Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Seba30
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2021, 22:55

Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: Seba30 »

Witam. Piszę jeszcze raz ten temat ale tym razem się postarałem i napisze jak najwiecej informacji wraz z screenami , a więc tak problem jest taki że nie moge uporać się z poziomymi kreskami na wydruku , poniżej lista co zrobiłem / zmodyfikowałem :
- filament DD
-ekstruder zmieniony na aluminiowy( nie przeskakuje)
-ekstruder skalibrowany
-drukarka rozkręcona i skręcona porządnie jeszcze raz
- zmieniona nakrętka śruby trapezowej na POM ( teraz brak luzów) oraz nie jest dokręcona na maksa do tego metalu
-sprzęgło śruby trapezowej elastyczne
-na rolkach brak luzu
-paski naciągnięte
-drukuje na szkle
- chłodzenie poprawione
- zniwelowany luz między rurką teflonową a dyszą
-oś x,y,z chodzą płynnie nie zacinają się
Więc jak widać zrobiłem wszystko co tylko jest możliwe a problem jak był tak jest dodam jeszcze ,że drukując kostkę kalibracyjną 3x20mm wymiary są poprawne ewentualnie +/- 0.1mm. Jakieś pomysły? Najgorzej wygląda tylnia ściana
Załączniki
cz.1
cz.1
cz.2
cz.2
cz.3
cz.3
cz.4
cz.4
cz.5
cz.5
cz.6
cz.6
cz.7
cz.7
cz.8
cz.8
cz.9
cz.9
IMG_20210202_190208.jpg
IMG_20210202_190202.jpg
IMG_20210202_190154.jpg
IMG_20210202_190145.jpg
IMG_20210202_190137.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: Andrzej_W »

Nie jest polecane używać elastycznych sprzęgieł do śruby. Jest temat w ktorym przeprowadził autor testy i byly spore różnice w wymiarach i jakości kostki testowej.
Seba30
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2021, 22:55

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: Seba30 »

Andrzej_W pisze:Nie jest polecane używać elastycznych sprzęgieł do śruby. Jest temat w ktorym przeprowadził autor testy i byly spore różnice w wymiarach i jakości kostki testowej.
na sztywnym sprzęgle też występuje ten problem:(
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: mpk »

Trochę po omacku, bo większość oczywistych problemów wydaje się, że zaadresowałeś...
Ten efekt jest powtarzalny? w sensie jak wydrukujesz drugą kostkę to rozjeżdza się tak samo, w tych samych miejscach?
Jeśli tak, to czy po przeskalowaniu, powiedzmy x1.5 będzie na tej samej wysokości, czy raczej uzależniony od pozycji względem literek na kostce?
Seba30
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2021, 22:55

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: Seba30 »

mpk pisze:Trochę po omacku, bo większość oczywistych problemów wydaje się, że zaadresowałeś...
Ten efekt jest powtarzalny? w sensie jak wydrukujesz drugą kostkę to rozjeżdza się tak samo, w tych samych miejscach?
Jeśli tak, to czy po przeskalowaniu, powiedzmy x1.5 będzie na tej samej wysokości, czy raczej uzależniony od pozycji względem literek na kostce?
raczej na tych samych wysokościach, teraz drukuje na 0.16 zobaczymy jak wyjdzie
Załączniki
IMG_20210202_204058.jpg
Seba30
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2021, 22:55

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: Seba30 »

Na innej rozdzielczości to samo, jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: czasnagli »

wydrukuj zwykłą kostkę 20x20x20 (bez znaków X Y) w trybie wazy aby wykluczyć problemy osi Z.
Jak wyjdzie dobrze (bez pasków) wydrukuj kostkę 20x20x20 (ze znakami X Y, taką jaką teraz drukujesz) również w trybie wazy aby wykluczyć luźne paski, rolki.
Jak wyjdzie dobrze wydrukuj raz jeszcze kostkę na parametrach jakie wrzuciłeś na screenach ale wyłącz tryb kombinowania.
Jak wyjdzie źle wyłącz dodatkowo retrakcję.
Jak wyjdzie dobrze/lepiej to problemu szukaj w ustawieniach retrakcji i zweryfikuj raz jeszcze hotend
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1329
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 709

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: JGFTW »

Przy okazji; dobrze, że opisałeś jeszcze raz swój problem, bo poprzedni wątek to był żart ;)

Co do problemu to takie nierówne nakładanie warstw, które jest powtarzalne to często jest problem z osią Z.

Musisz wymienić sprzęgło i również mocowanie silnika do profilu (2040).

W fabrycznej wersji, dlatego jest elastyczne, bo mocowanie silnika do profilu poprzez ten plastik powoduję, że wał silnika i pręt są niewspółsrodkowo ustawione.
Sporo problemów z osią Z jest przez tą konstrukcję jak się nie zamontuję dobrze, więc musisz się bardzo postarać przy montażu.

Skąd wiesz, że silnik i pręt są współosiowo?
Podczas ruchu po całej wysokości śruba będzie obracać się tylko wokół swojej osi (w każdym miejscu odcinka).
Zauważysz dodatkowo, że oś Z bardzo łatwo opada (jeżeli masz pręt TR8-8. czyli z 4 ścieżkami gwintu) na to najlepiej dać mocniejszy silnik lub zastosować przełożenie.
Jeżeli śruba jest prosta to można z dwóch stron podeprzeć łożyskiem*, oddzielić silnik od wału (dać napęd zamkniętym paskiem GT2 z przełożeniem).

*Creality robi bardzo dobrze pasujące łożyska w obudowie pod Endera/CR10 - najłatwiej byłoby je wykorzystać.



Jeżeli powyższe nie pomoże (mała szansa) dokładam kolejne propozycje naprawienia problemu bez wchodzenia zbytnio w szczegóły:

- Wymiana dyszy (zużyta i/lub słabej jakości)
- PID (/y) ekstrudera (dla pewności również stołu)
- Zmiana flamentu (inny kolor)
Seba30
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2021, 22:55

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: Seba30 »

JGFTW pisze:Przy okazji; dobrze, że opisałeś jeszcze raz swój problem, bo poprzedni wątek to był żart ;)

Co do problemu to takie nierówne nakładanie warstw, które jest powtarzalne to często jest problem z osią Z.

Musisz wymienić sprzęgło i również mocowanie silnika do profilu (2040).

W fabrycznej wersji, dlatego jest elastyczne, bo mocowanie silnika do profilu poprzez ten plastik powoduję, że wał silnika i pręt są niewspółsrodkowo ustawione.
Sporo problemów z osią Z jest przez tą konstrukcję jak się nie zamontuję dobrze, więc musisz się bardzo postarać przy montażu.

Skąd wiesz, że silnik i pręt są współosiowo?
Podczas ruchu po całej wysokości śruba będzie obracać się tylko wokół swojej osi (w każdym miejscu odcinka).
Zauważysz dodatkowo, że oś Z bardzo łatwo opada (jeżeli masz pręt TR8-8. czyli z 4 ścieżkami gwintu) na to najlepiej dać mocniejszy silnik lub zastosować przełożenie.
Jeżeli śruba jest prosta to można z dwóch stron podeprzeć łożyskiem*, oddzielić silnik od wału (dać napęd zamkniętym paskiem GT2 z przełożeniem).

*Creality robi bardzo dobrze pasujące łożyska w obudowie pod Endera/CR10 - najłatwiej byłoby je wykorzystać.



Jeżeli powyższe nie pomoże (mała szansa) dokładam kolejne propozycje naprawienia problemu bez wchodzenia zbytnio w szczegóły:

- Wymiana dyszy (zużyta i/lub słabej jakości)
- PID (/y) ekstrudera (dla pewności również stołu)
- Zmiana flamentu (inny kolor)
Na 99% silnik i śruba są ułożone współosiowo gdyż na tym oryginalnym sprzęgle co miałem razem z enderem otwór na śrubę jest idealnie spasowany żadnych luzów i tak samo otwór od strony silnika jest idealnie spasowany, zauważyłem też ,że gdy podniosłem temperature dyszy do 220 problem jakby był znacznie mniejszy ale nadal występował.A jeszcze co do samej śruby osi Z to w dół idzie o wiele delikatniej niż do góry. Zrobię też jak napisał kolega czasnagli aby wykluczyć któryś z problemów
Seba30
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2021, 22:55

Re: Ender 3 poziome kreski temat poprawiony

Post autor: Seba30 »

To tak po dłuższej przerwie postanowiłem powrócić do tematu i wydrukowałem kostkę w typie wazy jak kolega wyżej radził, a sam postanowiłem zmniejszyć flow na 98% oraz podniosłem temperaturę dyszy z 200 do 230 i oto efekt. Pytanie mojej czy temperatura ma wpływ na takie kreski? Teraz drukuję kostkę xyz i zaraz dam znać.
Załączniki
IMG_20210206_174541.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”