka 1.png
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: JGFTW »

Po włączeniu drukarki BLtouch powinien zrobić Self-test - dwukrotnie wsunąć i wysunąć pin.

Jeżeli się tak nie dzieje to znaczy, że podłączenie jest skopane.
funkcje-bltoucha.png
Możesz spróbować w terminalu Pronterface wpisać - M280 P0 S10, żeby się upewnić.

https://www.antclabs.com/bltouch

Musisz znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania:

Czy na pewno okablowanie jest dobrze podłączone?
Czy w Marlinie masz odpowiednio skonfigurowanego BLtoucha?
Czy przypadkiem czujnik nie jest uszkodzony?
pawelus7
pawelus7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 19 gru 2020, 20:07

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: pawelus7 »

Sonda robi Self-test wrzucam filmik z całego procesu do momentu aż muszę wyłączyć z zasilania

https://youtu.be/IUhN4q2Bk8Y

wpisywałem w ten boczny terminal w programie Pronterface komendę M280 P0 S10 ale jest tylko sending i żadnego odzewu.
marviz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2020, 19:09
x 9

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: marviz »

Nie miałem takiego problemu a mam Endera 5 Plus od ok 2 tygodni.

Gdzie kupiłeś? Robiłeś update firmware? Ja co prawda nie miałem problemu ale zmieniłem firmware płyty głównej i wyświetlacza (robi się to oddzielnie) na wersję Tinymaschines3D bo oryginalne oprogramowanie podczas procesu auto bed leveling nie uwzględniało offsetu czujnika BLTouch od dyszy i miało jedynie 16 punktów poziomowania. Poza tym Marlin 2.x i dużo więcej opcji ustawień w menu przeważyło na tym żeby nie trzymać się oryginalnej wersji.

Jak chcesz to musiałbyś rozkręcić dolną obudowę i zrobić fotę jak podpięty jest BLTouch do płyty głównej, tak samo jak podpiąłeś konektor przy ramie od BLTouch. Mogę porównać ze swoim i wtedy będziesz pewien. Czytałem że ludzie potrafią to źle podłączyć i wtedy są takie kwiatki.

Lub możesz też odrazu wgrać firmware do płyty i wyświetlacza jak już będziesz rozkręcać (wyświetlacz ma oddzielny slot na kartę MicroSD w środku obudowy, więc trzeba i tak odkręcić dolną pokrywę). Wszystkie pliki i opis instalacji masz tutaj:
https://docs.google.com/document/d/1eK0 ... obilebasic
pawelus7
pawelus7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 19 gru 2020, 20:07

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: pawelus7 »

Drukarka kupiona w sklepie https://www.drukarki3d.seb-comp.pl/

Z FW nic jeszcze nie robiłem

Przesyłam w załączniku 2 zdjęcia płytki
Załączniki
20201222_125714.jpg
20201222_130641.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Ender 5 Plus pierwsze kroki - pomoc

Post autor: JGFTW »

Tak jak napisał kolega marviz również sądzę, że trzeba wgrać FW (Marlina + wyświetlacz).

Ostatnio na forum również był wątek o E5 Plus - wrzucony jest tam przetestowany FW (konfigurowaliśmy go z

berrrcik21 wspólnie) z plikami źródłowymi dla Marlina 2.0.7.2 (najnowszy) oraz wyświetlacza (DGUS-reloaded).
viewtopic.php?f=67&t=6957&hilit=ender+5 ... 40#p116962

Należy zaznaczyć, że są one komplementarne czyli nie możesz wgrać jednego bez drugiego i liczyć, że zadziała :D :
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”