Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: Igor »

Cel ćwiczenia - szybkie wydruki użytkowe, do których Prusa jest za wolna albo akurat będzie zajęta czymś bardziej ambitnym. Niektóre małe, inne zbliżone wielkością do możliwości drukarki. 95% PET-G, 5% PLA (formy do odlewów metodą traconego PLA i inne równie dokładne). Po to kupiłem tę maszynę za zawrotne 850 cebulionów od kol. Artu.

Doprowadziłem Endka do ładu w konfiguracji prawie seryjnej, żeby mieć jakiś punkt startowy. Z "nieseryjnych" rzeczy:
-ogarnięta szparka (wkładka, rurka PTFE nie dochodzi już do dyszy tylko do wkładki) Na razie bez magicznej części od TDI-CAD bo nie wiem czy zostanę przy seryjnym hotendzie.
-podpory stołu (były gratis już wydrukowane)
-rurka capricorn
-lustro na stole
-przesmarowane łożyska
-doprowadzona do ładu geometria :roll: (szyna X była przekoszona - paski napędowe Y były przestawione o prawie 2 ząbki względem siebie, nie wszystkie kąty proste miały 90 stopni)
-zamiast nóżek płyta "gresowa", dobre 20 kg

Obudowę wyświetlacza już sobie sam wydrukował, jakość mi wystarcza, możemy jechać dalej.
Założenia i pomysły na teraz:
  1. dysza 0,6 (może w ramach eksperymentu 0,8)
  2. elektronika zostaje seryjna, soft też. Działa, to na razie nie tykam (uceglić zawsze zdążę :crazy2: ). Jeśli to jest głośna płyta, to ja nie mam zastrzeżeń. Silniki trochę słychać ale dźwięk jest przyjemny.
  3. Oś Z zostaje pojedyncza z podporami. Jeśli w przyszłości zacznie obwisać to zrobię Dual Z na dwóch śrubach pędzonych jednym silnikiem.
  4. Górne narożniki ścian zostaną usztywnione ciężkimi stalowymi kątownikami, wyciętymi na zamówienie. Dodatkowe 2kg u góry ramy nie zaszkodzą.
  5. przeróbka chłodzenia płyty głównej
  6. Zasilacz zmieniony na przetwornicę Traco Power 19-36V => 24V pędzoną na stałe z zestawu akumulatorów, ładowanych buforowo. 2-3 h przerwa w zasilaniu to u mnie na wsi nic dziwnego, akumulatory od Stara już posiadane. Prusę zasilam podobnie i daje radę.
  7. adapter kart SD
hotendu
I teraz pytanie do Was, clou wątku, czyli "Co zrobić z hotendem i ekstruderem?" Seryjna obudowa i chłodzenie hotendu w Enderze to jakiś dowcip. Wiatrak głośny jak odkurzacz, wewnątrz stalowego prostopadłościennego pudełka, skierowany z grubsza na radiator. Całość na grubej stalowej płycie :crazy: Płyta zostanie wymieniona na aluminiową.
Kwestie do rozważenia:
1. Zmieniać na direct czy zostać przy Bowdenie, tyle że maksymalnie skróconym? Jedyny problem z Bowdenem to nitkowanie na PET-G, ale to już ogarnąłem ustawieniami ekstruzji (i dokańczając opalarką). Wydaje mi się że dla prędkości powinno się maksymalnie obniżać masę wózka, tyle że nie mam pojęcia na jakie problemy natknę się przy Bowdenie i większych prędkościach, w porównaniu do Directa.
2. Jaki hotend? Orygiał - podejrzewam że nie wystarczy. Wpadł mi w oko Volcano, dysze do niego zaczynają się od 0,6, korzysta z takiej samej 40-watowej grzałki jak seryjna Prusa albo Ender.
3. karetka Hydra (modułowa) czy jakiś polecany typ do konkretnego rozwiązania?
Z ciekawostek - podkładkę magnetyczną przełożyłem do Prusy i jestem z niej nie mniej zadowolony niż z fabrycznych blach sprężynowych.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: Pjoter »

1) jeśli druk w PLA i PETG to bowden wystarczy. Szczególnie jeśli nitkowanie na tym drugim aż tak nie przeszkadza. Przy bowdenie trzeba uważać na retrakcję i by nie przekroczyć 250C (by nie spalić rurki ptfe która dotyka dyszy). Chyba innych uwag małym druczkiem nie ma.
2&3) tu lekki problem jest. Moim zdaniem hotend w enderach to porażka jak i cała karetka. Na start zawsze wymieniam na v6 z PTFE lining od TL. Jeśli chcesz drukować dużo i szybko to warto zainwestować w Volcano, może i grzałkę 50W do tego. Modele karetki też moim zdaniem są bardzo słabe. Z jakiegoś powodu wszyscy umieszczają wentylator z przodu karetki i on wieje na tą płytę wózka. Jeśli masz czas to najlepiej sam zamodeluj karetkę. Jeśli nie masz to może polecić "herome gen 5" (po wpisaniu w Google powinien wyjść link na thingiverse). Nie jest najlepszy ale z dostępnych mi się najbardziej spodobał.
Ekstruder - podobno te zamontowane to tragedia. Cokolwiek innego jak Titan czy bmg to już będzie upgrade. Zastanów się czy może nie zamontować ekstrudera vorona - mobius 4 chyba teraz jest najnowszy. To ekstruder który działa na długim bowdenie i daje rade na długie wydruki. W czym jest lepszy od jakiegoś bmg nie mam pojęcia. Wiem tylko że w twoim wypadku bym się nad nim zastanowił.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: dekas »

Bowden znacząco można skrócić montując ekstruder do przedniej górnej poziomej belki, nad belką. I jego wyjście pochylić trochę w stronę środka stołu. Mocowanie będzie nietypowe, trzeba oczywiście wystrugać. Szpulka wtedy musi być też z przodu.

Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: MarioM06 »

Może wodę panu? Bez zbędnych wiatraków. :D ;)
Załączniki
IMG_20210531_082935617.jpg
JGFTW, Berg
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: Igor »

@pjoter, pytalem właśnie o "male druczki" jakie Bowden może pokazywać przy szybszym druku. Najprędzej przerobię na Bondtecha bo mam parę zapasowych radełek a resztę druknę.

Ten Hero Me nieglupi i tez modulowy.

@dekas - widzialem gdzies montaz z tyłu, w okolicy silnika osi z, ze szpulką nad drukarką i o takim myslalem. Ten z przodu jakis lepsiejszy czy bez znaczenia?

@MarioM06 czy w takiej drukarce gdzie z powodu sztywności (lub jej braku) z prędkościami nie poszaleję, taki układ ma sens? Zapowiada bardzo lekką karetkę, ale czy wykorzystaloby sie jego przewage nad wiatraczkiem.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: MarioM06 »

Igor pisze:@MarioM06 czy w takiej drukarce gdzie z powodu sztywności (lub jej braku) z prędkościami nie poszaleję, taki układ ma sens? Zapowiada bardzo lekką karetkę, ale czy wykorzystaloby sie jego przewage nad wiatraczkiem.
- lżejsza karetka,
- lepsze chłodzenie łącznika dzięki czemu mniejsze problemy z czopowaniem i retrakcją, dość istotne przy bowdenie,
- niezawodność lepsza, jak nad gorącym stołem drukujesz, czy nawet gdybyś chciał zamknąć drukarkę nie bedzie problemu z chłodzeniem,
- koszty tez nie powalają w porównaniu do markowych części. Można kilka drukarek do jednej pompki podłączyć. Czy nawet silnik ekstrudera chłodzić,
- no i brak hałasującego wentylatorka.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: dekas »

Igor pisze:Ten z przodu jakis lepsiejszy czy bez znaczenia?
Dystans podobny - tył czy przód.
Z tyłu jest cała Z-etka, silnik Y, kable do nich. A z przodu czysto.
Nie ma kolizji z niczym, wyjąć, włożyć filament wygodniej.
Dlatego moim typem jest przód.
Mam to w planach, ale drobnych, zaplanowanych zmian jest dużo, więc się zejdzie...

pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: Igor »

@Mario To zasadnicze zalety. Ale jeśli uznam wentylatorek za nieupierdliwy element, to czy tę lekkość karetki wykorzystam do szybszefo druku? Biorąc pod uwagę ograniczoną mechanikę Endera - profile alu i rolki POM.

@dekas - jest myśl. Drukarka i tak zajmuje cały swój "pion" w meblu.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: MarioM06 »

Na fizyce mówili, ze łatwiej rozpędzić lżejszy element, czy jakoś tak ;) :) . W sumie bardziej o przyspieszenia chodzi niż o prędkość druku. Z Volcano na pewno więcej dasz radę przetopić w tym samym czasie a czy radiator czy woda to zbyt dużego znaczenia nie ma. Ale pewnie dużej różnicy w wadze też nie będzie.
Nigdy nie sprawdzałem jak szybko mozna drukować z takim czy innym hotendem. W Wielkiej Siostrze raczej z grubością warstwy i średnicą dyszy idę w górę jak na jakości mi nie zależy, przy dość standardowych a nawet niższych prędkościach, trochę też przez kinematykę moich drukarek. Spokojnie drukuję warstwą 0.6 z dyszą 0.8. i wszystko się ładnie układa w dość krótkim czasie.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Ender 5 - jakie mody na szybki druk bez parcia na dokładność? Projekt "Odlewnia".

Post autor: Igor »

Mi tez specjalnie na super jakosci elementow nie zalezy. Z dyszą 0.4 rzadko drukuje nizsze warstwy niz 0.3. Albo precyzyjną drobnicę, albo "variable lyer height" i wtedy tylko newralgiczne warstwy daję niższe. Dlatego "projekt odlewnia" a nie jakiś bolid z małą dyszą. Aby zamiast śpieszyć się na granicy sztywności maszyny, kłaść grubą krechą. 0.6mm przy dyszy 0.8 - myślę że polubię takie parametry.
O lekkiej karetce myslalem wlasnie ze wzgledu na przyspieszenia, bo na tym co jest to z jerkami się nie poszaleje.
Przy elementach do motocykla, jakichś owiewkach na dłonie czy mocowaniach lamp, warstwa 0.6 może nawet stanowić ozdobę, zwłaszcza jak się od razu drukuje w kolorze pojazdu. I warstwy powinny być dobrze posklejane jak się będzie PET kłaść "ciepłe na ciepłe". Zwłaszcza że ten od DD spaja się naprawdę znakomicie.

Nazwa "odlewnia" wziela sie ze slangu spawaczy. MAG jest bardzo podobny do drukarki 3d. Jest prowadzenie dyszy w przestrzeni nad poprzednio ułożoną spoiną. Szpulka filamentu stalowego, ekstruder podobny w budowie, bowden ze sprężyny stalowej, tyle że zamiast hotendu jest łuk :friends: W stoczni zamiast drutem 1.2mm leci się 1.6mm i/lub sprzęga dwa pistolety i taką "dubeltówką" odlewa spoiny w podłodze z blachy 40mm aż rękawice przypala.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”