Ender 3 Pro - problem z kątami prostymi

bipolunipol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 cze 2021, 10:57

Ender 3 Pro - problem z kątami prostymi

Post autor: bipolunipol »

Witam,

posiadam drukarkę Ender 3 Pro. Zauważyłem, że przy dużych wydrukach jest widoczny problem z brakiem kąta prostego pomiędzy ścianami X i Y.
Przykładowo po wydrukowaniu dużej szufladki https://www.thingiverse.com/thing:3416444, która jest prostokątem o wymiarach 16 x 13 cm, otrzymuję coś takiego, jak na rysunku:
ilustracja.png
ilustracja.png (9.91 KiB) Przejrzano 1322 razy
Podejrzewam, że prawdopodobną przyczyną jest brak kąta prostego pomiędzy prowadnicą ekstrudera a prowadnicą stołu drukarki. Jednak poprawienie geometrii wymagałoby sporych mechanicznych modyfikacji (wydaje mi się, że jest brak kąta prostego w miejscu skręcenia prowadnicy stołu i podstawy drukarki - wada fabryczna), a ja nie mam żadnych narzędzi skrawających.
Dlatego jest może sposób programowy na korekcję kątów? Np. w slicerze?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ender 3 Pro - problem z kątami prostymi

Post autor: Pjoter »

Musiałbyś chyba sam kompilować Marlina. Tam bodajże jest opcja "skew correction". Jeśli masz stockowego Endera to wystarczy załadować gotową konfigurację przygotowaną przez kogoś innego. I zmienisz tylko parametry do "skew correction".

Druga opcja to spróbować jeszcze raz złożyć ramę z np. kątownikiem stolarskim. Ja bym się za to zabrał na początek.

WAŻNE - pamiętaj że zawsze powinieneś starać się usunąć realną przyczynę problemu (w tym przypadku postarać się złożyć ramę bez przekoszenia). Wszelkie triki w firmwarze powinny służyć tylko do ostatecznych minimalnych poprawek. To tak jak z ustawianiem kroków w ekstruderze. Ilość kroków w EPROMie/firmwarze ustalasz do +/-1%, flow w slicerze schodzi o 1 rząd wielkości niżej i kalibrujesz już +/-0.1%.
bipolunipol
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Ender 3 Pro - problem z kątami prostymi

Post autor: Stanley_B »

Większość problemów z geometrią wynika z błędów złożenia. A u ciebie prawie na pewno tak jest. Coś schrzaniłeś i nie chcesz się do tego przyznać... ;)
Tak jak kolega sugeruję złożyć to, ale porządnie. I obejrzeć każde łożysko, każdą śrubkę i podkładkę. Zgodnie z manualem.
A potem pochwal się, co byłe bee. Dla innych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”