Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: szot »

Cześć wszystkim :).
Zachciało mi się direct drive'u w enderku ( looknij: viewtopic.php?f=67&t=7100&start=10 ) i zgodnie z radą doświadczonych kolegów padło na to:
https://pl.aliexpress.com/item/10050017 ... 5c0fduyjfh
(klon Hemery od Trianglelabs). Po pięciu tygodniach (licząc od daty zamówienia), ku mojej radości, dotarła paczka wysłana z magazynu w Belgii. Sensowne opakowanie i zabezpieczenie zawartości.
po otwarciu paczki
po otwarciu paczki
rozpakowane
rozpakowane
Po rozpakowaniu okazało się że brakuje dyszy, jest natomiast spory nadmiar śrubek M3 o różnej długości. Nie pasuje również kabel do zasilania silnika ekstrudera (niewłaściwe złączki).
złączka do silnika ok ale drugi koniec od czapy
złączka do silnika ok ale drugi koniec od czapy
W czasie oczekiwania na paczkę wydrukowałem przejściówkę do montażu ekstrudera:
https://www.thingiverse.com/thing:4034897
oraz elementy chłodzenia wydruku (nie było ich w ofercie Trianglelab-u):
https://www.thingiverse.com/thing:4029582
Pierwszą czynnością, którą wykonałem po wyjęciu ekstrudera z opakowania, było sprawdzenie czy działa. Zadziałał :). Następnie przerobiłem kable, tak aby przedłużyć zasilanie silnika ekstrudera. Postanowiłem zostawić wtyk pasujący do ekstrudera Endera i dolutować przewody do wtyku Matrix-a.
taki patent
taki patent
Zamontowałem wydrukowane elementy do Matrix-a i okazało się, że wszystko pasuje ... prawie. Pominąwszy długość śrub z zestawu Matrix-a (są za długie lub za krótkie aby dokręcić bez luzu podstawę wiatraka chłodzenia wydruku), wylot chłodzenia wydruku nie jest symetryczny względem dyszy i za bardzo przesunięty do przodu w jej osi.
przesunięcie wylotu powietrza względem dyszy
przesunięcie wylotu powietrza względem dyszy
Po zmontowaniu całość wygląda tak:
od strony chłodzenia hotendu
od strony chłodzenia hotendu
gardziel filamentu
gardziel filamentu
chłodzenie wydruku
chłodzenie wydruku
Postanowiłem troszkę przeprojektować elementy chłodzenia wydruku aby chłodzenie wydruku dmuchało prosto pod dyszę a nie gdzieś na boki.

Ciąg dalszy nastąpi ... mam nadzieję :). I przepraszam za jakość zdjęć. Robione na szybko telefonem :).
Pozdrawiam
Grzesiek
dragonn, fesou, Kopytko, Janek_Porzycz, Abys
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: szot »

Ciąg dalszy :).
Przeprojektowałem podstawkę wiatraka i wylot powietrza jest już symetryczny względem dyszy. Pozostał problem (może wydumany) z przesunięciem wylotu powietrza. Teraz wygląda to tak ( w bloku grzejnym zamontowana grzałka i termistor )
tak wygląda umiejscowienie wylotu powietrza względem dyszy
tak wygląda umiejscowienie wylotu powietrza względem dyszy
Zastanawiam się, czy próbować ustawić wyloty powietrza w osi dyszy ( mam jeszcze ok 1 mm przesunięcia w górę do dyspozycji ) czy też zostawić w takim stanie jak jest. Doradzi ktoś? :).
Pozdrawiam
Grzesiek
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: Janek_Porzycz »

Moim zdaniem najbardziej optymalnie powinno byc w osi dyszy i powinno dmuchac pod dysze
szot
Sybeer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:33
Drukarka: Creality Ender 5 PRO
x 6

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: Sybeer »

A po co poprawiasz? Czy po zamontowaniu zestawu okazało się że nie uzyskałeś spodziewanych efektów, lub co gorsza jest gorzej?

Pytam bo też się przymierzam. Stale mam jakiś problem z drukarką i już zaczynam kolekcjonować PLNy na ostateczne rozwiązanie (MicroSwiss DirectDrive). Jedyne czego się obawiam, to że zmiana nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, tylko nowe nieznane problemy.
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: szot »

Sybeer pisze:A po co poprawiasz? Czy po zamontowaniu zestawu okazało się że nie uzyskałeś spodziewanych efektów, lub co gorsza jest gorzej?
Nie, nie dlatego. Do drukarki jeszcze niczego nie zamontowalem więc nie wiem jak całość działa. Po prostu gotowce fanductów z thingiverse nie za bardzo pasują do matrixa. Dlatego projektuje je od początku.
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: Silvered87 »

Pasują do matruxa tak samo jak do hemery. Wydrukowałem dokładnie to samo do hemery i przesunięcie takie samo. Też będę to projektował samemu, a przynajmniej zmodyfikuję mocowanie, aby nie było slotu uniwersalnego tylko miejsce na insert. Jakoś mam wrażenie, że w tym slocie z czasem zacznie się śrubka przesuwać.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: Silvered87 »

Tutaj zdjęcie z hemery. Takie samo przesunięcie:
20210125_144644.jpg
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: szot »

Silvered87 pisze:Tutaj zdjęcie z hemery. Takie samo przesunięcie:
Być może nie będzie to w niczym przeszkadzać lecz ten projekt ma, jak dla mnie inne wady:
1. Jest tam łącznik fanducta z ekstruderem, którego nijak nie da się dokręcić na wszystkie (cztery) śruby do ekstrudera po zamontowaniu wentylatora. Wiem, dwie śrubki po przekątnej wystarczą ( albo inne kombinacje) :).
2. Poziomuję stół na kartkę papieru a dolna część fanducta ma dużą, równoległą do stołu, powierzchnię co skutecznie utrudni wsuwanie papieru pod dyszę i przesuwanie go. Już teraz ( w niemodyfikowanym enderze ) mam mały kłopot z poziomowaniem gdy głowica dojeżdża do końca stołu w osi Y ( trudno zmieścić paluchy między głowicę a ramę :) ).
Wydrukowałem i zamontowałem do ekstrudera inne projekty z thingiverse np:
https://www.thingiverse.com/thing:4039235
https://www.thingiverse.com/thing:4039235
Jakoś żaden mi nie podpasował :).
Zaprojektowałem coś takiego:
projekt
projekt
Wydrukuję, zamontuję i jeśli będzie ok ( moim zdaniem) wrzucę na forum stl-a :)
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: Silvered87 »

Da się przykręcić na 4 śruby, ale kombinacji trochę trzeba. Najpierw łączymy ten łącznik z fanductem, ale luźno. Tak aby się przesuwał. Przesuwamy go na dam dół. Wtedy imbesem z kulką pod kątem da się dokręcić 4 śrubki do ekstrudera. Teraz ustawiamy fanduct na miejscu. Po czym trzymając wąskimi szczypcami nakrętkę dokręcamy śruby fanduktu. Za dużo kombinacji.

Ja teraz czekam na volcano do pomiarów. I zamiast tych slotów, po których można przesuwać fandukt wstawie inserty i będzie dobrze. Może jeszcze do tego zwężę łącznik.

A co do poziomowania to używam szczelinomierza, więc mi to nie przeszkadza
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Matrix w Enderze 5 - relacja z modyfikacji

Post autor: szot »

Pierwszy projekt (ten wyżej) w rzeczywistości okazał się kiepskim pomysłem :(. Po kilku dniach zmagań z fusion powstał kolejny:
finalna wersja
finalna wersja
Ten fanduct pasuje, moim zdaniem, bez zastrzeżeń. Udostępnia sporo miejsca pod dyszą, nie zagniata kabli grzałki oraz pozwala na łatwą regulację położenia wylotu powietrza.
Jeśli ktoś będzie chciał wykorzystać ten pomysł to stl wyślę na priv gdyż plik waży ok. 3,5 MB i na forum przejść nie chce :(
Po zmontowaniu wszystkich elementów matrix wygląda tak:
masa 487g
masa 487g
Jak widać, waży 487 g. Masa ekstrudera wzrasta do 578 gram po dodaniu masy enderowego wózka.
Tak się prezentuje po zamontowaniu do drukarki:
na szynie
na szynie
Dodałem mały uchwyt stabilizujący rurkę doprowadzającą filament do ekstrudera i trzymający w kupie kabelki.
Całość wygląda teraz tak:
ender z matrixem
ender z matrixem
A tutaj nadmuch pod dyszę:
wylot powietrza pod dyszę
wylot powietrza pod dyszę
Teraz trochę o samym montażu.
Oczywiście enderową karetkę trzeba rozkręcić w całości. Można zostawić pasek w lewym zaczepie karetki. Koniec paska ładnie chowa się w otworze łącznika z pierwszego postu. W łącznik trzeba wcisnąć nakrętki oraz włożyć dolną śrubę regulującą docisk rolek karetki. Teraz można przykręcić do łącznika ekstruder. Dostarczone przez trianglelab śruby pasują idealnie. Montujemy ekstruder na szynie X, regulujemy docisk dolnej rolki, napinamy pasek i gotowe :).
Trzeba jeszcze lekko przesunąć wyłącznik krańcowy na osi X, gdyż w przeciwnym wypadku ekstruder będzie uderzał w wózek osi Y. Nie miałem pod ręką nakrętki młoteczkowej toteż przykleiłem wyłącznik klejem na gorąco. Na razie się trzyma :).
Należy również rozwiązać problem podawania filamentu do ekstrudera. W moim przypadku, szpula z filamentem umieszczona jest z boku drukarki. Dodrukowałem więc przelotki podobne do tych których używają wędkarze, przyczepiłem je do przewodów zasilających ekstruder i przeciągnąłem przez nie teflonową rurkę która prowadzi filament. Filament już się nie załamuje i nie trze po ramie drukarki.
Konieczna będzie również zmiana w marlinie rozmiarów stołu gdyż dysza matrixa jest w innym miejscu niż dysza enderowego bowdena i wyjeżdża poza stół.
Pozostała mi do zrobienia kalibracja i, co dla mnie najtrudniejsze, kompilacja marlina :(.
Pozdrawiam :)
Grzesiek
Andrzej_W
Pozdrawiam
Grzesiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”