Ender 5 podwijanie z jednej strony

nc715
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2021, 08:18

Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: nc715 »

Dzień dobry, jestem tygodniowym użytkownikiem drukarki 3D Ender 5

Na początki zrobiłem kilka małych testowych wydruków i wszystko było Ok. Później przeniosłem drukarkę do piwnicy, zrobiłem obudowę, zmieniłem filament i zaczął się problem z odklejaniem wydruku od stołu, ale tylko z jednej strony. Wydruk odkleja się dopiero po jakimś czasie drukowania

Używam szyby od Endera i kleju w szyfcie. Poziomowałem stół na kartkę. Dodatkowo pierwsza warstwa nad "tratwą" jest brzydka.. Macie jakieś pomysły?
Załączniki
ustawienia.jpg
1612940429517.jpg
1612940429519.jpg
1612940429521.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: dragonn »

Jaki to filament?
Druga sprawa wyłącz RAFT.
Trzecia sprawa, wywal ten do kitu slicer i zainstaluj normalną Curę/PrusaSlicer.
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 2
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: Silvered87 »

Pierwsza warstwa nad tratwą jest zawsze brzydka. Tak samo jak pierwsza warstwa nad podporą. W końcu tratwa i podpora to w zasadzie to samo. Nie warto tratwy używać dla płaskiego elementu. Płaski element sam trzyma lepiej od tratwy.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
nc715
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2021, 08:18

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: nc715 »

Filament z allegro za 60zł/kg
PRODUCENT: PLAST-SPAW
MATERIAŁ: PLA
ŚREDNICA: 1,75 mm +/- 0,05mm
TEMPERATURA DRUKU : 190C - 210C
KRĄGŁOŚĆ: +/- 0,05mm
WAGA FILAMENTU: 1 kg (+/- 5%)
ZASTOSOWANIE: Drukarka 3D / Długopis 3D
ILOŚĆ METRÓW NA SZPULI: około 320m
GĘSTOŚĆ TWORZYWA: 1,24 g/cm3
bez tratwy wydawało mi się że efekt odklejania był większy
Slicera zmienię, ale to chyba nie jest wina podwijania się
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: dragonn »

nc715 pisze: bez tratwy wydawało mi się że efekt odklejania był większy
Pomyśl logicznie, jaka jest powierzchnia przylegania filamentu do stołu z tratwą a jaka bez.
zworek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2020, 12:06
Drukarka: Ender 3
x 5

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: zworek »

Zaczynałem swoją przygodę z drukiem 3D poprzez Ender 3. Przez pierwszy miesiąc, może dwa używałem slicera Creality dołączonego do drukarki.
Po przejściu na Curę wiele problemów zniknęło, w tym częściowe odklejanie się wydruku.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: FlameRunner »

UWAGA, OFFTOP
dragonn pisze:Druga sprawa wyłącz RAFT.
Silvered87 pisze:Pierwsza warstwa nad tratwą jest zawsze brzydka. Tak samo jak pierwsza warstwa nad podporą. W końcu tratwa i podpora to w zasadzie to samo. Nie warto tratwy używać dla płaskiego elementu. Płaski element sam trzyma lepiej od tratwy.
Dobry raft nie jest zły.
  • W przeciwieństwie do podpór, przy druku na rafcie, drugą warstwę wydruku drukuje się niżej, wbijając ją w pierwszą. Spód wydruku nadal nie jest gładki, ale wydruk jest zwarty, pierwsza warstwa bardzo dobrze trzyma się drugiej warstwy.
  • Pierwsza warstwa raftu może mieć zadaną dużą wysokość warstwy i szerokość ścieżki. Inaczej mówiąc, można nawalić dużo materiału, żeby zamaskować problemy z nierównym bądź źle wypoziomowanym stołem.
  • Jeśli wydruk odrywa się od stołu z powodu skurczu materiału i wyginania wydruku, to odrywają się rogi i krawędzie, raft pozwala rozłożyć obciążenie i utrzymać wydruk na stole.
  • Pierwsza warstwa wydruku na rafcie drukuje się zawsze tak samo, znikają problemy ze "stopą słonia" lub "zbyt luźną" pierwszą warstwą. Spód wydruku z założenia jest nieidealny, ale powtarzalny i przewidywalny.
A w przypadku wydruku z pierwszego posta? W tym przypadku wydruk jest nieudany z powodu takiego, że został spierdolony. :P
Jeśli okrągły wydruk z PLA nie trzyma się stołu, to raft nie jest ani rozwiązaniem, ani przyczyną problemu.
JGFTW, BabaYaga
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: dragonn »

Oczywiście że raft ma sens w pewnych rzeczach i da się mieć na nim wydruki.
Po prostu uprościłem temat bo zdecydowanie łatwiej jest ogarnąć na początku dobre drukowanie bez raftu, raft dodaje wiele dodatkowych aspektów które trzeba ogarnąć żeby dobrze to działało.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: FlameRunner »

Tutaj do zrobienia są podstawy: wybór powierzchni stołu, mycie stołu, poziomowanie stołu, wybór preparatu adhezyjnego, dobór temperatur, dobór sensownych parametrów druku pierwszej warstwy (na screenach widzę, że zadana wysokość pierwszej warstwy jest większa niż średnica dyszy?).

Nie wierzę w winę slicera. Slicer jest pewnie oparty na Cura 15 lub jeszcze starszej i owszem, jest przestarzały i do zastąpienia czymś nowoczesnym, ale przed rokiem 2016 też się drukowało, a wydruki się trzymały stołów.
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 2
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Ender 5 podwijanie z jednej strony

Post autor: Silvered87 »

nc715 pisze:zrobiłem obudowę
A do tego PLA. Może to jest powodem? PLA lepiej w obudowie nie drukować, a przynajmniej ją otworzyć. PLA potrzebuje dobrego chłodzenia, a takiego w obudowie raczej nie zapewnisz
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”