Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: npnpnp »

Hej
Wydrukowałem sobie jedną część etui na kary sd i okazało się że druk nie trzyma wymiarów. Nie mieszczą się karty sd. Sama jakość wydruku jest super. Używam Cury. Wczytuje projekt z stl i generuje g-code. Gdzie o czymś zapomniałem? Program czy ustawienia Endera?
Projekt: https://www.thingiverse.com/thing:633436
Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: Zepco »

Czytałeś opis na thingi?
----IF YOU PRINT IN PLA, YOU WILL NEED TO SCALE THE DESIGN UP, OR USE THE REMIXED PARTS------

I also suggest printing just one tray first to test the size.
morf, npnpnp
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: npnpnp »

Niestety przeoczyłem to. Teraz ustawiłem skalowanie na 110% i jest ok. Akurat pojemnik na kary sd może być ciut większy.
Ale co w przypadku jakiegoś druku do maliny np.? Gdzie muszą pasować otwory? Skąd info jak to ustawić?
W ogóle ska wynika różnica tych wymiarów przy drukowaniu PLA i ABS?
Pozdrawiam
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: npnpnp »

Z tego co wyczytałem to to plik STL sam w sobie nie ma zapisanych wymiarów. Cura zakłada że projekt jest w mm a jak ktoś w innej mierze narysował? A czasami na thingi nie ma żadnego opisu do projektów.
Skąd wiadomo kiedy ten wydruk trzeba skalować?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: japim »

Nie wiadomo. Drukujesz raz i sprawdzasz. Z doświadczenia wiem że idealny zazwyczaj jest dopiero 3 wydruk. Mowa o wydrukach funkcyjnych a nie o jakiś bzdetach i figurkach. Gdy mowa o interfejsach gdzie pasowanie jest istotne do 0.1mm to trzeba mieć projekt przygotowany pod swoją drukarke i swój profil filamentu a i tak za pierwszym razem nie zawsze wychodzi.
Pjoter, moskil
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: npnpnp »

Hej, dzięki za odpowiedź.
Czyli co biorąc projekt z thingi trzeba żonglować skalą? Nie ma innego wyjścia? Kurczę trochę materiału i czasu można stracić w ten sposób.
"Przygotowany wydruk pod swoją drukarkę" co masz na myśli? Możesz rozwinąć?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: Andrzej_W »

Testując różne materiały i robiąc sobie profile. Czyli jak sobie wydrukujesz na jakimś PLA kilka detali testowych i je pomierzysz to może wyjść że np. otwory wychodzą o 0.2 mm za małe to robisz sobie takie poprawki w swoim projekcie. Musisz poznać swoją drukarkę.
japim, moskil
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: Pjoter »

1) projekty z dużą ilością części i ciasnym pasowaniem jak np. Zegar na ścianę lub Voron mają druki kalibracyjne do tego aby przygotować profil pod wydruk części do nich.
2) popularne projekty "małe" zazwyczaj są dobrze zaprojektowane. I mają duży zakres precyzji. Wydrukują się sprawnie i na anet i na prusie. Na tej drugiej np koła zębate mogą mieć większy luz ale nie powinno być tragedia.
3) tak jak kolega powiedział wyżej. Trzeba umieć projektować pod druk 3d i mając na uwadze precyzję swojej drukarki. Ja otwory przelotowe pod śruby m3 robię 3.3mm. Ciasne pasowanie to u mnie przy modelowaniu luz 0.15mm, itd.
japim
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: npnpnp »

Hej dzięki za odpowiedzi. Aktualnie mam problem z tym że podajnik do głowicy przeskakuje. Słuchać taki cyk cyk. Tak jak by nie mógł dalej filamentu wepchnąć do głowicy. Wymieniłem przy tym podajniku tą cześć z której wychodzi rurka teflonowa ale to samo. Wygląda to tak jak by nie chciał się topić filament po mimo że jest gorący.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

Post autor: Andrzej_W »

Sprawdź czy ci się nie zrobiła szczelina pomiędzy dysza a rurką PTFE. Jest to znana na forum szparka i problem który występuje w enderach.
viewtopic.php?f=67&t=3805
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”