Ender 5 pro po włączeniu zasilania grzeje stół >90*

Awatar użytkownika
smiga
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 kwie 2021, 23:32
Lokalizacja: Słupsk
Drukarka: Ender 5 pro
Kontakt:

Ender 5 pro po włączeniu zasilania grzeje stół >90*

Post autor: smiga »

Witam,

To mój pierwszy post tutaj, wiec z góry przepraszam jeżeli wrzucam wątek, który być może kiedyś był już tu poruszany (niestety nie znalazłem).

Drukowałem sobie na swoim Enderze jakieś 12h (około 50% wydruku), aż tu nagle wyskoczył błąd (niestety nie zapisałem numeru i komunikatu, bo skupiłem się na rozwalonym wydruku). Efekt był taki, że temperatura stołu nagle wzrosła i wydruk się wygiął i odkleił częściowo od stołu, blokując ekstruder. Wyłączyłem drukarkę, posprzątałem stół i chciałem rozpocząć wydruk jeszcze raz. Niestety, po włączeniu zasilania temperatura stołu od razu bardzo mocno idzie do góry, czyli powyżej 90* (a jeszcze niczego nie zacząłem robić). Mógłbym się spodziewać podobnych problemów z wysokością temperatury stołu, przy uszkodzonym termistorze, ale w trakcie wydruku. Czy jest możliwe, że drukarka tak reaguje na uszkodzony termistor od razu po włączeniu zasilania, gdy jeszcze niczego nie grzeje, czy przyczyna leży gdzie indziej?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
pozdrawiam
Arek, OptiNav
kudlacz
Postów w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 29 mar 2018, 21:42
Lokalizacja: Świdnik
Drukarka: Ender 3 + P3steel
x 5

Re: Ender 5 pro po włączeniu zasilania grzeje stół >90*

Post autor: kudlacz »

Tak na 99% uwalony tranzystor od grzania stołu.
smiga
Awatar użytkownika
smiga
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 kwie 2021, 23:32
Lokalizacja: Słupsk
Drukarka: Ender 5 pro
Kontakt:

Re: Ender 5 pro po włączeniu zasilania grzeje stół >90*

Post autor: smiga »

Ma to sens - tranzystor spalony "na zwarcie" mógłby dawać taki efekt (stale włączona grzałka).
Dziękuję za sugestie - sprawdzę.
pozdrawiam
Arek, OptiNav
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: Ender 5 pro po włączeniu zasilania grzeje stół >90*

Post autor: dawidex7 »

Może banalne, ale mogło Ci umknąć - żeby sprawdzić czy to tranzystor czy czujnik bez żadnych mierników to uruchom drukarkę, sprawdz temperaturę zaraz po załączeniu zasilania, nic nie klikaj tylko obserwuj jak temperatura się zmienia.
Jeśli po załączeniu drukarki temperatura będzie ~temperaturze otoczenia i będzie rosła w jakimś sensownym tempie (tzn. tak jak ma to miejsce zawsze podczas rozgrzewania) i po dotknięciu stołu poczujesz, że faktycznie robi się coraz cieplejszy to wtedy uszkodzony tranzystor (teoretycznie może też być uszkodzone wyjście sterujące z uC, ale to chyba bardzo rzadki przypadek, częściej pada po prostu tranzystor).
Jeśli natomiast temperatura od razu po załączeniu drukarki będzie w okolicach 90* lub nastąpi jakiś nagły skok z temperatury otoczenia do 90* a stół po dotknięciu będzie zimny to czujnik temperatury (lub wejście uC uszkodzone)
Awatar użytkownika
smiga
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 kwie 2021, 23:32
Lokalizacja: Słupsk
Drukarka: Ender 5 pro
Kontakt:

Re: Ender 5 pro po włączeniu zasilania grzeje stół >90*

Post autor: smiga »

To jest ta pierwsza opcja - po włączeniu zasilania, temperatura rośnie i to czuć :)
pozdrawiam
Arek, OptiNav
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 5 pro po włączeniu zasilania grzeje stół >90*

Post autor: dziobu »

No to tranzystor. One akurat jak lecą to właśnie na zwarcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”