"Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

gromki_86
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 164
Rejestracja: 26 kwie 2021, 08:35
x 8

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: gromki_86 »

Kalibracji PID nie robiłem, bo do teraz drukarka drukowała bez zarzutu, nie widziałem potrzeby A ta kalibracja ma związek z tym komunikatem?
To co pisali koledzy sprawdzone.
Nie, wywala się w różnych momentach. Dziś raz w czasie druku właściwego, drugi raz przy druku skirtu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: dziobu »

Takie własnie trochę działa trochę nie działa to wygląda jak przetarty/złamany kabel od termistora. Sprawdź okablowanie zwłaszcza tam gdzie pracuje mechanicznie.

btw.
Sprawdź też kable od grzałek bo mogą powodować takie same problemy.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 236

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: Rozarh »

Dokładnie to jest tak: Thermal runaway powstaje gdy po włączeniu grzałki w określonym przedziale czasu termistor nie pokaże wzrostu temperatury. Jeśli termistor wykazuje temperaturę inną niż 0 to raczej działa jego odczyt. Z drugiej strony jego kable mogą nie łączyć za każdym razem albo jest źle osadzony w głowicy - wisi w powietrzu i nie widzi wzrostu temperatury bloku grzewczego "od razu". Może też być źle skonfigurowany w firmware i niby pokazuje temperaturę "pokojową" ale źle pokaże jej wzrost. Jeśli nie zmieści się w określonym przedziale czasu - TR zadziała. Odrębną sprawą jest grzałka i jej zasilanie. Przetarte kable od grzałki powodują jej wolniejsze grzanie - znów TR ma prawo zadziałać. To samo ze słabym zasilaczem.
O tym wszystkim koledzy już pisali.
Ja bym zaczął od czujnika: można go wyjąć z głowicy i sprawdzić kabelki - cały czas obserwując pomiar. Powinien pokazywać temperaturę pokojową o ile wcześniej głowica nie była grzana. Przytrzymany w palcach powinien pokazać ponad 30 stopni. Można pojeździć którąś z osi doprowadzając do wzrostu temperatury jednego z silników - tak aby był wyraźnie ciepły. Przytknięcie czujnika do niego powinno pokazać wzrost temperatury. Jakiekolwiek wahania tej temperatury będą świadczyć o problemie z kablami - tu polecam użyć jakiegoś programu pokazującego wykres temperatury w czasie (Reptier-Host, Pronterface itp). Jakiekolwiek piki na wykresie będą wskazywać problem z kablami lub termistorem. Potem trzeba go osadzić w głowicy i sprawdzić wzrost temperatury po włączeniu grzałki - być może właściwości termiczne bloku grzejnego spłaszczają krzywą wzrostu i TR działa bo nie jest skonfigurowany do takiej krzywej wzrostu?
Miałem podobny przypadek - u mnie okazało się, że czujnik źle dotyka głowicy - nie dało się ustawić PID tuningu - dopiero jak poprawiłem jego osadzenie - śrubą przycisnąłem szklaną końcówkę do bloku to całość zaczęła działać normalnie.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
gromki_86
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 164
Rejestracja: 26 kwie 2021, 08:35
x 8

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: gromki_86 »

Sprawdziłem dzisiaj kable, zdjąłem hotend i wyjąłem termistor, wygląda jak na załączonym zdjęciu i siedzi w otworku głowicy luźno. Tak powinno być?

I dodatkowe pytanie - ender 3 v2 ma jakieś zabezpieczenie przed przegrzaniem? Ten komunikat przerywa grzanie czy drukarka grzeje dalej?
IMG_20210809_112728.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: Jarewa »

Ten komunikat przerywa grzanie, tak szklany termistor w bloku siedzi luźno. Ale w bloku nie jak na zdjęciu..
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: Andrzej_W »

Tak ten komunikat jest po zadziałaniu zabezpieczenia i drukarka przestaje grzać.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: dziobu »

Termistor nie powinien siedzieć luźno w bloku. Coś musi go trzymać przy ściance żeby sprawniej otrzymywał ciepło z bloku.
Osobiście jeszcze zalewam je wysokotemperaturową pastą termoprzewodzącą. To zawsze lepsze niż powietrze.
gromki_86
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 164
Rejestracja: 26 kwie 2021, 08:35
x 8

Re: "Thermal runaway" w czasie "ręcznego" podgrzewania.

Post autor: gromki_86 »

Jarewa pisze:Ten komunikat przerywa grzanie, tak szklany termistor w bloku siedzi luźno. Ale w bloku nie jak na zdjęciu..
Na zdjęciu jest odkręcony i wyjęty :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”