Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Satizo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2021, 11:24
Lokalizacja: Ostrołęka
Drukarka: Ender 3 v2

Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Satizo »

Cześć

Jestem tu nowy to mój pierwszy post.

Jakiś miesiąc temu kupiłem Endera 3 v2.
Od początku miałem problemy z drukarką ale sukcesywna lektura forów pozwoliła rozwiązać większość z nich.

Jest jednak problem, który powoduje moją szczególna irytację i nie parafię poradzić sobie z problemem.
Mianowicie regularnie zmienia mi się wysokość stołu.
Na przykład, przed wydrukiem dokonuje poziomowania, wszystko wygląda OK, pomimo wklęsłego środka stołu. Drukuje na szklanej stronie bo na drugiej jeszcze nic nie udało się poprawnie wydrukować.
Po poziomowaniu wydruk wychodzi w porządku. W zasadzie nie ma się do czego przyczepić.
Jednak jeśli druk się zakończy i zdejmę wydrukowany przedmiot ze stołu i puszcze kolejny wydruk to dysza praktycznie szoruje po szkle.
Jeśli wypoziomuje znowu stół to rozpoczęcie wydruku od razu wychodzi za wysoko.

Próbowałem poziomowania zarówno na ciepło jak i na zimno. Mam żółte sprężyny pod stołem, dołożone wydrukowane podkładki. Specjalnie obniżoną krańcówkę, żeby uzyskać jak największy docisk stołu. Wózek nie ma luzów, ramie extrudera chodzi idealnie równo. Sprawdzałem montaż krańcówki i ani drgnie.


Ma ktoś pomysł co może być przyczyną takich kwiatków?

Co prawda zamówiłem BLTouch ale chciałbym drukować a zestaw pewnie prędko nie przyjdzie.
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Grzesinski »

Zakładam że sprawdziłeś luzy wózka stołu po zdjęciu stołu i rozpięciu paska napędowego.
Sprawdź jak chodzą pojedyncze wózki (szczególnie prawy) po odkręceniu ramy X.
Później skręcając zwróć uwagę na odpowiednio silne dokręcenie tejże ramy (zasadniczo to można to sprawdzić od razu)
Sprawdź dokręcenie sprzęgła śruby trapezowej.
Satizo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2021, 11:24
Lokalizacja: Ostrołęka
Drukarka: Ender 3 v2

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Satizo »

Grzesinski pisze:Zakładam że sprawdziłeś luzy wózka stołu po zdjęciu stołu i rozpięciu paska napędowego.
Sprawdź jak chodzą pojedyncze wózki (szczególnie prawy) po odkręceniu ramy X.
Później skręcając zwróć uwagę na odpowiednio silne dokręcenie tejże ramy (zasadniczo to można to sprawdzić od razu)
Sprawdź dokręcenie sprzęgła śruby trapezowej.
Oczywiście luzy sprawdzone w dniu kiedy drukarka przyjechała. Przycięte łożyska były i spędziłem dobrą godzinę, żeby je rozruszać. Ostatnio rozbierałem stół i sprawdzałem wózek. Wszystko jest ok.
Wózki osi X rozbierałem jakiś czas temu i składałem od nowa bo rama extrudera była lekko krzywo. Sprawdzone wg suwmiarki. Przy okazji sprawdziłem naprezenie rolek i czy się nie zacinają jak te w wózku.

Sprawdzę to sprzęgło. Chociaż wydaje mi się, że luzów nie ma bo rozkręcałem ostatnio przy okazji korekty kątów ramy
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Rozarh »

To sprawdź jeszcze luz poosiowy silnika osi Z - trapez tam siedzi bezpośrednio na osi...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: dekas »

Czy jak ustawisz dyszę po prawej stronie, a potem wyjedziesz 5cm w górę i w dół to będzie tak samo?
I czy jak podniesiesz o 0,1 to kartka pod dyszą to zauważy?
Suwmiarka może pokazywać niedokładne wyniki bo różnie przyciskasz albo nie trzymasz idealnego kąta. Czujnik zegarowy jest lepszy.
Satizo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2021, 11:24
Lokalizacja: Ostrołęka
Drukarka: Ender 3 v2

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Satizo »

Sprawdzę wasze sugestie i zobaczę jaki będzie rezultat. Dziwne jest to, że dziś drukowałem maleńki przedmiot (15 min druku) I stół się rozjechał.

Z tego co zauważyłem jak wyłączę drukarkę i zostawię do ostygnięcia to po włączeniu drukuje normalnie.

Nie wiem czy to ważne ale problem z drukiem występuje zarówno drukując z karty jak i z Octoprint
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Grzesinski »

Czy wypoziomowany stół pozostaje nadal wypoziomowany po 15min samego grzania? Może coś się wypacza.
Sama rama dobrze dokręcona do podstawy?
Sprawdzałeś napięcie Vref silnika Z ? Mało prawdopodobne ale...
Satizo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2021, 11:24
Lokalizacja: Ostrołęka
Drukarka: Ender 3 v2

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Satizo »

Chyba znalazłem winnego. Najwyraźniej fabryczne rolki są do wywalenia. Jak złapie stół i mocno przechylę w lewo albo w prawo to słychać jak przeskakuje na łożysku. Nie na prowadnicy tam gdzie dotyka gumowa część rolki ale samo łożysko.

Czy jest sens luzować rolki czy od razu zamówić nowe?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: dekas »

Łożyska powinny być obsadzone na wałku, tak by nie latały. Ale w naszych drukarkach są na śrubach. I oczywiście latają. Jak się dociśnie nakrętką to zwylke przestają latać, ale oczywiście mogą być efekty uboczne. Może masz poluzowaną/koślawą śrubę?
Rolkę wymieniaj w całości.
Satizo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2021, 11:24
Lokalizacja: Ostrołęka
Drukarka: Ender 3 v2

Re: Ender 3 v2 - samoczynna zmiana wysokości stołu po wydruku

Post autor: Satizo »

dekas pisze:Łożyska powinny być obsadzone na wałku, tak by nie latały. Ale w naszych drukarkach są na śrubach. I oczywiście latają. Jak się dociśnie nakrętką to zwylke przestają latać, ale oczywiście mogą być efekty uboczne. Może masz poluzowaną/koślawą śrubę?
Rolkę wymieniaj w całości.

Na pewno jest dobrze skręcone.
Wygląda tak, jak by miały wewnętrzny luz.

Same rolki zdejmowałem już kilka razy. Między innymi w pierwszym dniu bo wózek w pewnym momencie miał taki opór sunąc po prowadnicy, że nieomal trzeba było użyć siły, żeby go pchnąć.

Dopiero jak zdjąłem wszystkie rolki i długo nimi pokręciłem to się trochę rozeszły i przestały blokować stół.

Może teraz zbyt mocno dolegają do prowadnicy i dlatego coś znów szwankuje. Niemniej starałem się postępować z godnie z tym jak było pokazane na filmach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”