Ender 3 pro - SKR mini E3 1.2 + BLTouch - jak to zestawić - nie mam już siły

Elas74
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:50
Drukarka: Ender 3 Pro + SKR

Ender 3 pro - SKR mini E3 1.2 + BLTouch - jak to zestawić - nie mam już siły

Post autor: Elas74 »

Cześć.
Po wielu trudach podłączyłem to ustrojstwo. Teraz walczę z ustawieniem.
Żeby nie było że nie próbowałem to obejrzałem dziesiątki filmów i patrzyłem na wielu stronach jak to ustawić i półkule mózgu mi się już rozjechały.
Za cholerę nie wiem co mam zrobić.

Zrobiłem tak jak na stronie poniższej ale już nie wiem czy mam grzebać w VSC czy nie. Jedne filmy pokazuje ustawienia offsetu w configuration.h a inne tylko operacje na panelu sterującym.
https://www.instructables.com/Install-B ... SKR-Board/


Na płycie pierwotnie był Marlin bugfix-2.0.x a po wrzuceniu z githuba pliku firmware-bltouch-for-z-homing.bin zrobił się Marlin to 2.0.7.2.
Podłączyłem sensor do krańcówki Z.
Po zadania Auto Home'a karetka jeździ a BLtouch robi dwie próby na środku.

Zatrzymuje się na środku (pozycje na zdjęciu) X 157 , Y 127 , Z 11,85
Probe Z Offset -1,85 ale kartka luźno chodzi pomiędzy dyszą stołem.
Zjechałem osią Z do 000,5 i wtedy kartka chodzi ciasno.

Co dalej?
Zapuściełem Level Bed i mierzy w 25 punktach, potem kończy i tyle.
Włączyłem drukowanie testowe i nic nie szło tylko "strzelało" tak jakby filament chciał iść ale nie mógł bo dysza za nisko.
Jak ręcznie ugnę stół na sprężynach to idzie.

Próbuje tak jak na filmie ale jakoś efektów nie widać.
https://www.youtube.com/watch?v=cSPRf1soJ7g

IMG_2354.jpg
IMG_2353.jpg
unnamed.jpg
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender 3 pro - SKR mini E3 1.2 + BLTouch - jak to zestawić - nie mam już siły

Post autor: Raven »

Z tego co piszesz to, o ile sobie to dobrze "zobrazowałem", powinieneś ustawić ten offset na -1,35. Przy okazji ustawienie Probe Z offset możesz zmienić pokrętłem po puszczeniu wydruku i ewentualnie poprawić grubość pierwszej warstwy. Pamiętaj tylko zapisać potem właściwą wartość
Elas74
Elas74
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:50
Drukarka: Ender 3 Pro + SKR

Re: Ender 3 pro - SKR mini E3 1.2 + BLTouch - jak to zestawić - nie mam już siły

Post autor: Elas74 »

Uff. Królu mój złoty dzięki za pomoc.
Zrobiłem korektę i działa poprawnie. Zgłupiałem już od tego wszystkiego.

Tak żeby zamknąć temat to :
1. Czy dobrze rozumuję, że mając BLtouch nie muszę już kręcić śrubami pod stołem tylko "drukarka" już wie gdzie jest niżej a gdzie wyżej i podczas drukowania sama nanosi korekty podnosząc lub opuszczając oś Z o wartości tych odchyłek?
2. Żeby te odchyłki miała to muszę zrobić Level Bed tak? Jak często to robić?
3. Jak zmienię szkło na inne lub na fabryczną podkładkę to muszę zapodać Auto Home i nanieść stosowną korektę w Z Offset oraz zapuścić Level Bed?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
palibrzuch
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 05 gru 2020, 20:57
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: ender 3
x 3

Re: Ender 3 pro - SKR mini E3 1.2 + BLTouch - jak to zestawić - nie mam już siły

Post autor: palibrzuch »

1. Musisz ustawić stół odpowiednio równo. Śrubami oczywiście musisz pokręcić. BLtouch eliminuje lekkie krzywości stołu ale nie 2mm. Najpierw ustawiasz normalnie ręcznie a później G29 i patrzysz czy jest ok. W załączniku masz jakiś stary mój mesh tak dla przykładu. Ja z 30min czasami poświęcam na ustawienie stołu do podkładki i później o tym zapominam bo nie trzeba tego robić. Przed każdym drukiem G29 zwraca mi mesh na octoprinta i widzę na bieżąco.
2. Ja przed każdym drukiem mam ustawione aby robił G29 i dodatkowo chyba litera T aby uaktualniał mesh w oktoprincie.
3. Zasadniczo nic nie musisz robić. Ja sprawdzam jak zmienię podkładkę czy wszystko jest ok. Czasami trzeba lekko korygować offset.
Załączniki
mesh.png
Elas74
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:50
Drukarka: Ender 3 Pro + SKR

Re: Ender 3 pro - SKR mini E3 1.2 + BLTouch - jak to zestawić - nie mam już siły

Post autor: Elas74 »

Cześc
Wracam do tematu.
Nie wiem czy kot mi spał na tej drukarce czy ktoś się bawił ale za cholerę nie mogę ustawić.
Robię Bad Level i mam ustawienie x 235 y 235 z 9,49 (zdjęcie)
w Probe Z offset mam 0,61 (zdjęcie)
Co dalej?
Jak dam Z Home to dysza jest nad stołem.
Kręcenie Z Offsetem (i zapisanie) nie daje rezultatu ani kiedy kręcę w górę ani w dół.

Zjechać osią Z mogę tylko do 0 ale dalej dysza nie dotyka stołu.

Co zrobić?
Zjechać Z na 0,00 i wtedy kręcić śrubami aż szczelina zniknie i znowu zapodać Bad Level ?
Tyle że śruby pod stołem już wykręcone prawie na maxa
Załączniki
IMG_3540.jpg
IMG_3541.jpg
Elas74
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:50
Drukarka: Ender 3 Pro + SKR

Re: Ender 3 pro - SKR mini E3 1.2 + BLTouch - jak to zestawić - nie mam już siły

Post autor: Elas74 »

Zdjąłem stół , zjechaniu belką z karetką (ręcznie) na dół i ustawiłem śruby na kartkę.
teraz po Bed Leveling mam
X157 Y127 Z10
Probe Z offset 0,61

Coś tutaj korygować ?
Jak zjadę osią Z na 0,00 to mam dalej sporą szczelinę.
Tutaj powinno w tym momencie być ciasno?
Załączniki
IMG_3542.jpg
IMG_3543.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”