SKR mini e3, czuniki temperatury silników

skoczo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2020, 20:34

SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: skoczo »

Hej, Czy jest jakaś modyfikacja która pozwala monitorować temperaturę silników? Ostatnio miałem taki problem że po podpięciu octoprint silniki mało mi się nie spalily. Z tego co znalazłem w internecie problem polega na tym że jak podpina się octoprint na wyłączonej drukarce to płyta zaczyna być zasilana z usb raspberry i sterowniki źle startują. Dają za duże natężenie prądu. Chciałbym taką sytuację(przegrzanie) wykrywać. Myślałem o monitorowaniu temperatury za pomocą ds18b20. A może jest inny sposób? Jeśli nikt takiego czegoś nie robił to może wiecie gdzie mógłbym się wpiąć żebym mógł obsłużyć ten czujnik? Chodzi mi o miejsce na płycie.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: Raven »

Jest sposób (choć nie nie do końca taki o jaki pytasz), polega na zaklejeniu paskiem taśmy izolacyjnej pinu 5v we wtyczce USB kabla, którym łączysz Octopi z drukarką.

https://community.octoprint.org/t/put-t ... -how/13574
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: Berg »

@skoczo brzmi, jak jakieś brednie. Podaj linka, gdzie to czytałeś.
Zrobić można ale kompletnie nie ma sensu to co kombinujesz. Wiesz, jaką temperaturę miały silniki? Kak <75'C to luz (czyli tyle, że już parzą w paluchy). Zmierz następnym razem i napisz.

mini jest ograniczona na maksa. natywnie obsługuje dwa termistory - od stołu i głowicy, tak że nie masz gdzie wpiąć termistora tak czy inaczej.

EDIT1: W innej płytce, np SKR 1.4, można by użyć nieużywanego gniazda termistora od drugiej głowicy. a w marlinie ustawić, że to np temperatura komory no i by wyświetlał.

EDIT2: Ewentualnie możesz wpiąć termistor i2c. możę nawet da się to fajnie skonfigurować w Marlinie. Jednak nie chce mi się patrzeć, bo tak jak pisałem wyżej - ślepa droga.
skoczo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2020, 20:34

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: skoczo »

Hej. Sytuacja wyglądała tak. Drukarkę mam już od roku i nie miałem problemów z grzejącymi się silnikami. Są one dość ciepłe ale nie parzą. Po podłączeniu octoprint w kolejności: włączam do prądu octoprint które po usb zasila płytę SKR a następnie zasilacz drukarki, występuje problem przegrzanych silników. Drukarka stoi w garażu i jak do niego wszedłem to poczułem zapach przegrzanej elektroniki. Dotknąłem silników i się oparzyłem po czym wyłączyłem je z prądu. Nie mierzyłem ich temperatury bo wiedziałem że coś jest nie tak bo nigdy się tak jeszcze nie nagrzały. Następnym razem sprawdzę temperaturę. Do tej pory nawet przy 10h wydrukach nie miałem takich problemów. Dzisiaj puściłem długi wydruk i zmierzę temperaturę podczas normalnej pracy.
skoczo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2020, 20:34

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: skoczo »

W sumie tak teraz myślę że przecież mogę podpiąć termometry pod raspberry. Tylko nie wiem ile będzie zabawy z octoprint żeby je obsłużyć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: Berg »

moim zdaniem, coś jest nie tak. Sposób działania w tym jak i w każdym w sumie innym przypadku powinien być taki:

1. zrozumieć co się dzieje i dlaczego
2. dopiero potem kombinować jak problem rozwiązać.

Inaczej może się okazać że rozwiązanie kompletnie jest nieskuteczne albo nawet jeszcze bardziej szkodliwe.

Jeśli faktycznie coś jest nie teges i przy takim zasilaniu pin EN dostaje stan wysoki i jednocześni vref driverów w okolicach maksymalnej wartości, to najlepsze co można zrobić to po prostu nie podłączać rPi pod USB, tylko spiąć po RX/TX obie elektroniki, są 3.3V więc można to zrobić po prostu dwoma kabelkami. Z resztą sam tak miałem w swojej prusie z SKR-PRO.
RX/TX masz w gnieździe EXP1 i TFT

https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... 0/Hardware
skoczo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2020, 20:34

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: skoczo »

Aktualnie jak zachowuje kolejność to jest ok. Po 4h wydruku najcieplejszy jest silnik extrudera 45 stopni. Więc temperatura jest ok.

Kiedyś sprawdzę jeszcze czy problem wystąpi ponownie(zrobię tak jak poprzenio, najpierw raspberry a potem zasilanie drukarki) ale muszę wtedy być cały czas przy drukarce a teraz nie mam na to czasu.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: Berg »

Jak coś się grzeje to musi skądś prać prund. Amperomierz, trza podłączyć i zobaczyć od razu czy jest różnica.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: dragonn »

Mi się wydaje że powinno wystarczyć wymusić programowy restart drukarki przy włączeniu jej zasilania z poziomu octoprint.
skoczo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2020, 20:34

Re: SKR mini e3, czuniki temperatury silników

Post autor: skoczo »

dragonn pisze:Mi się wydaje że powinno wystarczyć wymusić programowy restart drukarki przy włączeniu jej zasilania z poziomu octoprint.
Gdzie znajdę takie ustawienie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”